Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Помощта за малките и средни предприятия трябва да се увеличи

Снимка: архив



Малките и средни предприятия (МСП) са в основата на икономическия просперитет на Европейския съюз. Неслучайно Европейската комисия, с подкрепата  на Европарламента, навсякъде подчертава ролята и значението на МСП и необходимостта те да бъдат максимално добре подкрепени като икономическа среда и като намаляване на тежестта от всякакви административни разпоредби и като реална подкрепа за тяхното възстановяване след кризата, предизвикана от пандемията от COVID -19.

Националният план за възстановяване и устойчивост е предпоставката България да получи допълнителни средства за възстановяване на икономиката след кризата, предизвикана от COVID -19. Европейският съюз отпуска  голям финансов пакeт от 750 млрд. евро, които трябва да бъдат достъпни до държавите-членки на база на така изготвените планове. Максималният обем от средства за България са малко над 12 млрд. евро.
Тези средства ще бъдат отпуснати, ако представим адекватен национален план и стратегия, които да отговарят на основните приоритети и политики, заложени в общата европейска перспектива. В началото на 2020 година Европейската комисия  взе важно решение - това е бързата нотификация, тоест даване на разрешение    да бъдат използвани средства, както от националния бюджет, така и от европейски програми, структурни  фондове в подкрепа на МСП, без това да се счита за държавна помощ -  обяснява Искра Михайлова, евродепутат от листата на ДПС:
 

"Какви пари са предвидени за България? Истината е, че са предвидени толкова колкото България поиска и прецени. И ще ви кажа защо. На първо място е тази възможност да бъде освобождаван бюджетен ресурс и ресурс от оперативните програми, тоест всiчки пари, които не са усвоени по проекти по oперативни програми, а ние знаем, че има програми, които изостават като "Околна среда", биха могли да бъдат насочени към подкрепа на малки и средни предприятия. Както казах нотификацията отнема дни, не месеци, а дни... Водеща роля има страната - член."

Оказва се, че европейските средства са единственият източник  за финансиране на бизнеса , който беше засегнат от COVID -19. Оценката на въздействието на европейските средства показва, че те са постигнали целите си, защото са помогнали на бизнеса да запази дейността си и част от заетостта, видимо в микропредприятията и там, където има самонаемане - обяснява Мариела Савкова,  управител на  Областен информационен център - Видин:
 
"До момента няма декларирани фалити, безработицата в общините включително  и Видин, макар че има увеличение, се запазва в  приемливи стойности. Но трябва да се отчетат няколко слабости. Първата е свързана със забавянето в оценката на първата покана на процедурата за подкрепа на МСП, което се дължеше на големия брой подадени проектни предложения. Освен това документацията затрудни част от кандидатите... Наложи се да подпомогнем нашите клиенти.  Първата обратна връзка по-скоро е противоречива от страна на бизнеса. Бих обобщила, че е необходимо  да се върнем към инвестициите за растеж и работни места, определено бизнесът има нужда от подкрепа и финансиране."


"Стефи" ЕООД е фирма, която се занимава с международен транспорт. При нея има спад на работата над 20% , кандидатстват за безвъзмездна помощ, за да бъдат подпомогнати вследствие на пандемията - казва управителят Юлиян Василев:
 
"Това е безвъзмездна помощ за минал период, единствена по рода си такава, показваш за какво са били изразходвани и за него получаваш,  това са заплати и осигуровки, тази помощ евентуално като я вземем, ще ни подпомогне за загубите по време на ковида. Чакахме повече от година."

Помощта за малките и средни предприятия не е достатъчна и трябва да се работи в тази насока, защото  подкрепата за тях е много важна - казва евродепутатът Искра Михайлова и добавя:


"Изключително малко е, когато кажем 1200 предприятия кандидатстваха, но това е едно нищо... Те създават работни места, подкрепата за тях е изключително важна.  А в Северозапада, необходимо е да се отделят целенасочено пари и те да бъдат насочени целево в райони, в които досега не е насочвана помощ."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18