Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Подгоре искат да задържат младите хора

12
Снимка: Радио Видин

Основният проблем на Подгоре е, че липсата на работа и лошата инфраструктура са обезлюдили района и сега е много трудно да бъде възстановен нормалният живот в този край. Това обясни  кметът на село Подгоре, община Макреш, Илия Каменов. Според него сега, когато е започнала земеделската работа, всеки си е по градинките и селото съвсем е добило облика на запустяло. 

Илия Каменов не е първи мандат кмет, познава добре живота на хората тук и смята че в граничния със Сърбия район, трябва да има държавна политика за възстановяване на населените места.
 

"Повечето от жителите са стари хора и не е много лесно с тях, защото трябва постоянно да ги обслужваш. Те имат проблеми, а няма кой да им помага. По програмите пък бройките са много малко. Имахме някои по програмата за лични асистенти, но повечето ги съкратиха. Сега по тази програма имаме пет души. Те ходят при възрастните, носят им храна и обслужват около 30 човека в селото.

Иначе тук работа няма. Не е ли по някоя програма от кметството, друго няма. Тук работни места не се откриват, нямаме и предприятия. В земеделието работят 5-6 души, в кравефермата също работят няколко и това са. Тук трябва или да се направи нещо за откриване на работни места, или младите трябва да се задържат по някакъв начин- например чрез програми за обслужване на старите хора.  






Млади хора има в стопанството, там работят в кравефермата. Децата са около 5-6, ходят на училище в Раковица- идва рейсче, взима ги и ги кара, а след заниманията ги прибира.
 

В района има различни животни. Намира се и по някой вълк, но рядко. Като намаляха хората, намаляха и животните. Имаме един животновъд, който се занимава с овцевъдство. Може би над 100 бройки да има овце. Но е само той и кравефермата тук.
 
Имаме много улици в лошо състояние. Пътят до селото също е лош, както и тези до околните села в района. Очакваме нашия път да го оправят по някакви програми. Гледам, че нещо замерват,  може и да го оправят. Говореше се, че ще се прави от Димово до Връшка чука. Но дали ще стане и кога ще стане, не знам.


Уличното осветление в селото е добро. Имаме и поддръжка, идват в месеца един- два пъти. Добре е осветено- имаме над 100 лампи, а населението ни е стотина души...

Предвидили сме уличните чешми в селото, които са изворни, да си ги подновим и оправим. Едната се е запушила и сега се мъчим да открием къде е проблемът, защото от нея идват и от други села да точат вода. Като отпуснат парите, ще се работи по нея...

Иначе нямаме проблеми с общинското ръководство. С институциите се държим нормално. С полицията също. Проблем са само парите. Няма ли пари, няма работа и нищо не може да се направи..." - разказва кметът. 
   
Трябва да ни се помогне, за да можем и ние да си помогнем после сами, смятат масово и жители на селото.

"В този пограничен район хората се изнасят, защото няма къде да се работи. Седят на по 50 лева по програмите към кметството. А вече няма и програми... Тук всеки гледа да се спасява и тръгва нанякъде- я Димово, я Белоградчик, я Видин... Аз отглеждам животни. Имам 17 кози. Почти сама си ги гледам, защото децата са във Видин... 
Аз гледам две баби. На обяд им нося храна и се прибирам. Хората са доволни от храната. Карат ни я от Макреш всеки ден... Аз съм млад човек и искам тук да има например детска площадка или салон, в който да се събираме... Добре живеем- като на село- много работа и малко забавления. Така сме свикнали. Имаме пенсионерски клуб, но аз не членувам в него. Причината не е, че там са само жени. Макар че, то вече и жени няма, само 3-4... Имаме подвижна аптека, която идва всяка събота и ни дават лекарства. И лекар идва по някой път. Нямаме заболели от коронавирус. То ние сме 20 човека, ако ни хване- край..."  


Подробности за живота в малкото погранично село и целите интервюта с жители, председателя на местното читалище Иванка Иванова и кмета на Подгоре, Илия Каменов- в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45