Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дни преди жътвата- във Видинско посевите са добри

архив
Снимка: Радио ВИДИН


Почти 431 хиляди дка пшеница са засети  през есента на 2020 г. във Видинска област Засети са още малко над 19 хиляди дка ечемик, малко над 1000 декара тритикале и почти 27 хиляди декара с рапица. Дни преди жътвата, състоянието на есенните посеви е добро. Не се наблюдава наличие на вредители над прага на вредност..

Председателят на Видинския съюз на зърнопроизводителите Жечко Андрейнски признава, че и тази година не е от най-добрите, въпреки това е обнадежден, че добивите ще са прилични:

"Климатичните особености не бяха най-неблагоприятни, ниските температури стресираха развитието както на есенните, така и на пролетните култури и естествено, това ще доведе до забавяне на жътвата и на ечемика и на пшеницата. По принцип по това време на годината при нас жътвата е започнала, но сега ще се забави с около десетина дни... Въпреки това посевите са в добро състояние и добивите вероятно ще бъдат добри. Но все още е рано да се прогнозира какъв добив ще се получи...."

По думите на зърнопроизводителя честите превалявания и непостоянното време с ниски температури са създали условия за развитие на болести, но всичко е в границата на нормалното, а развитието на културите е много добро. В добро състояние са и пролетниците. 

Цени от 300-330 лева за тон пшеница очакват зърнопроизводителите, въпреки че за новата реколта все още няма оферирани цени. 

Заради непостоянните температури и честите пролетни валежи жътвата в региона се забави. До седмица се очаква да започне жътвата на ечемик, а ритуално откриване на жътвата на пшеница ще бъде направено на 7 юли в землището на община Макреш.

Как гледат земеделците на възстановяването на напоителните системи- възможност, която се предоставя на страната ни с Плана за възстановяване, към който всички са вперили поглед- чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Агенцията по заетостта представи програми за безработни и млади хора във Видин

Агенцията по заетостта продължава с приема на заявки по инициативата "Възможности за повишаване на професионалната компетентност на заети и незаети лица на територията на община Видин". Днес бяха представени програмите по 3 проекта в тази сфера. Инициативата „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“ е насочена към неактивни и безработни лица,..

публикувано на 25.02.25 в 16:56

Предвижда се бивше училище да стане място за спорт на видинчани

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо..

публикувано на 25.02.25 в 15:00
Огнян Исаев

Огнян Исаев: Зрелостниците в област Враца намаляват заради бедността

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 25.02.25 в 14:00

Гимназия в Мездра разкрива паралелка по изкуствен интелект

В Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра ще бъде разкрита първата в Северозападна България паралелка по програмиране на изкуствен интелект . Това се случи с подкрепата на Комисията по заетост на Областния съвет за развитие в област Враца, областния управител Николай Николов и началника на Регионално управление по образованието Лорета..

публикувано на 25.02.25 в 13:00
Д-р Олга Папушева

Д-р Олга Папушева: Зъбните импланти не са за всеки

Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация.  "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..

публикувано на 25.02.25 в 11:00
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00