Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марая Цветкова, политолог: Виждаме подмяна, не промяна

Снимка: Личен архив


С малко над 24 % от гласовете партия "Има такъв народ" печели парламентарните избори, които се проведоха в неделя. Втора политическа сила е ГЕРБ-СДС, за която са гласували 23,51 % от избирателите, следвана от БСП с 13,39 %, Обединение "Демократична България" - 12,64, ДПС - 10,71, а коалицията "Изправи се! Мутри вън! получава 5,01 на сто от гласовете.

Случващото се е подмяна, а не промяна, коментира в "Посоките на делника" политологът Марая Цветкова.

Какъв е изводът от вота, какво показват гласовете на избирателите?

Все пак има разделение между мненията на хората и че този път нямаме еднолична власт, еднолично мнозинство, което да наложи управление така, както се опита да направи Слави, това показват гласовете. Аргументацията в парламента показва, че всяка партия, най-вече партиите от протеста, могат да пласират своите програми и кадри, но въпроса е в това, че Слави Трифонов се опита да наложи еднолично разговора за политиките и кабинета. Това не е демократичен тон

Промяна или подмяна? Как можем да тълкуваме хода на Трифонов с оглед на това, че освен експертизата, която се предлага, има и редица лица с опит в политическия живот?

Реално това е подмяна, не подлежи на дълбок анализ. Всички, които се прехласват по идеята за този кабинет, са свързани с НДСВ по някакъв начин, с ИТН или с Доган лично. Хубаво е да се внимава, когато се говори с такива чутовни хвалебствия по отношение на проектокабинета, защото се забравя за демократичните устои на една демокрация. Няма мнозинство, което да може самоцелно да предложи едно такова правителство, което да има мнозинството да си го гласува от собствената си партия. Това е налагане на кабинет - добре обмислен, но лош ход. Нека не забравяме, че Слави Трифонов има по-малко гласове, отколкото Борисов някога или Царя. Предложението му за премиер се свързва със странни обстоятелства - фирми, програми като ОПК, вкарването на кадри в администрацията, свързани с ДПС.

Ще получи ли необходимата подкрепа проектокабинета и възможно ли е управление, което няма мнозинство в парламента?

Някои от формациите заявиха, че няма да подкрепят този проектокабинет - Изправи се, Демократична България и БСП. Остава да видим дали ГЕРБ и ДПС ще подкрепят този кабинет, ще го обрисуват като продължаване на държавността, продължаване на стабилността, вземане на сложно решение в името на България. Не изключавам такъв вариант.

Представените приоритети и необходимите такива за стабилизиране на държавата:

Рецептата на сегашното управление я написаха хората от площада още миналата година. Гражданите казаха какво искат. Тази тема с изпращане на българин, българка и македонец в космоса е космическа глупост, хвърляне на космически прах в очите. Избегнаха се основните теми, а медиите започнаха да говорят за космонавти, не за за премахването на Гешев, за съдебната реформа. Това е демагогия.

Как можем да оценим дейността на ИТН до този момент?

Сериозен популизъм, това е. Все повече излизат наяве индикациите за задкулисни зависимост. Слави хубаво пише ядосани постове, но зависимостите все повече се виждат. Анализаторите подготвяхме почвата, но този проектокабинет потвърди онова, което малцина си мислехме и казахме.
Очакват ли ни трети парламентарни избори в рамките на тази година?

Конфигурацията е сложна. Не изключвам да се случи. Странно обстоятелство, но картите в момента са в ГЕРБ, Борисов и ДПС. Слави Трифонов не участваше адекватно на протестите, неговите министри не са част от протестите, не са изразявали гражданската позиция, която щеше да ги легитимира повече в публичното пространство, така че Слави е трамплин за ГЕРБ и ДПС - т.е всичко, от което бягаха хората.

Резултатът от изборите има ли значение за предстоящите президентски избори?

На този етап е почти сигурно, че Румен Радев ще ги спечели. Другата връзка е, че не знаем до каква степен ще се преконфигурират в парламента и какво правителство евентуално ще бъде съставено. Зависи, разбира се, какви кадри ще бъдат извадени от другите партии, но е важно той да бъде с добра репутация и запазено достойнство.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по-късно през деня заяви, че партията му няма да подкрепи проектокабинета, предложен от Слави Трифонов.  Борисов обясни, че ако ГЕРБ получат мандата за съставяне на правителство, ще го върнат и няма да предлагат свой състав на кабинет.От "Демократична България" призоваха партия "Има такъв народ" да преосмисли подхода си към съставяне на кабинет.  Председателят на коалицията "Изправи се! Мутри вън!" Мая Манолова предложи служебният кабинет да стане редовен. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55