Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марая Цветкова, политолог: Виждаме подмяна, не промяна

Снимка: Личен архив


С малко над 24 % от гласовете партия "Има такъв народ" печели парламентарните избори, които се проведоха в неделя. Втора политическа сила е ГЕРБ-СДС, за която са гласували 23,51 % от избирателите, следвана от БСП с 13,39 %, Обединение "Демократична България" - 12,64, ДПС - 10,71, а коалицията "Изправи се! Мутри вън! получава 5,01 на сто от гласовете.

Случващото се е подмяна, а не промяна, коментира в "Посоките на делника" политологът Марая Цветкова.

Какъв е изводът от вота, какво показват гласовете на избирателите?

Все пак има разделение между мненията на хората и че този път нямаме еднолична власт, еднолично мнозинство, което да наложи управление така, както се опита да направи Слави, това показват гласовете. Аргументацията в парламента показва, че всяка партия, най-вече партиите от протеста, могат да пласират своите програми и кадри, но въпроса е в това, че Слави Трифонов се опита да наложи еднолично разговора за политиките и кабинета. Това не е демократичен тон

Промяна или подмяна? Как можем да тълкуваме хода на Трифонов с оглед на това, че освен експертизата, която се предлага, има и редица лица с опит в политическия живот?

Реално това е подмяна, не подлежи на дълбок анализ. Всички, които се прехласват по идеята за този кабинет, са свързани с НДСВ по някакъв начин, с ИТН или с Доган лично. Хубаво е да се внимава, когато се говори с такива чутовни хвалебствия по отношение на проектокабинета, защото се забравя за демократичните устои на една демокрация. Няма мнозинство, което да може самоцелно да предложи едно такова правителство, което да има мнозинството да си го гласува от собствената си партия. Това е налагане на кабинет - добре обмислен, но лош ход. Нека не забравяме, че Слави Трифонов има по-малко гласове, отколкото Борисов някога или Царя. Предложението му за премиер се свързва със странни обстоятелства - фирми, програми като ОПК, вкарването на кадри в администрацията, свързани с ДПС.

Ще получи ли необходимата подкрепа проектокабинета и възможно ли е управление, което няма мнозинство в парламента?

Някои от формациите заявиха, че няма да подкрепят този проектокабинет - Изправи се, Демократична България и БСП. Остава да видим дали ГЕРБ и ДПС ще подкрепят този кабинет, ще го обрисуват като продължаване на държавността, продължаване на стабилността, вземане на сложно решение в името на България. Не изключавам такъв вариант.

Представените приоритети и необходимите такива за стабилизиране на държавата:

Рецептата на сегашното управление я написаха хората от площада още миналата година. Гражданите казаха какво искат. Тази тема с изпращане на българин, българка и македонец в космоса е космическа глупост, хвърляне на космически прах в очите. Избегнаха се основните теми, а медиите започнаха да говорят за космонавти, не за за премахването на Гешев, за съдебната реформа. Това е демагогия.

Как можем да оценим дейността на ИТН до този момент?

Сериозен популизъм, това е. Все повече излизат наяве индикациите за задкулисни зависимост. Слави хубаво пише ядосани постове, но зависимостите все повече се виждат. Анализаторите подготвяхме почвата, но този проектокабинет потвърди онова, което малцина си мислехме и казахме.
Очакват ли ни трети парламентарни избори в рамките на тази година?

Конфигурацията е сложна. Не изключвам да се случи. Странно обстоятелство, но картите в момента са в ГЕРБ, Борисов и ДПС. Слави Трифонов не участваше адекватно на протестите, неговите министри не са част от протестите, не са изразявали гражданската позиция, която щеше да ги легитимира повече в публичното пространство, така че Слави е трамплин за ГЕРБ и ДПС - т.е всичко, от което бягаха хората.

Резултатът от изборите има ли значение за предстоящите президентски избори?

На този етап е почти сигурно, че Румен Радев ще ги спечели. Другата връзка е, че не знаем до каква степен ще се преконфигурират в парламента и какво правителство евентуално ще бъде съставено. Зависи, разбира се, какви кадри ще бъдат извадени от другите партии, но е важно той да бъде с добра репутация и запазено достойнство.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по-късно през деня заяви, че партията му няма да подкрепи проектокабинета, предложен от Слави Трифонов.  Борисов обясни, че ако ГЕРБ получат мандата за съставяне на правителство, ще го върнат и няма да предлагат свой състав на кабинет.От "Демократична България" призоваха партия "Има такъв народ" да преосмисли подхода си към съставяне на кабинет.  Председателят на коалицията "Изправи се! Мутри вън!" Мая Манолова предложи служебният кабинет да стане редовен. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00