Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Пандемията върна млади хора в селата, как Европа ще помогне, за да останат

Снимка: Светла Бондова

Пандемията върна млади хора в селата, но как могат те и да останат там? Румен Джагаров и Яна Аронова са сред тези, които напуснаха големия град и потърсиха уюта и спокойствието в  Ново село, Видинско. Румен e привлечен от старите къщи и спомените от детството, когато прекарвал там ваканциите:


"Самото село като материално наследство, всъщност това, което мен ме върна, е вдъхновението, което Ново село още от малък ми е дало, за да следвам първо строителен техникум, а после архитектура."


Яна е живяла в Израел, а след това в София. Няма какво да я задържи в големия град:


"Отдавана си мечтая за този начин на живот и промените около пандемията ме подтикнаха да не чакам."


В община Ново село край Дунав новодошлите са с над 90 повече от хората, които по някаква причина са напуснали, каза Цветан Цветков, началник на отдел "Статистически изследвания"- Видин към Националния статистически институт:


"За последната година можем да отбележим, че се наблюдава едно такова явление, спрямо механичния прираст на населението, т.е заселените да са малко повече, плахо бих казал малко, но все пак има, наблюдава се такова нещо, да. Дано и в бъдеще да е така. В по-малките общини се наблюдава. За Видин все още е обратно.“


И други млади хора идват в селата. Яна и Румен са сред тези, които вече дават пример.


"Пандемията особено тази, която беше миналата година като бяха затворили големите градове с пунктове, аз тогава бях в София, затворен там. Бидейки в града малко затворен, осъзнах, че вече наистина, щом вече го и сънувам Ново село, значи това е един от знаците да опитам да се завърна. Пък и виждам, бидейки тук, че хората се променят, когато има човек около тях, който ги изненадва с разни неща или мисли по различен начин. Селото определено става една идея по-живо, защото аз гледам и да се включвам в разни културни събития, които има тук“-обяснява Румен Джагаров.


"Никога не съм използвала града правилно, както се казва, нито по кафенета, такива не неща не използвам твърде много и всъщност близостта до НАП ли е причината да седиш там. Не знам. Някак си не ми прозвуча това като достатъчно добра причина и има някакво желание да си по-близо до природата"-казва Яна Аронова. 


На село поделят времето си между работата, която е дистанционно и грижите за къщите и градините. Двамата да сред тези, на които поне засега градът не липсва, но на село социалният живот за младите е ограничен, както и възможностите за работа. Така е в Северозапада в България. 


Европейските регионите дали в рамките на една и  съща държава или през границите, не се развиват с една и съща скорост. Затова Европейският парламент подкрепя програми като Европейския фонд за регионално развитие и Interreg, които подпомагат регионите на ЕС. Членовете на ЕП искат всички региони да разполагат с равни възможности: от социалните права до действията в областта на климата, от транспорта до общественото здравеопазване. Над 200 млрд. евро ще бъдат предоставени на регионите в подкрепа на повишаване на тяхното равнище. Колкото по-малко развит е даден регион, колкото е по-беден, толкова повече се ползва от подкрепата на Европейския съюз. Именно на регионите се предоставя значителна подкрепа за заетост и инвестиции, казва Юнус Омарже от Франция, от групата на левицата в Европейския парламент:


"Всички ние успяхме да се сближим, за да модернизираме и опростим кохезията и да я превърнем в първия стълб на новия зелен курс. Видяхме, че Европа чрез солидарност може да преодолее трудностите и това може да стане и по-нататък чрез повече сближаване, чрез повече кохезия. Това е и целта на фондовете, наречени структурни- сближаване, справедлив преход, възстановяване, възобновяване. Това ще бъде възможно в регионите чрез взаимно допълване с националните средства и ключът към това ще бъде разбира се програмирането."


Румен, който е архитект открива, че има нов живот за старите къщи, а за да се развият селата, могат да помогнат и европейските програми:


"Това, което въодушевява моята идея е, че аз, както и много други приятели, в това число и брат ми, който си е взел къща, е една малка спечелена битка срещу демографската криза и е може би една наистина надежда за тези къщи да просъществуват още поне 50, дай Боже сто години, и селата заедно с къщите, защото те са обвързани в една система. Иначе ще останат едни нови, асфалтирани по европейски улици със занемарени дворове, които няма кой да ходи по тях."


Надеждата е, че така в селата ще се върнат и хората.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Христос е животът и възкресението на света

В Третата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към осъзнаване на великата сила, която има и ни окриля с нея Господ Иисус Христос. Сила, която е свръхестествена, сила, която прави невъзможното възможно, сила, която показва на човека къде да бъде насочено неговото внимание, взор, молитва, дихание и..

публикувано на 06.10.24 в 08:00

Деца от социални жилища в Ново село беседваха как да се боят с агресията

За агресията в училище и как да ѝ се противопоставят беседваха в Център за превенция и консултации към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Ново село. Центърът отвори врати в края на август. П редоставя възможност специалистите да обърнат повече внимание и да помогнат за възпитанието и..

публикувано на 04.10.24 в 17:40

Историята зад фотопроекта "летящите рокли" в Белоградчик

В днешното изданието на "Професия хоби" ще се докоснем до вълшебството на Белоградчишките скали през очите на създателката на фотосесиите с "летящи рокли" . Тези уникални фотопроекти, съчетават красотата на природата с елегантността на облеклото. Идеята идва от Виктория Славчева , която е от Белоградчик, по професия е юрист и активно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат-студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15