Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоян Панчев, икономист: Не може да има промяна, докато няма експертен дебат за Еврозоната

Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС


Предложеният кабинет не съвпада с програмата на партия Има такъв народ, каза в "Посоките на делника" икономистът Стоян Панчев.

"Този кабинет, който беше предложен, не съвпада със самата програма на партията. Имаше повече разписани и други приоритети. Разбира се, очевидно е, че в този кабинет няма хора, които можем да идентифицираме с партията ИТН, това не са фигурите, които гледахме преди изборите, включително и икономическата програма. По-генералният въпрос е, този кабинет представя ли партията и това, което тя е заявила или е нещо съвсем отделно?".

Икономическите проблеми, които стоят пред новото управление на страната:

"Първият проблем, който се забелязва, включително и от средния човек - проблемът с ценовата инфлация, повишението на цените. Коренът му е извън България, това е световен икономически процес, който се вижда в цената на енергията. Чухме през този месец за увеличение на цените на газа, на тока, на някои храни, на строителните материали. През зимата ще стане по-тежко. Една от най-важните икономически теми ще е скокът на цените, как да бъде управляван. Синдикатите остро коментираха темата. Ако всичко това се комбинира с четвърта вълна, която да затвори бизнеси, да доведе до спад в стопанството, се получава неприятна комбинация от забавен икономически ръст заедно с повишаване на цените".

Има конкретни казуси за решаване в устройството на държавния бюджет, поясни още Панчев.

"Има отворена дупка в пенсионната система, която е следствие от направеното от бюджета. Има голям въпрос за здравето - започнат, но не и довършен разговор, как точно ще се финансира здравето".

Съобщената от Трифонов програма не показва идея за промяна, коментира още основателят на Българското либератарианско общество, посочвайки липсата на експертен дебат за влизането в Еврозоната като приоритет пред спечелилата изборите партия.

"Еврото е проблем, който сами си го създаваме, т.е политическата класа ни го създава. Няма нужда, даже е неправилно, да се присъединяваме към Еврозоната. Предишният кабинет ГЕРБ-ВМРО, а след това служебният министър, а сега виждаме и заявки и от предложения кабинет на Трифонов - има скриване от темата, сякаш въпросът е приключил, но той технически не е. Не е проведен сериозен експертен дебат, не стигна до нас един сериозен ред от БНБ, от МФ, относно плюсове и минуси по темата. Мнозинството от хората са против еврото. Ние нямаме демократична санкция, нямаме политическо разрешение за такъв тип голяма промяна, която ще доведе до още проблеми, но никакви плюсове".

Предпоставки за промяна или подмяна?

"Преди да бъде предложен кабинетът, по-скоро си мислех, че говорим за промяна. Този кабинет, макар че има способни хора, начинът, по който е форматиран, предложен, приоритетите не съвпадат с идеята за промяна". 

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00