Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Танцово кино на път из България" тръгва от Белоградчик

Автор:
Снимка: Фондация


Нова и непозната досега инициатива, наречена "Танцово кино на път из България" стартира от Белоградчик тази вечер. Зад събитието стои Фондация "Човек с шапка", а то е част от проекта "Фокус Кино Танц", осъществен с подкрепата на Национален Фонд Култура.  "Танцово кино на път из България" е национално турне, което представя безплатно танцовите филми "Поглед от ръба", "CHISEL" и "INNER BLOOM", в градове с понижен достъп до съвременни танцови спектакли и филми. Програмата е естествено продължение на мисията на Фондация “Човек с шапка” да повишава достъпа до танц и танцово кино на общности в неравностойно положение и да популяризира танцовия филм сред нови аудитории. В проекта участват режисьорите Силвия Чернева и Стефани Ханджийска, операторът Никола Гюлмезов и студентите от обучителната програма "Фокус Кино Танц". В сътрудничество с общините и кметствата на избраните градове, Фондацията провежда безплатни прожекции на филмите и провежда дискусии с местното население, обясни за Радио ВИДИН директорът на Фондацията Стефани Ханджийска, която е родом от Враца:

"Основахме Фондацията преди 5 години, през 2016, с идеята да развиваме българското изкуство и в частност съвременния танц и танцовото кино, който е жанр, който не е много познат в България... Тази година имаме една голяма програма, която се казва "Фокус кино танц", подкрепена от Национален фонд култура и в нея правим танцово кино. Имам 26 студенти, които обучаваме и те правят своя собствен първи филм, същевременно с това създаваме три нови танцови български филма и ги разпространяваме безвъзмездно, безплатно из цялата страна... Идеята се роди от това, че главно ние работим в София, като голяма част от танцовите представления, танцовата работа в България и въобще представленията на съвременното изкуство е в София - понякога ходим на турне из страната, но отново това са в големите градове. Всъщност в един момент ние забелязахме, че голяма част от публиката в България, ние не можем да стигнем до нея и така се роди идеята, вместо ние винаги да очакваме, че хората трябва да идват при нас, може би ние трябва да се замислим и да намерим тази друга публика в България. Хората от малките градове, дори хората от селата, хората, които може би нямат достъп до съвременен танц - нещото, което ние правим. Отново с подкрепата на Национален фонд култура решихме да организираме едно турне, което ние заедно с общините показваме танцови филми, които обикновено може само софийската или международната публика да види".

"CHISEL" е кратък поетично-документален филм, който разглежда темата за ученето, търпението и постоянството в процеса на израстване и оформяне на характер. Филмът е заснет в Каменоделното училище в село Кунино и каменната кариера в близост до него. Режисьор на филма е Силвия Чернева - завършила е архитектура в Англия, след което завършва магистратура по съвременен танц. От кино се интересува през последните две години, защото в него открива пресечната точка на всичките си други интереси - от една страна разказване на истории, нещо социално ангажирано, визуално и същевременно чрез движение. Интересува се много от документално кино и има няколко завършени късометражни проекта. Силвия Чернева разказа за Радио ВИДИН каква е идеята на филма и защо е заснет именно в село Кунино и по специално в каменоделното училище там:

"Моята цел беше да създам смесица между документално и танцово кино, да разкажа документална история, чрез ритъма и играта на кадрите и монтажа. Моята тема беше юношеството и се събрахме с моя екип от още един оператор и един композитор - Данчо Михайловски и Тони Хаджииванов се казват. Решихме да тръгнем отнякъде, откъде ще тръгнем по темата за юношеството - решихме да тръгнем от идеята за училището. Тръгнахме да правим проучвания за българските училища и от някъде случайно Данчо чу за Кунино. Обадихме се по телефона, там ни вдигна директорката Яна Орлинова - тя е страхотна, супер точна, супер дейна и много ни вдъхнови, и отидохме там. Всъщност в момента, в който влязохме и го видяхме, нас абсолютно ни плени не само мястото, но и цялата общност в него. Има един много специфичен дух, който ние усетихме в Кунино и специално в каменоделното училище и решихме да направим нашия филм за юношеството за него".

Прожекциите стартират тази вечер (20 юли) от 17 часа в читалището в Белоградчик, на 21 юли от 19 часа - в Каменоделното училище в село Кунино ще е следващата прожекция и след това в останалата част на България. Всички прожекции са с вход свободен и след тях ще има дискусия с екипа. 

Повече чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

140 години от построяването на храм "Св. св. Константин и Елена" отбелязаха в Синаговци

Храмов празник и 140 години от създаването на храм "Св. св. Константин и Елена" отбелязаха във Видинското село Синаговци. Кметът на селото Иван Иванов приготви курбан - боб по манастирски за всички дошли на храмовия празник. "Храмът ни е много стар и е традиция на празника да се събираме", обясни Иван Иванов: "Всяка година си честваме..

публикувано на 21.05.25 в 17:50

Зрелостници: Лесна матура, очакваме добри резултати

Интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови" на Емилиян Станев или есе - "Животът - колело или стълба", бяха вариантите, между които зрелостниците можеха да избират на днешната задължителна матура по български език и литература. Създаването на текст бе последната от задачите на днешния изпит.  Голяма..

публикувано на 21.05.25 в 17:02

Нов сборник с разкази представя Зорница Климентова

Зорница Климентова ще представи новата си книга "Пъстролика река" тази вечер във Видин. Книгата идва седем години след "N-измеримо" . В нея са събрани 18 разказа, които засягат философски въпроси за това кое е най-голямото зло и кое е същественото, стойностното, безценното в живота.  "Реката всъщност е метафора на времето, това време, което..

публикувано на 21.05.25 в 14:15

Абитуриенти: Общината да помисли за символите на Видин

Крепостта "Баба Вида" - един от символите на Видин, през последните дни е посещавана не само от туристи, но и от абитуриенти. Средновековната крепост се превърна в декор на фотосесии, които млади хора си правят, за да им напомнят за родния град и за този толкова важен момент от живота им. В близост до мястото, избрано за снимки, е западният..

публикувано на 21.05.25 в 13:08

Международният ден на метрологията е днес

20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на  Конвенцията за метъра е..

публикувано на 20.05.25 в 16:35

12 отбора взеха участие в регионалното състезание по роботика във Видин

Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното  състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова:   "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..

публикувано на 20.05.25 в 16:00

Северозападът се готви за честване на 175-годишнината на Въстанието от 1850 година

Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май,  съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..

публикувано на 20.05.25 в 15:40