Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

46-то Народно събрание започва работа

Кои са приоритетите за Северозапада

Снимка: БГНЕС

Новите 240 народни представители ще положат утре клетва да спазват Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководят от интересите на народа. 15 от тях са от Северозапада. От Видин са избрани Иво Атанасов ("Има такъв народ"), Росица Кирова (ГЕРБ-СДС), Филип Попов ("БСП за България") и Станислав Анастасов (ДПС). 

От област Враца в 46-то Народно събрание влизат Георги Георгиев и Иван Хиновски ("Има такъв народ"), Петя Аврамова и Красен Кръстев (ГЕРБ-СДС), Александър Симов (БСП) и Цветан Енчев (ДПС).

За народни представители от Монтана са избрани Пламен Абровски и Десислава Цонева ("Има такъв народ"), Ирена Димова (ГЕРБ-СДС), Атанас Костадинов (БСП) и Димитър Аврамов (ДПС).

Оценката за изминалите избори не е оптимистична, коментира  Росица Кирова:

"Показва две неща. Първо показва колко разслоено е българското общество и колко силно сме противопоставени едни на друг, което определено не ме радва и показва това, че гражданите нямат доверие на нито една политическа партия. Затова не искат да дадат голяма преднина и власт на нито една от всичките. Показва също така, че онези, които имат 10 или 12%, а говорят от името на цялото общество трябва лекичко да замълчат и да дадат възможност не само за диалог, без поставяне на крайни условия, но и възможност за нормално функциониране на държавата...Когато решаваме всички заедно и това зависи от болшинството хора, би трябвало да се съобразим с гласа на всички останали. Изборите ни показаха, че освен, че има разслоение, има и изключително много омерзени граждани, които не искат да гласуват, които не припознават никого от всички, които участвахме в тези избори, защото и аз бях част от тях, или може би такива, които нямат отношение към собственото си бъдеще."

Избирателят отказва повече да решава проблемите на политиците, казва Атанас Костадинов, избран за народен представител от "БСП за България" от Монтана. Допълни, че 80 % от българите искат промяна на модела, но в същото време избирателят не дава мнозинство на нито една партия или коалиция:

"Това освен сериозна криза на легитимността и разочарование от досегашната политика, е и нещо друго. Задачата е обратното на това, което се прави в момента. На преден план трябва да бъде изтикан или изведен въпросът за диалога, за националното съгласие, за обединението около ключови приоритети...За съжаление не виждаме от първите стъпки, първите изявления на партията, спечелила изборите, както и на втората политическа сила, не виждаме такъв приоритет да бъдат диалога, разговора, съгласието, широката национална рамка, зад която могат да застанат доста политически партии, независимо как са категоризирани- партии на статукво, на промяна, на протест, традиционни партии, нови, стари... В сряда започваме с решаването на този национален парадокс."

Станислав Анастасов, избран за народен представител от ДПС за област Видин определи изминалите избори като трудни и тежки, с административен натиск. От движението предлагат сговор за Северозапада:

"Най-важното за мен, въпреки че по Конституция всеки всеки народен представител  представлява всички български граждани, е да започнем сговора за Северозапада, който ние лансирахме още по време на предишната изборна кампания. Депутатите от всички избрани партии трябва да седнат заедно на една маса, да оставят личното си его назад, да оставят личните си взаимоотношения и мненията един за друг, и да помислят заедно с всички кметове, заедно с областния управител, заедно с бизнеса и гражданите на Видин, ако искате дори с митрополита и районния мюфтия, какво може да се направи за Северозапада и как да действаме заедно." 

Без диалог за политики е преминала предизборната кампания според Филип Попов, избран за народен представител от "БСП за България" от област Видин:

"БСП не получи желания от нас резултат. В кампаниите на политическите сили, на политическите партии отново оцеля емоционалният вот. Не успяхме да достигнем до умовете, както се казва, на българските граждани с нашите предложения, с нашата кампания, с програмата ни. Не се говореше за политики. И в предишните избори, и в тези, които минаха този диалог за политики го нямаше. Имаше една схватка между служебното правителство и ГЕРБ, а всички останали политически сили като че ли останаха в периферията и голяма част от тях заложиха на популизма е емоционалното въздействие върху българския гражданин. БСП не направи това нещо. Ние се опитахме да подходим рационално, държавнически към тези избори, предлагайки нашите алтернативи, нашите визии за развитието на България във всеки един сектор. Очевидно не успяхме да стигнем до повече български граждани, които да ни подкрепят."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00