Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Филипов: Служебният кабинет няма правомощия за пенсионна реформа

Снимка: Личен архив


Социалната политика е прерогатив на редовните правителства, посочи Никола Филипов по повод повишението на пенсиите, предвидено от 1 октомври.

"Важна тема, която остана на заден план заради политическите драми. Да се повишат пенсиите звучи добре, прекрасно е. Всяка една партия, която покачва пенсиите, си дава вид, че мисли за възрастните хора. Въпросът е, откъде ще дойдат тези пари? Служебният кабинет е абсурд да променя пенсионната система, защото няма правомощията. Това е прерогатив изцяло на редовните правителства. Предложението е да се повишат с 16 %, но това ще доведе до 2 милиарда допълнителни разходи. Когато се прави такава фундаментална реформа, трябва да е ясно откъде ще дойдат парите. На този етап такава информация няма. Трябва да се замислим, когато ни обещават такива прекрасни неща, защото парите трябва да дойдат някак. Ще има и следващата вълна на COVID-19, което значи спад на европейската и нашата икономика. Мотивите на Асен Василев за увеличението са концептуално сбъркани. От една страна, има подобрение на макроикономическата обстановка, имаме повече приходи, остават рисковете с кризата, заделят се над милиард за подготовка за новата вълна и за подкрепа на бизнеса, но от друга страна, хем има криза, хем има очакване за събираемост на приходите".

Проблемът в пенсионната система е генерирането на дефицит, каза още финансистът.

"Нашата пенсионна система е такава, че винаги ще има системно генериране на дефицит. Малко над 50 % от бюджета на НОИ се финансира от държавата. Представете си го така: като продънена каса".

Пенсионната реформа в момента е популизъм, на мнение е Филипов.

"Когнитивен дисонанс: когато го правеше предишният кабинет, беше популизъм, купуване на гласоподаватели. Тази мярка с добавката от 50 лева беше временна, струваше 104 милиона лева на бюджета на месец. Нямаше идея да продължи вечно. Това, което сега се предлага, е увеличение с над 2 милиарда лева. Изведнъж обаче се оказа, че това не е популистко. Забележителното е, че едното е негативно, а другото е хубаво".
Нужен ли е по-устойчив модел?

"Не е сега моментът за промяна на пенсионната система. Моделът към момента е добър. Частните фондове са позитивно нещо. Големият проблем е, че голяма част от българите не се осигуряват на реалната си заплата, това е и причината да се генерира дупката в бюджета на НОИ, а това означава, че всяка година трябва да се субсидира от държавата. Позитивен момент от пандемията е, че хората разбраха, че трябва да се осигуряват на реалните си доходи. Нека да поработи НОИ в текущата ситуация, да видим колко пари ще се събират, когато икономиката се възстанови, когато хората започнат да се осигуряват на реалната си заплата. Тогава можем да започнем по-задълбочен и смислен дебат на темата. Механичното увеличение не е решение. Тези пари ще се генерират или с последвало увеличение на данъците, или с нови дългове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Във Воднянци искат програми за безработни

Екипът на радио Видин гостува в село Воднянци, община Димово. Времето е дъждовно и следобедно и по това време по улиците не се срещат хора.  Селото е на около 60 км от Видин в посока Монтана и на 180 км от София. До него лесно може да се стигне с автомобил или с влак по линията София-Видин.  В землището на селото е изграден язовир Дреновец...

публикувано на 17.05.24 в 12:30
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Политиците загубиха спечелен мач с Еврозоната

България няма да успее да изпълни критериите за влизане в Eврозоната до юни.  На конференция, посветена на следващите стъпки към еврото, бяха обсъдени политическите и социалните последици, както и икономическите и финансовите перспективи преди и след присъединяването, бяха анализирани и успешни примери на европейски държави, вече въвели единната..

публикувано на 16.05.24 в 10:00

Имат ли интерес ресторантьорите към чужди служители?

Заради липсата на кадри летният сезон е пред провал за ресторантьорския бранш, заявиха преди дни от сектора. Причината е приета промяна в Закона за чужденците, която по никакъв начин не помага на бизнеса за това лято. Преди началото на туристическия сезон има предприемачи, които обявиха, че ще фалират, защото нямат работници. Хотелите отварят, а..

публикувано на 15.05.24 в 11:21
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българската данъчна система се нуждае от модификация и модернизация

Висок остава делът на българите, застрашени от бедност и социално изключване.  Неравенствата в доходите са значителни, показва работен документ на Европейската комисия след втория етап на анализ на социалната конвергенция на страните членки от Европейския съюз.  Свива се обаче ножицата между най-богатите и най-бедните.  Ще се покачи ли стандартът на..

публикувано на 13.05.24 в 10:00
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Нашата бедност се дължи на закъснелия и грешно направен преход

Висок остава делът на българите, застрашени от бедност и социално изключване.  Неравенствата в доходите са значителни, показва работен документ на Европейската комисия след втория етап на анализ на социалната конвергенция на страните членки от Европейския съюз.  Свива се обаче ножицата между най-богатите и най-бедните.  Ще се покачи ли стандартът на..

публикувано на 13.05.24 в 10:00

Село Динково - в очакване на по-добър живот

Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. Населеното място се намира в близост до река Лом, Белоградчик е на 40 км. Земята е плодородна, вода има в изобилие, дворовете на имотите са големи и просторни, къщите са едноетажни. Като цяло Динково има прекрасни..

публикувано на 10.05.24 в 12:05
Иван Радев

Иван Радев: Механизмите на демокрацията се ползват срещу самата нея

България се изкачва с 12 места в класацията на "Репортери без граници", показва годишният доклад на организацията. Страната ни е 59-а в света по критерий "свобода на словото" от общо 180 държави.  Въпреки напредъкът обаче продължаваме да сме сред последните в рамките на Европейския съюз, защото индикаторите в областта на политиката, икономиката и..

публикувано на 09.05.24 в 10:00