Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представяне на черните лешояди във "Врачански Балкан"

Снимка: Фейсбук Природозащитен център Натура


Презентация с информация за лешоядите в България, интерактивни пъзели, викторина и много награди ще има по време на събитие във Враца целящо да запознае всички любопитни с рядката птица. Инициативата "Лешоядите във Врачански Балкан" ще се проведе днес в Природозащитен център "Натура" град Враца и е изключително подходяща за деца, каза за Радио ВИДИН Георги Антонов от центъра към Дирекция на природен парк "Врачански Балкан":


"Имам предвид, че ще бъде много интересно за деца да опознаят тези величествени птици. Да разберат защо лешоядите са санитарите в природата, защо е необходимо тяхното присъствие в нашият Балкан. Много интересни, любопитни факти - към днешна дата как стои положението с тях. Каква е числеността, как върви размножаването и много интересни неща. Наши гости са сдружение "Зелени Балкани", които са в основата за проекта за интродуциране (заселване б. ред.) на тези птици в България... Също така е за абсолютно всички възрастови групи. Всеки посетител ще намери някаква информация, която ще е доста интересна за него. Представете си една птици с размах на криете 3 и повече метра, с размерите на парапланер, внушителна и научавайки много за нейната биология. Въпреки големината тя е абсолютно безобидна. Тя не може да убие дори кокошка, храни се само с мърша и нищо друго... Събитието е организирано от "Зелени Балкани", което е част от проект "Натура 2000"."


В момента в района на природен парк "Врачански Балкан" се срещат 17 черни лешояда, каза за Радио ВИДИН Поля Русева от "Зелени Балкани":


"Във "Врачански Балкан" колегите от дружество за "Защита на хищните птици", последните години, работим съвместно с тях за възстановяване на черните лешояди, които през 70-те години последно е засичана двойка черни лешояди във "Врачански Балкан". За последните 5 години се внасят по този проект черни лешояди от други държави, най-често Испания. Като в момента в района във Врачански Балкан се срещат 17 към днешната дата. А за юли месец имаше рекордна бройка от 20 черни лешояди. Тази година вече има и двойка загнездили черни лешояди и се надяваме следващите години вече да имаме и първото черно лешоядче - малко, излюпено във Врачански Балкан. Самото събитие ще протече с една кратка беседа под формата на презентация, с кратки клипчета и филмчета за лешоядите. Ще има интерактивни пъзели за лешоядите, които са малко по различни от нормалните пъзели. Съвсем скоро на 4 септември е международния ден на лешоядите, който колегите от "Врачански Балкан" ще отбележат с поход в района и ще могат да наблюдават тези красиви птици в небето."


"Лешоядите във Врачански Балкан" ще се проведе днес, 19 август от 18 часа във Природозащитен център "Натура" град Враца.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50