Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметският наместник на село Вещица: Предприемчив ли си, успехът те следва

10
Снимка: Радио Видин


Кметският наместник на село Вещица Живко Шалваров не е случаен човек. Той е носител на Световната купа по самбо за 1994 година, а година преди това става и световен шампион в Испания. Възпитаник е на Видинската школа по самбо и Пламен Петров. Въпреки възможностите, които му дава спортната кариера, той е избрал да остане в родния си край. За него животът на село не е труден, стига да го искаш. Във Вещица е кметски наместник от година, гордее се с направеното, но не крие и проблемите на малкото село от Северозапада:

"Населението ни е застаряващо. В селото са останали 35 човека. Опитваме се по всякакъв начин да привлечем млади хора. Вече имаме успех в това начинание- 5-6 души си купиха къщи тук и започнаха да ги реновират. Надяваме се да стават все повече и повече. Кражби нямаме, нямаме разбиване на къщи, нямаме противообществени прояви. От тази гледна точка ние сме малко облагодетелствани- тук сме гранична зона и на разклона на около 1.5 км при Филипови кошари, стоят от гранична полиция и следят всичко.

Конната база в началото на селото, е моя. Имаме четири коня и едно малко конче. Поддръжката им не е чак толкова трудна. Проблемът е през зимата, защото конете са вътре на ясли и искат храна на място, а тя трябва да бъде осигурена. Трудно е и почистването на конете, но през лятото пък нямаме никакви проблеми- ливадите тук са доста. Нямаме допълнителни работници за конете- аз и съпругата ми сме поели абсолютно всички задължения към конете, към къщите ни там и всичко друго, което правим. Конната база работи и предлагаме една единствена услуга- туристическа обиколка на района, която трае 1 час. Желаещи има. Особено събота и неделя идват много хора. Вероятно и заради пандемията, която кара хората да излязат малко сред природата...

Тук може да се живее нормално, може да се прави и бизнес. Ето- намерили сме начин и се оправяме. Не е толкова трудно, стига да си предприемчив- всичко се получава. И трябва да работиш. Иначе- няма как. Ето- ние вършим толкава много неща, обаче успяваме. Затова и имаме. Казвам го направо- ако работиш, имаш, ако не работиш- нямаш...

В селото имаме не едно, а две стопанства. В тях мисля че има по 60 крави, има и по над 100 овце. Работа има, но работната ръка е огромен  ни проблем. Няма желаещи за работа, текучеството е огромно- днес идват, утре си отиват, а с животните по този начин не може да се работи. Те са като хората- свикват с гледачите си и после имат проблеми...

Има възможности тук да се работи и можеш да живееш съвсем нормално. Стига обаче да не те мързи. Аз например как мога да взема 4 коня и да ги обуча, да водя туристи и да изкарвам пари? Така всеки може да направи по нещо. Въпросът е да искаш да работиш, а не да разчиташ на помощите, които има дават на месец- 400 лева и да изкарват само с тези пари. С тях не може да се живее- те не стигат за нищо.

Тук имаме и социално слаби жители, които разчитат и на още по- малки суми. Аз имам трима души, които са във временна заетост - 13 дни работят по 4 часа и получават 60 лева. 60 лева за 14 дни! Това не са пари! Но системата ни е такава и затова хората не искат да работят. Задължително трябва да се променят правилата. Аз не съм политик, но от наблюденията ми съм на ясно, че ако нямат тези помощи, хората ще работят, защото няма накъде. След като получава помощи с 50 или 100 лева по-малко от минималната заплата, той няма да отиде да работи. Защо го казвам? Ето , съпругата ми има частен бизнес в града. Но тръгнем ли да си търсим продавачи, не можем да намерим. Защото той иска да отиде на борсата и да седи цял ден на кафе, ане иска да дойде при нас, защото ще е на 8-часов работен ден. Нашите магазини са за сувенири, не се изисква тежък физически труд, но ангажиментът си е ангажимент- той не иска да го поеме. И затова хората нямат, и затова хората се мъчат, и не могат нищо да си позволят. Ако искаш да си позволиш нещо- трябва да работиш! Със сигурност в тази сфера трябва нова политика и хората да си променят мисленето. Какво имам предвид. Ей го къде е Белоградчик- това са 10 км. С колата са 5-6 минути. Нищо не му пречи на човека да си купи една къща, защото тук имотите с 2 дка двор струват 5000 лева, да ходи на работа в града и да си се върне тук. В 17 часа се прибира, до 22 часа е светло. Имат дворчето, имат тревата, имат разходките, имат всичко нужно за щастлив живот.

Те идват при мен на езда, виждат ми имота, радват се и казват- гледай колко е хубаво тук. Ами не е толкова трудно и вие да го направите. Но, пак е вързано с работа. Трябва да окосиш тревата, да оправиш цветята и да си гледаш къщата. Не е кой знае какво, но хората не желаят да се занимават..."

Повече за ремонта на селската чешма , възможностите за подобряване на живота тук и интересни истории за местната ловна дружинка - в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00