Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Три фонда на ЕС ще финансират икономическото, социалното и териториалното сближаване

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейският парламент одобри 243 млрд. евро за три фонда на ЕС за укрепване на икономическото, социалното и териториалното сближаване, съобщиха от пресцентъра на ЕП. Как това ще помогне на населените места в българските общини? Така нареченият "пакет за сближаване" включва: Европейската програмата за междурегионално сътрудничество - Interreg, Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд, както и Регламента за общите разпоредби, който регулира регионалните, кохезионните и социалните фондове на ЕС.


"Основните акценти, върху които ние трябва да се фокусираме, аз бих ги определила като три - проекти и инвестиции за развитие на "зелена икономика", проекти за развитието на иновации и технологии и проекти, които биха подпомогнали прехода, който предстои на пазара на труда", обясни българският евродепутат Цветелина Пенкова.


Значителна част от инвестициите на фондовете - поне 30%, ще бъдат насочени за мерки за климата, кръгова икономика и инвестиции за устойчив растеж и създаване на работни места. Акцентът при развитието на общините може да бъде именно "зелената икономика":


"Ние трябва да помислим за всякакъв вид алтернативни източници на енергетика и какви проекти биха могли да се финансират в тази сфера. Има страшно много малки и средни предприятия в България, които всъщност работят именно в тази посока. Секторът е наличен в България", допълни Пенкова.


Пример за това е и увеличаващият се брой на малките фотоволтаични инсталации в област Видин. Иван Базов е предоставил част от двора си в Ново село за изграждането на такава инсталация, която е от типа малки електроцентрали с мощност до 30 киловата. Предстои включването ѝ в националната мрежа. Тук вече има една свързана и предстои изграждането на 3-та в селото. Базов коментира, че инвестициите засега са частни, но за да е ефектът по-явен, е добре финансирането да става по европейските фондове. И допълни, че общините биха могли да се възползват от тази възможност:


"Там е добре да се насочи това финансиране, защото те са голям консуматор на електроенергия, а пък средствата, които плащат за разходи за ток, са публични средства, събирани от данъци. Това ще облекчи данъкоплатеца..." 


Очаква се общо 20 инсталации да бъдат изградени във Видинско, като 2 от тях ще са в селата Неговановци и Винарово. Интерес са проявили и в селата Връв, Косово и Гъмзово. Европейските средства са добре дошли за малките общини, коментира и кметът на Брегово, Илиян Бърсанов:


"На първо място би трябвало да се използват за разкриването на нови работни места. В момента населените места се обезлюдяват с 200-300 души на година. Това е около 7-8% и ако продължава така тази тенденция, може би след 5 години няма да има нужда да се прави ремонт на пътища, водопроводи... Просто няма да има хора, които да се възползват от тях."


Тези средства са добра възможност за развитие на регионите, за преодоляване на различията и подобряване живота в малките общини, обясни Сабрина Калъчова от Европейския информационен център "Европа директно" във Видин:


"От инфраструктурни предизвикателства през опазване на околната среда и борба с климатичните промени, до решения, свързани с безработицата, социално- икономическото измерение, туризма, опазване на културното наследство и т.н."  


Регионалният и Кохезионният фонд са най-големият инструмент за инвестиране в ЕС. За да подпомогнат по-бързото възстановяване от пандемията от COVID-19, те ще инвестират и в сектори като култура, туризъм и здравеопазване.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05