Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предлагат по-гъвкав подход за дистанционното обучение

Снимка: БГНЕС

Три седмици преди началото на новата учебна година Отрасловият съвет за тристранно сътрудничество в областта на средното образование обсъди как ще се процедира в училищата след 15 септември в условията на пандемичната криза. При 10% заболели ученици ще се преминава към дистанционно обучение. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Николай Денков след заседанието.

Децата от 1-и до 4-ти клас ще бъдат максимално в училище, с изключение на времето, когато се достигне тъмночервента зона по заразяване. При по-големите ученици ще се пристъпва към ротация. Трябва да се стремим към 50% присъствие на учениците в клас, каза още служебният образователен министър.

По-гъвкави решения предлагат експертите за въвеждането на дистанционно обучение. Идеята е решението за преминаване към онлайн образование да не се взима на национално ниво, а спрямо ситуацията в отделните общини и региони. Този вариант е по-коректен и адекватен, коментира директорът на видинската професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" Мариета Георгиева:

"Чета, че се предлагат доста гъвкави варианти, надявам се да бъде наистина в зависимост от ситуацията в региона, в града, в самото училище, в самата паралелка, а не да се взимат национални решения, както беше миналата година, и дори когато в града, в училището, няма почти никакви данни за проблем, учехме онлайн. Учениците си се разхождаха по улиците, ходеха си където искат, обаче не ходеха на училище."

Започващата нова учебна година ще е третата поредна, в която ще се наложи неприсъствено обучение за учениците.

"Предпочитам присъственото обучение, разбира се, защото мисля, че няма форма на обучение, която да може да замени контакта между учениците и учителя, пък и дори между самите ученици. Дистанционното обучение ги демотивира, разсейва ги и влошава тяхното образование. Но когато няма друг начин, когато се налага, предпочитам дистанционното обучение, вместо децата ми да се разболеят", е мнението на родител на двама видински ученици.

"Предпочитам дистанционно обучение. Предпочитам да съм вкъщи и да уча, отколкото на училище, където може да се разболея. Съучениците ми липсват, но си наваксахме през лятото... Аз предпочитам училището, защото там мога да се науча по-добре, да пиша на дъската, а не да четем само на компютъра. По-малко учим онлайн", обясниха ученици от Видин.

В писмо до държавните институции обединение на родители поиска да бъде осигурено присъствено начало на учебната година. В противен случай ще бъдат организирани протести, се предупреждава в писмото на гражданското обединение „Да запазим училището като средище за децата“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме Бони Тейлър

  Характерен дрезгав глас, който не може да се обърка. Може би се сетихте, може би я познахте от снимката? Става дума за уелската рок-певица Бони Тейлър. 73-годишната звезда продължава да е в шоубизнеса, като през 2013 беше водеща на британската Евровизия. Нейните хитове остават в историята на музиката. Едва ли има някой, който да не е слушал едни от..

публикувано на 03.02.25 в 09:00