Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кулинарни фестивали от Видинско са част от мобилно приложение за кулинарни фестивали в България

фестивал в Антимово
Снимка: радио Видин
Две кулинарни фестивала от Видинско са намерили място в първото мобилно приложение за кулинарни фестивали в България -CulinarFest. То е създадено от сдружение "Платформа АГОРА" и в него интересуващите се от културно-исторически туризъм могат да намерят информация за кулинарни фестивали, местни ястия и кулинарни дестинации. Целта на проекта  е да стимулира интерес към храната като елемент от националното културно наследство. Сдружението работи  със 17 общини и с  етнолога  доц. Джени Маджаров от СУ "Св. Климент Охридски". Приложението "КулинарФест" е напълно безплатно за ползване и вече е налично за сваляне в Google Play.


Фестивалите от община Видин, включени в приложението са "Кухня без граници" - село  Антимово и Фестивал на занаятите "Нашенци у старо време" - село Покрайна. Тези са включени в категория "Уникална кулинарна традиция", обясни Емилия Лисичкова, председател  на УС на Сдружение "Платформа АГОРА":


"Ние се фокусирахме повече върху изследователската част, като решихме, че е добре да сложим акцент върху местната кулинарна традиция и малко повече да изследваме кулинарните практики... В мобилното приложение включихме 20 такива кулинарни фестивала от цялата страна... и включихме 2 фестивала от община Видин, това са Фестивал "Кухня без граници" - село  Антимово и Фестивал на занаятите "Нашенци у старо време" - село Покрайна, които са много колоритни... Нашият изследовател доц. Джени Маджаров разработи методиката за набиране на теренната информация. Така че имаме разработена брошура, която съдържа информация за всички тези характеристики на кулинарната традиция на тези 20 населени места. В мобилното приложение може да се намери календар на тези 20 фестивала..."

 
Фестивалът на занаятите "Нашенци у старо време" в село  Покрайна е включен в мобилното приложение, тъй като на него се представя традиционна българска кухня - казва секретарят на читалището Елица Атанасова:
 

"В деня на фестивала се готвят на място стари ястия... Могат да се опитат забравените ястия... Правим традиционния качамак... със сирене и сланина, с това са закусвали, прави се коприва, туртички.."


Фестивалът "Кухня без граници" в село Антимово има своите традиции,
 разказва Цеца Христова, секретар на  читалище "Развитие 1926":

"Преди всичко интерес предизвикахме с готвенето на жив огън, което правим. Съдовете, в които готвим - също, трапезите и готовите ястия. Имаме група "Забравените бабини ястия" , изучаваме стари рецепти, събрали сме около 30 рецепти, издирваме още  и намерението ни е да издадем брошура със забравени бабини ястия." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00