Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симеоновден е

| обновено на 01.09.21 в 17:35
Снимка: pravoslavieto.com

Църквата днес почита Св. Симеон Стълпник. Светецът е роден през 357 г. в Мала Азия и за неговия живот ни разказва отец Илия Симеонов:

"Още от дете е бил възпитан от родителите си във вярата. Когато става 18- годишен той се заселва в една пещера на подвижнически живот. И там се подвизавал с много строг църковен живот, с пост, с молитва. Когато се прочул със своя подвиг много хора - поклонници идвали да го видят, но той не обичал човешките похвали, искал все по-далече да бъдел от тях и тогава решава да изгради кула, на която все повече да се отдалечава от човешката суета. И на тази кула той се е подвизавал и за това е наречен Симеон Стълпник." 

Св. Симеон Стълпник починал на 103-годишна възраст. На 1 септември църквата почита и майка му - Св. Марта.

Днес се поставя и началото на църковната нова година.

"Този празник е установен през 6 век, по времето на византийския император Юстиниан I. Тогава в империята са се плащали данъци и от там води началото си. Иначе Исус Христос прочел в синагогата първата си проповед - пророчеството на Исайя за настъпването на благоприятната Господня година. И византийците са го свързвали пряко с това, че цялата предстояща година ще бъде благоприятна за тях", обяснява отец Илия Симеонов. 

В народната традиция също е отредено място за празник днес. На 1 септември се отбелязва Летен Симеоновден. На него се правят прогнози и за времето - каквото е в този ден, такова ще е и през януари. Ако видят, че на този ден кучето лежи свито на кълбо, казват, че зимата ще подрани и ще бъде много студена. 

"С този празник започва есенната оран и светецът се счита покровител на орачите, за това го наричат "Симеон орачо" и това е началото на новата стопанска година. Също така на Симеоновден започва бруленето и събирането на орехите, за това българите наричат празника още "Симеон брульо".  В навечерието на празника стопаните занасят в черквата семената за посев, за да бъдат осветени. Сутринта на Симеоновден жените месят обредни хлябове. Парчета от тях слагат в храната на впрегатния добитък. Коли се курбан петле или кокошка, който заедно с питата орачите носят на нивата. На този ден също така нищо не трябва да се изнася от къщата и да се дава назаем, за да не "излезе берекетът от дома". Жените не перат и не простират бяло пране, за да не е житото "празно". Забранена е и всякаква домашна дейност, свързана с вълна, за да не нападат вълци и мечки стадата", обяснява уредникът в отдел "Етнография" в регионалния исторически музей Враца - Йоанна Нанкова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бедните и смирените

Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов.  Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..

публикувано на 03.11.24 в 08:00

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14