Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симеоновден е

| обновено на 01.09.21 в 17:35
Снимка: pravoslavieto.com

Църквата днес почита Св. Симеон Стълпник. Светецът е роден през 357 г. в Мала Азия и за неговия живот ни разказва отец Илия Симеонов:

"Още от дете е бил възпитан от родителите си във вярата. Когато става 18- годишен той се заселва в една пещера на подвижнически живот. И там се подвизавал с много строг църковен живот, с пост, с молитва. Когато се прочул със своя подвиг много хора - поклонници идвали да го видят, но той не обичал човешките похвали, искал все по-далече да бъдел от тях и тогава решава да изгради кула, на която все повече да се отдалечава от човешката суета. И на тази кула той се е подвизавал и за това е наречен Симеон Стълпник." 

Св. Симеон Стълпник починал на 103-годишна възраст. На 1 септември църквата почита и майка му - Св. Марта.

Днес се поставя и началото на църковната нова година.

"Този празник е установен през 6 век, по времето на византийския император Юстиниан I. Тогава в империята са се плащали данъци и от там води началото си. Иначе Исус Христос прочел в синагогата първата си проповед - пророчеството на Исайя за настъпването на благоприятната Господня година. И византийците са го свързвали пряко с това, че цялата предстояща година ще бъде благоприятна за тях", обяснява отец Илия Симеонов. 

В народната традиция също е отредено място за празник днес. На 1 септември се отбелязва Летен Симеоновден. На него се правят прогнози и за времето - каквото е в този ден, такова ще е и през януари. Ако видят, че на този ден кучето лежи свито на кълбо, казват, че зимата ще подрани и ще бъде много студена. 

"С този празник започва есенната оран и светецът се счита покровител на орачите, за това го наричат "Симеон орачо" и това е началото на новата стопанска година. Също така на Симеоновден започва бруленето и събирането на орехите, за това българите наричат празника още "Симеон брульо".  В навечерието на празника стопаните занасят в черквата семената за посев, за да бъдат осветени. Сутринта на Симеоновден жените месят обредни хлябове. Парчета от тях слагат в храната на впрегатния добитък. Коли се курбан петле или кокошка, който заедно с питата орачите носят на нивата. На този ден също така нищо не трябва да се изнася от къщата и да се дава назаем, за да не "излезе берекетът от дома". Жените не перат и не простират бяло пране, за да не е житото "празно". Забранена е и всякаква домашна дейност, свързана с вълна, за да не нападат вълци и мечки стадата", обяснява уредникът в отдел "Етнография" в регионалния исторически музей Враца - Йоанна Нанкова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50