Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметникът на "Плувеца" във Видин оживя в 3D модел

Снимка: Ивайло Петров (Фейсбук)


3D модел на паметника на "Плувеца" изготви Ивайло Петров от Видин. Младият автор от 14 годишен живее в София, основно се занимава с портретна, концептуална и рекламна фотография, както и 3D визуалиазция. 3D сканираната фигура е поместена в автопортрета на Ивайло Петров- A CHOSEN ISOLATION:


"В свободното си време, когато не работя поръчково, много държа да правя собствена авторска работа. Бях решил, че искам да направя един мой Автопротрет, който символизира именно това нещо, че аз съм отрасъл до брега на Дунав и всъщност имам една такава лична, персонална метафора в живота, че течението на реката, спокойствието и това постоянство, което тя абсолютно винаги ми носи и всеки път е там за мен, когато аз се върна до брега ѝ, е нещо, което в голяма степен ми е помагало да продължавам да работя упорито в живота и до момента. И исках да направя един кадър на тази тематика. За да го направя силно, за да го направя лично ми трябваха някакви символи или някакви места, които са наистина точно свързани с това нещо, чисто визуално. Статуята на "Плувеца" е една от най-емблематичните, така да се изразя, забележителности, които са в района и на мен лично ми е нещо като буквално единия от симоволите на реката по принцип, за реката при Видин говоря. Смятам, че тя така е поставена на много хубаво място, въпреки че дълго време, доколкото знам, не е била в този град - първо е била в Борисовата градина в София. Но в моята глава, именно тази статуя на "Плувеца", който си е вперил погледа в реката е нещо което е абсолютно дефинитивно. Съответно, за да направя това изображение, което по принцип е мое авторско, се оказа че трябва да направя по начало снимка, нали, на тази статуя. Само че след това си казах ОК, всъщност няма да го направя като снимка а ще го направя на пълен 3D скан. Това означава че посредством много кадри, в случая мисля че бяха някъде около 80 и 100 кадъра, които се правят около самата статуя от различни зрителни ъгли, се генерира изображение, което може да бъде разглеждано от всички страни и има високо ниво на детайл. Когато се постави в триизмерен софтуер, който обработва такива неща и ги визуализира самата статуя започва да реагира на светлината на сцената, която аз определям. Тук е ключовият момент - ако примерно имаме само фотография - фотографията има някаква характеристика на светлината която се запечатва от фотоапарата и тя е константна и след това ако реша да я сглобя с останалите елементи на сцената - може или да пасва, или да не пасва много добре. Докато при триизмерния модел имаме пълна свобода върху контрола на светлината защото той вече поставен в 3D сцената реагира на осветлението, което ние му направим и аз прецених, че тогава качеството на това, което искам да постигна ще е много по високо и си казах ОК ще го направя по този начин".


За този тип авторска работа има два важни момента- първият е човек да достигне до идеята и да си я избистри, а вторият е реалната продукция, сподели още Ивайло Петров.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50