Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Людмила Пантева: Животът е един вид борба

Най-важното в моя живот беше съвместният ни живот, който живяхме за себе си и за хората

4
Людмила Пантева
Снимка: радио Видин
Днешният гост в "Калейдоскоп" е Людмила Пантева. Тя е  станала част от Българския Северозапад по любов, любов, заради която си готов да отидеш на края на света. Днес Людмила Пантева живее в село Вълчек, община Макреш. Тя е родена в Ленинград в 1946 година, в следвоенно време, времената са  гладни и тежки. Живее в центъра на града и си спомня за невероятните емблематични сгради на река Нева. И понеже в големия град липсват хранителни продукти и е трудно с изхранването, малката Людмила е изпратена в едно село край Кострома, при сестрата на майка ѝ. Там отглеждат крава, истинско богатство.  Тук на малкото момиченце му дават всеки ден прясно мляко от кравата. Така детето е спасено от глад. Людмила завършва средното си образование в Ленинград. Продължава да учи висше образование в Педагогически институт специалност "Френска филология".


Когато е  студентка, се запознава  с бъдещия си съпруг Витко Пантев. Той учи електроника в Ленинград. Не може да се каже, че любовта им е от пръв поглед, но привличането е силно и след известно време, когато Витко получава съгласие за брак с Людмила от майка си и сестра си, подписват в Гражданския отдел в Ленинград.  


Людмила Пантева със снимка на Висоцки

През 1970 година, когато със съпруга се установяват в България,  тя се прехвърля  в много търсената тогава специалност "География на туризма" с основен език руски и втори - френски. Успешно се дипломира и в София започва работа като екскурзовод. По-късно преподава "екскурзоводство" на ученици, които са избрали  специалността като професионално обучение. Срещата с един руснак на Слънчев бряг определя техния избор - така Людмила и Васко  стават туроператори и започват да съпровождат  руски туристи. През лятото на Южното Черноморие, а през зимата - на планинските български  курорти. Работата като екскурзовод вдъхновява Людмила, тя научава много за историята, културата, промишлеността и икономиката на страната ни.  Пътува много, общува много, раздава се. Това ѝ харесва - тя е общителна и емоционална личност, така самата тя се определя.  Обича да чете книги, да гледа стари руски филми. Много обича животните. Вкъщи във Вълчек  гледа  котки и кучета.


Има син, който е свещеник в Германския манастир. 


ЛЕНИНГРАД

"Ленинград ми даде най-големият подарък - духовната храна. Там, където съм родена, имаше пет театъра. С моите приятелки сме ходили най-малко 2-3 пъти седмично на някоя пиеса. Тичахме да вземем билети, които се продаваха край театъра на "Търси се". И ако успеем да вземем билети, отиваме и то правостоящи, но беше пълно с правостоящи. Уникални артисти! За мен Ленинград е най-големият духовен център на света. Той е свързан с Достоевски, Есенин, Маяковски, Пушкин, Блок, какво да говорим... Всичко е уникално!"


ЕКСКУРЗОВОДСТВОТО

"Много хубава професия е това да си екскурзовод. Правихме маршрути из цяла България. След това направих екскурзия в Ленинград и Москва за една седмица с моите деца... Преподавах и екскурзоводство на ученици, като практика. Така подсигурявахме екскурзоводи за Орбита. Моите ученици бяха най-добрите. Сравнявайки онова време с днешното, тогава аз се чувствах по-свободна, в т.нар. тоталитарен режим. Аз работех като екскурзовод."


ВЪЛЧЕК

"Аз се влюбих в малките градчета, в малките селца и казах на мъжа ми: "Витя, мечтая някой ден да живея в малко селце, просто да е хубаво, да е китно. Не искам да живея в София, не обичам големи градове." Така си харесах Вълчек. И така стана."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30