Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Павел Иванов: 9 септември донесе самочувствие на обикновения човек

Снимка: Личен архив


"Гледайки фактите, големите маси от хора, производството, начина на живот, доходите, повишаването на благосъстоянието на държавата, можем да кажем, че 9 септември донесе на България нов вид самочувствие - самочувствието на обикновения човек. Благовест Сендов казваше, че човекът преди не е можел да си представи, че може да стане световноизвестен, ако бъде обикновен. Това донесе 9 септември - разчупи рамките и каза на всеки обикновен човек да мечтае и да се бори", каза в "Посоките на делника" Павел Иванов, председател на Съюза на комунистите в България.

Според председателя на фондация "Безсмъртен полк" причините за 9 септември трябва да се търсят още в XIX век

"Затова самият ден е тържество на народната идея. България има жестока съдба след 1876 година. Разрушаването на Империята води до разрушаването на идеята на държавничеството. Формирането на нациите става залог на амбициите на последните остатъци на монархическите семейства. Първата световна война е наречена войната на братовчедите. България е част от семейството на Кобургите. В рамките на 30 години загубихме 4 войни, загинаха 500 000 българи. Няма власт, която да издържи на всичко това. Дали след това тръгваме да сторим социализъм, това дори няма значение. След 44 година е трябвало да вземем мерки срещу представителите на предишната власт. Такова е и настояването на победителите".

Смяната на политическия модел, започнала след идването на ОФ, води със себе си по-добър живот за обществото, на мнение е бившият журналист.

"Избягвайки от романтиката на младостта, искам да напомня, че беше спокойно. Спокоен живот, който дава възможност да се докоснеш до култура, изкуство, образование. От друга гледна точка, трябва да признаем, че имаше икономически трудности. Въпросът е, че хората бяха сигурни, че няма да влезем във война, че няма да се дадат жертви, а можем да се съсредоточим върху това да развиваме на обществото. Една от последните концепции беше тази за всестранно развитата личност - човек, който да бъде полезен за обществото. В момента такава личност не може да съществува. По онова време животът беше по-добър. Ние не можем да разглеждаме една дата от сегашна гледна точка, откъсната дата от тогавашните събития. Чисто технологически не можем да правим сравнение. Не се притеснявахме да попаднем във война, а затова, че знаем и можем по-малко. Нямахме проблеми с музиката. Не е вярно, че някой е преследван, защото е слушал дадена музика. Ако е имало такива случаи, такива забрани, може да са били преди да бъда роден. Онези времена показват, че животът трябва да принадлежи на онези, които работят и създават".

Павел Иванов допълни:

"Големият плюс беше личната перспектива, но не от гледна точка натрупване на имоти и богатство, а от гледна точка от мястото на човека в обществото. Имаше правила, принципи, ценности. Човек можеше да се бори за ценностите, да съществува с тях. Личната перспектива да бъдем все по-добри я имаше в чисто човешки аспект. Големият минус е, че се опитахме да направим социални промени. Казвам го като убеден комунист, но се опитахме да дадем нов тип социално развитие на България непосредствено след една голяма война. Трябваше да бъдем лекари, но и да се научим да ходим".

Най-близо до демокрацията е комунистическата идея, отбеляза бившият лидер на движение "Че Гевара":

"Това нещо с овластяване на хората, като концепция и идея, я няма при капитализма. Там има различни форми - власт следствие на парите, власт следствие на известността, но това не е демокрация. Дори в момента, когато уж живеем в демокрация, на нас ни забраняват да участваме в изборите".

Интервюто с Павел Иванов можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли икономиката ни потенциал за растеж?

Според Асоциацията на индустриалния капитал, икономиката ни има потенциал за растеж, чрез насърчаване на заетостта. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев се обединиха около идеята за отключване на потенциала на..

публикувано на 28.05.25 в 10:45

Има ли лек за демографския срив?

И през миналата година продължава тенденцията Северозападът да се обезлюдява . По последни данни на НСИ в област Видин вече живеят малко над 70 000 души, спадът на населението за една година е 1231 човека, което е най-голямото намаление като процент в страната. Област Враца е загубила за година 1617 жители и към декември 2024 година е 146 000 души,..

публикувано на 27.05.25 в 13:38

Ценим ли българското слово

Отбелязахме 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  "В библията пише "Началото бе словото" и словото на роден език е нещо, което не всеки народ има. А ние като българи би следвало да сме изключително горди с това, че това е празник, който е наш. Празник, в който е..

публикувано на 26.05.25 в 12:59

Село Радовене- живописна природа и млади хора с желание за по-добър живот

След дълго пътуване по пътищата на Северозападна  България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център.  На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка.  Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..

публикувано на 23.05.25 в 12:25

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Синдикат "Образование" подкрепя учебния предмет "Добродетели и религия"

"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..

публикувано на 22.05.25 в 10:00