Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Извор - селото с многото изворни чешми

14
Кметството в село Извор, община Димово
Снимка: радио Видин



Днес в "Добро утро, кмете", сме в село Извор, община Димово. Селото се намира на 223 метра надморска височина, в хълмиста област, близо е до общинския център Димово.

Името си селото получава от многото извори, които се намират тук и от които са изградени чешми. Само в Извор има 6-7 чешми, под селото също са много, има и много бунари с чиста вода. Горският фонд е около 8 000 дка, а землището на Извор е около 20 000 дка и се обработва от големи арендатори.
 
Извор е красиво и уютно селце, което, както и околните села, има основен проблем - обезлюдяване  и липсата  на работа. Въпреки това се наблюдава положителна тенденция - връщат се млади хора, има и семейства с деца. В селото живеят между 120-130 души.

В селото работи Дом за лежащо болни хора, в който работят местни жители. Земеделските производители също дават работа на местните. Има и пощенски служител, на половин работен ден. Като център на духовността, Изворският манастир събира вярващи от близо и далеч.

Иван Тошев е кметски наместник от миналата година, избран е на селско събрание от хората в селото:

кметски наместник Иван Тошев на село Извор, община Димово "...Стремя се да се справяме.. Бил съм старшина на рота преди години... Последните 1-2 години се връщат и млади, имаме и млади семйства.. Имаме Дом за лежащо болни, има и земеделски производители, така че тук безработицата е малка, сравнително малка... Проблемите са като във всяко село, проблемът с осветлението ни е решен... Надяваме се да положим и асфалт, имаме и градинка, която изграждаме  по ПУДООС... Имаме кабинет за лекаря, имаме си личен лекар, посещава ни, идва по домовете... Имаме програми, в които 3-4 човека гледат възрастни хора... Очаквам програми за работа за гледане на възрастни хора... Имаме и хора, които ползват храна от социалния патронаж.."


120 са жителите на село Извор  през зимата, а през лятото достигат до 160. Хората са отговорни за собственото си здраве, спазват се КОВИД-мерките, а когато имат нужда от нещо, се обръщат към кметския наместник:  

"Лекарят си има хладилник и ваксини, не знам колко е бройката на ваксинираните, но личният лекар извършва ваксинацията... Имаме млади хора и малки деца и ученици, те пътуват до Димово, идва  училищен автобус и ги взима... Последните 1-2 години идват да си купуват къщи и то интересът е предимно от млади хора, имаме интернет.. Хората ме търсят за всичко, всеки с проблемите си..", казва още Иван Тошев


Отоплителният сезон идва, изплащат ли се помощи за отопление и как община Димово подсигурява социално слабите хора? 

"Тепърва подалите заявления за отопление трябва да получат средствата, но това не е в моята компетенция..."


Иван Тошев с радост споделя, че има автобус, но не е всеки ден, защото пътниците са малко.. Повечето от земята е продадена, има и арендувана.. 

"1200-1300 лв е за декар земя, втора категория, това е една от най-добрите земи..."
 

село Извор, община ДимовоХората в селото се оплакват от честите аварии на водопроводната мрежа, обясни кметският наместник на Извор:


" Имаме водопроводна мрежа, обаче е стара, строена е 50-те години, етернит, и сега при топлото време се пука, постоянно аварии... Трябва да се направи проект и да се ремонтира.."



Манастирът "Успение Богородично" и хотелът към него привличат поклонници и туристи, манастирът е център на духовността и просвещението в този край:
 
"Правена е еко-пътека, имаме и манастир, там идват постоянно хора, има и хотел, отделно от манастира, красота е, постоянно идват хора от други места.. Отец Василий направи толкова много за манастира...Нашият празнтик е на Спасовден, първата събота след Спасовден..."

църкваВ село Извор е построена църква "Възнесение Господне", преди няколко години й е правен ремонт, обновена е, а иконописите в нея са изключително ценни и красиви.









НЧ „Вельо Бурдашки - 1929“ село Извор, община ДимовоЦентър на духовната култура е Читалище „Вельо Бурдашки - 1929“, което през годините се опитва да запази  на фолклорните традиции, като песенно и танцово творчество,  казва секретарят Дамянка Павлова, която работи в читалището от 2012 година:


"Сега има само певческа група, тя  състои се от 10 човека, но след пандемията 2-3 жени отпаднаха...Участвали сме в много събори и фестивали.. През лятото правим различни конкурси с децата. ..В библиотеката имаме доста абонати, взимат по 7-8 книги..всичко ми харесва в село Извор .."



Хората, които живеят в Извор, не са настроени оптимистично за настоящето и бъдещето на селото си. Те споделиха и някои от проблемите, които според тях трябва да се решат:

"Ремонтирам си къщата, тя ми е наследствена, идвам тук през лятото.. Какво да се направи за селото, след като има 200 човека, повечето са пенсионери... Големите автомобили, които правиха газопровода, разбиха пътя ни, и сега ние си разбиваме колите...Но трябваше да го асфалтират след като си свършиха работа... Няма препитание, искаме да се направи проекта за ВиК мрежата..." 

Още за живота в село Извор може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12