Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Извор - селото с многото изворни чешми

14
Кметството в село Извор, община Димово
Снимка: радио Видин



Днес в "Добро утро, кмете", сме в село Извор, община Димово. Селото се намира на 223 метра надморска височина, в хълмиста област, близо е до общинския център Димово.

Името си селото получава от многото извори, които се намират тук и от които са изградени чешми. Само в Извор има 6-7 чешми, под селото също са много, има и много бунари с чиста вода. Горският фонд е около 8 000 дка, а землището на Извор е около 20 000 дка и се обработва от големи арендатори.
 
Извор е красиво и уютно селце, което, както и околните села, има основен проблем - обезлюдяване  и липсата  на работа. Въпреки това се наблюдава положителна тенденция - връщат се млади хора, има и семейства с деца. В селото живеят между 120-130 души.

В селото работи Дом за лежащо болни хора, в който работят местни жители. Земеделските производители също дават работа на местните. Има и пощенски служител, на половин работен ден. Като център на духовността, Изворският манастир събира вярващи от близо и далеч.

Иван Тошев е кметски наместник от миналата година, избран е на селско събрание от хората в селото:

кметски наместник Иван Тошев на село Извор, община Димово "...Стремя се да се справяме.. Бил съм старшина на рота преди години... Последните 1-2 години се връщат и млади, имаме и млади семйства.. Имаме Дом за лежащо болни, има и земеделски производители, така че тук безработицата е малка, сравнително малка... Проблемите са като във всяко село, проблемът с осветлението ни е решен... Надяваме се да положим и асфалт, имаме и градинка, която изграждаме  по ПУДООС... Имаме кабинет за лекаря, имаме си личен лекар, посещава ни, идва по домовете... Имаме програми, в които 3-4 човека гледат възрастни хора... Очаквам програми за работа за гледане на възрастни хора... Имаме и хора, които ползват храна от социалния патронаж.."


120 са жителите на село Извор  през зимата, а през лятото достигат до 160. Хората са отговорни за собственото си здраве, спазват се КОВИД-мерките, а когато имат нужда от нещо, се обръщат към кметския наместник:  

"Лекарят си има хладилник и ваксини, не знам колко е бройката на ваксинираните, но личният лекар извършва ваксинацията... Имаме млади хора и малки деца и ученици, те пътуват до Димово, идва  училищен автобус и ги взима... Последните 1-2 години идват да си купуват къщи и то интересът е предимно от млади хора, имаме интернет.. Хората ме търсят за всичко, всеки с проблемите си..", казва още Иван Тошев


Отоплителният сезон идва, изплащат ли се помощи за отопление и как община Димово подсигурява социално слабите хора? 

"Тепърва подалите заявления за отопление трябва да получат средствата, но това не е в моята компетенция..."


Иван Тошев с радост споделя, че има автобус, но не е всеки ден, защото пътниците са малко.. Повечето от земята е продадена, има и арендувана.. 

"1200-1300 лв е за декар земя, втора категория, това е една от най-добрите земи..."
 

село Извор, община ДимовоХората в селото се оплакват от честите аварии на водопроводната мрежа, обясни кметският наместник на Извор:


" Имаме водопроводна мрежа, обаче е стара, строена е 50-те години, етернит, и сега при топлото време се пука, постоянно аварии... Трябва да се направи проект и да се ремонтира.."



Манастирът "Успение Богородично" и хотелът към него привличат поклонници и туристи, манастирът е център на духовността и просвещението в този край:
 
"Правена е еко-пътека, имаме и манастир, там идват постоянно хора, има и хотел, отделно от манастира, красота е, постоянно идват хора от други места.. Отец Василий направи толкова много за манастира...Нашият празнтик е на Спасовден, първата събота след Спасовден..."

църкваВ село Извор е построена църква "Възнесение Господне", преди няколко години й е правен ремонт, обновена е, а иконописите в нея са изключително ценни и красиви.









НЧ „Вельо Бурдашки - 1929“ село Извор, община ДимовоЦентър на духовната култура е Читалище „Вельо Бурдашки - 1929“, което през годините се опитва да запази  на фолклорните традиции, като песенно и танцово творчество,  казва секретарят Дамянка Павлова, която работи в читалището от 2012 година:


"Сега има само певческа група, тя  състои се от 10 човека, но след пандемията 2-3 жени отпаднаха...Участвали сме в много събори и фестивали.. През лятото правим различни конкурси с децата. ..В библиотеката имаме доста абонати, взимат по 7-8 книги..всичко ми харесва в село Извор .."



Хората, които живеят в Извор, не са настроени оптимистично за настоящето и бъдещето на селото си. Те споделиха и някои от проблемите, които според тях трябва да се решат:

"Ремонтирам си къщата, тя ми е наследствена, идвам тук през лятото.. Какво да се направи за селото, след като има 200 човека, повечето са пенсионери... Големите автомобили, които правиха газопровода, разбиха пътя ни, и сега ние си разбиваме колите...Но трябваше да го асфалтират след като си свършиха работа... Няма препитание, искаме да се направи проекта за ВиК мрежата..." 

Още за живота в село Извор може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Крайнолявата заплаха се олицетворява от самото статукво

Отличава ли се сегашната надпревара за новата изпълнителна и законодателна власт от миналите предизборните кампании? Какъв е залогът пред играчите на политическата сцена?  Малко повече от две седмици след началото на обратното броене до 27 октомври основните теми, послания и приоритети пред кандидатите за новия парламент дискутираме с  Тома Ушев ,..

публикувано на 17.10.24 в 10:00

Разчитат ли родните компании на по-възрастни служители?

Хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаващата се демографска криза. При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата работна сила може да се увеличи от 9% през 2023 г. до 14,2% през 2040 г. По този начин компаниите в ЕС имат шанс да..

публикувано на 16.10.24 в 10:45

Институциите декларират готовност за изборите на 27 октомври

Подготовката на парламентарните избори на 27 октомври навлиза във финалната си фаза. Ще успеят ли институциите да върнат доверието в изборния процес? Може ли МВР да гарантира честността на вота и да ограничи купуването на гласове? Подготвени ли са секционните избирателни комисии? Могат ли машините да манипулират изборните резултати? Отговорите..

публикувано на 15.10.24 в 13:59

Политическа стабилност искат българските общини

На 12 октомври отбелязахме Деня на българската община и на местното самоуправления. Как се справят общините и какви са проблеми и предизвикателствата, пред които са изправени в сегашната политическа нестабилност, отговорите потърсихме от кметове на общини от Северозапада.  Трудно се работи с политическа нестабилност, когато иман..

публикувано на 14.10.24 в 14:45

Село Винарово съхранява традициите и вярата в младите

Село Винарово ни посреща в хладното есенно утро, което след появата на слънчеви лъчи става все по-топло и приятно. Все още дърветата са със зелената си премяна, която тук-там се обагря в жълто.  Къщите се редят от двете страни на пътя красиви, горди и напети. Жителите на селото се славят със своето трудолюбие и спестовност. Пътували и..

публикувано на 11.10.24 в 12:00
Михаил Митев

Михаил Митев: На практика нищо не можем, а на теория много знаем

Приблизително половината от българските младежи се притесняват от финансови проблеми в бъдеще, а една четвърт - от неуспехи в кариерата.  Младежите са оптимисти, докато не се сблъскат с реалността при влизането на трудовия пазар, отчита проучване на "Тренд".  Произвеждаме ли тревожно поколение, притесняващо се за бъдещето си?  Дава ли..

публикувано на 10.10.24 в 10:00

Има ли място изкуственият интелект в училище

Изкуственият интелект променя пазара на труда, сочи анализ на Икономическия и социален съвет.  Препоръката е да се инвестира в обучение, но готово ли е образованието за това? Говорим с преподаватели по информатика в Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин. Попитахме какво мислят и учениците. Държавата трябва..

публикувано на 09.10.24 в 15:54