Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виртуална разходка популяризира туристическите дестинации на Враца

Снимка: Книгини


Да популяризира природните и културно-исторически забележителности на Враца е водеща цел за създаденото в началото на 2019 година сдружение "Книгини".

Каузата за имиджовата промяна на Северозапада, основана на културната идентичност, се реализира чрез филм, който популяризира туристическите дестинации на региона.

"Дестинация Враца - величие и красота в 360°" е иновативна и атрактивна виртуална разходка, която представя най-емблематичните местности, разказаха Мария Дончева и Първолета Николова.

"Искахме да популяризираме нашия регион с нещо ново, затова се спряхме на модерните технологии. Виртуалната реалност те потапя, съпреживяваш това, което виждаш, емоциите, можеш да изпиташ активности, а във филма такива са скално катерене и летене с парапланер. Филмът беше създаден в края на 2019 година, на български и на английски има версии. Пълният филм е 13 минути. Атрактивен, изключително иновативно представящ 10 от най-големите забележителности в нашия край - водопада Скакля, Боров камък, Кобилини стени, прохода Вратцата, местността Погледец, къщата на баба Илийца, връх Околчица, местността Йолковица, природният феномен Божият мост, бистришкият манастир, т.нар "Вестителят" и паметникът на Христо Ботев. Отзивите от всички, които са го гледали, са изключително позитивни".

Три месеца е времето, за което модерният продукт, който може да бъде разгледан вече и в Информационния център пред пещера Леденика, е създаден.

"Когато стартирахме и правехме всичко, за да реализираме този проект, който не срещна разбиране от институциите, но благодарим на община Враца и кмета Каменов и ни подкрепиха. Посещавахме институции като домове за стари хора, училища, изложения във Враца и извън града, като най-новото е, че филмът ще бъде видян скоро и в Плевен. Видяхме, че хората приемат филма като нещо уникално. Това, с което се гордеем много, освен положителните отзиви, е че това е първият такъв създаден български филм. Може да бъде видян вече, от събота, и в информационния център на пещера Леденика".

Модерният продукт има за цел да допринесе за увеличаването на международния и вътрешен туристически поток към региона, да даде възможност на хора в неравностойно положение да "посетят" тези места, както и да върне младите хора към природата и да повишим националното им самосъзнание, провокирайки интереса им чрез близките до тях нови технологии.

Следващата цел е виртуалната разходка да бъде представена на международни изложения.

"Надяваме се да го представим и извън България. Чужденци са го гледали, реакцията беше уникална. На този етап е трудно да излезем извън границите на страната, защото ситуацията с пандемията е сложна. За другата година очакваме покани. Иначе сме правили представяния в други градове на страната. В Рила бяха очаровани от нашия край, бяха изумени от красотите ни. Радваме се, че VR продукта е възможност и пред хората в неравностойна положение. Всичко, което породихме като реакция, опроверга онези, които смятаха, че този продукт е безсмислен. Горди сме, защото реакциите бяха повече, отколкото сме очаквали".

Организацията планира и друг филм - за културно-историческите забележителности на Врачанско. За реализирането на идеята са необходими спонсори, обясниха от Книгини.

"Следващото, което възнамеряваме да направим, е проект за културно-историческите забележителности и ценности на региона. Там, освен виртуална реалност, ще има и добавена, и анимация. Много по-сложен проект, който се нуждае от зелена светлина и финансиране. Парите са непосилно много, защото ние се финансираме с лични средства. Искаме да направим нещо още по-ценностно, защото при разговори с учители са ни казвали, че нещо подобно може да бъде използвано в училищата. Ние приканваме всички училища, които желаят, да се свържат с нас, за да им изпратим очилата и да гледат филма. Амбицирани сме, защото осъзнаваме колко голям ефект би имал един такъв проект".

Екипът на сдружението продължава и превръщането на балканското село Челопек, разположено под историческия връх Вола, в първото българско "село на книгата". През ноември 2019 година врачанското село стана първият български член на Международната организация на градовете на книгите в света.

Книжарницата в Челопек се намира в кметството. Средствата от продадените книги се инвестират в ремонт на бившата детска градина там, а работата в превръщането на помещението в Център за културни събития продължава и в момента.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04