Училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица, което е със статут на защитено, събира децата от няколко села. Първокласниците тази година ще са трима. Ще учат в слята паралелка с четвърти клас. С нетърпение очакват да отворят букварите:
"Искам да съм умна. Да се науча да чета, да пиша, да рисувам, да смятам."
На началния учител Мариела Митрова се налага едновременно да преподава в първи и четвърти клас:
"Една много сложна задача. Четвърти клас имат външно оценяване, а с първи клас имаме ограмотяване. Справяме се с общи усилия и даваме всичко от себе си за да вървят напред."
Училището в Раковица е построено преди 90 години и някога класните стаи били пълни. Сега вратите продължават да са отворени, но за 20 деца, казва директорът Борислав Тодоров:
"За съжаление просто селата тук обезлюдяха. Има предимно възрастно население. Учениците се обучават в слети паралелки, тъй като има и паралелки с пое едно-две деца. Просто няма как да бъде по отделно. Не е икономически рентабилно да се издържа бюджета."
За седмокласниците тази година ще е последната в училището. Рени се надяват се да са присъствено в час, не дистанционно:
"Радвам се, че съм на училище. С нетърпение очаквах да свърши лятната ваканция, защото исках да съм с учителите си и с моя любим клас. Искам да науча много неща, защото искам да съм гордост за моето семейство и за учителите."
Преподавателите признават, че да се работи с децата е нужно много търпение.
"От миналата година съм в училището. Иначе преди това съм бил от 82-ра до 86-а година в училището. Около 30 години живях в град Рим и от миналата година съм се прибрал заедно с госпожа Албена. Тя от Англия, аз от Италия да учим тези деца, аз казвам нашите деца. Трябва да им се обърне внимание, и то внимание качествено"- казва преподавателят по математика Светослав Стайков.
Благодарение на учителите, децата успяват да се справят със задачите.
"На занималнята от два до седем решаваме задачи и затова математиката на мен ми е лесна. Преди ми беше много трудна, таблицата почти не я знаех. Сега имам четворки, петици. Ще гледам тази година да завърша поне с петица"- обяснява Денис.
Преподавателят по английски език и музика Албена Василева приема предизвикателството да работи в едно такова малко и отдалечено от областния център училище:
"Огромни наистина са предизвикателства да се работи в едно, да го наречем селско училище, по много показатели, по липсата на добра база, по липсата на достатъчен брой ученици. Нашата цел е не просто да ги научим да учат, не просто да им предадем знания, но и умения да се справят с живота, да бъдат уважителни към всички хора. Все повече и по-често да ценят и да използват, и да знаят значението на думи като благодаря, заповядайте, моля, извинявайте. Не просто да научат таблицата, да научат буквите, да могат да четат и да смятат, а всички тези умения, които наистина ще им потрябват в живота, макар и сега да не го осъзнават."
Основното училище "Христо Ботев" е единственото в цялата община Макреш. Ще го има, докато в Раковица и околните села успяват да съберат десет деца , които да го посещават.
Храмов празник и 140 години от създаването на храм "Св. св. Константин и Елена" отбелязаха във Видинското село Синаговци. Кметът на селото Иван Иванов приготви курбан - боб по манастирски за всички дошли на храмовия празник. "Храмът ни е много стар и е традиция на празника да се събираме", обясни Иван Иванов: "Всяка година си честваме..
Интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови" на Емилиян Станев или есе - "Животът - колело или стълба", бяха вариантите, между които зрелостниците можеха да избират на днешната задължителна матура по български език и литература. Създаването на текст бе последната от задачите на днешния изпит. Голяма..
Зорница Климентова ще представи новата си книга "Пъстролика река" тази вечер във Видин. Книгата идва седем години след "N-измеримо" . В нея са събрани 18 разказа, които засягат философски въпроси за това кое е най-голямото зло и кое е същественото, стойностното, безценното в живота. "Реката всъщност е метафора на времето, това време, което..
Крепостта "Баба Вида" - един от символите на Видин, през последните дни е посещавана не само от туристи, но и от абитуриенти. Средновековната крепост се превърна в декор на фотосесии, които млади хора си правят, за да им напомнят за родния град и за този толкова важен момент от живота им. В близост до мястото, избрано за снимки, е западният..
20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на Конвенцията за метъра е..
Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова: "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..
Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май, съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..