Често обаче техните права се нарушават, при това умишлено. Ето защо Европейската комисия излезе с насоки за гарантиране закрилата на трансграничните и сезонни работници, в контекста на пандемията от коронавируса.
Агенцията по заетостта, като водещ партньор за България в общоевропейската кампания на Европейския орган по труда за сезонна работа "Права през всички сезони", организира поредица от срещи в страната, за да обърне по-специално внимание на необходимостта от насърчаване на справедливи и безопасни условия на труд за сезонните работници.
На организираната от Дирекция "Бюро по труда" /ДБТ/ Видин среща, присъстваха представители на Териториалните поделения на Националния осигурителен институт и Националната агенция за приходите /НАП/ -офис Видин, както и Дирекция "Инспекция по труда".
"Целта бе да се разшири информационният обхват с теми, които силно вълнуват сезонните работници, като социалноосигурителни права, данъчно облагане и др. и всеки, който има въпроси, да може да разговаря с квалифициран експерт", обясни директорът на ДБТ, Иван Иванов.
EURES мрежата в България, също се включи в инициативата. Ралица Иванова - главен експерт оформи облика на повечето сезонни работници тук:
"По-голямата част от работниците са били във Великобритания и въпросите им бяха свързани с получаването на парично обезщетение за безработица".
Остава интересът за търсене на работа към Обединеното кралство, а така също и за Германия.
Общо 63 търсещи работа в чужбина лица посетиха информационното събитие във Видин само за два часа, обясни Гергана Станкова, младши експерт в дирекцията:
"От тях 52 са регистрирани в дирекцията и проявили интерес към сезонната работа. По-конкретно за сезонна заетост, за случаи на забавяне на отговори и документи от Чехия и Италия, въпроси относно осигуряването, за удостоверяване на осигурителни периоди в отделните държави от ЕС..."
В много случаи трансграничните работници имат краткосрочни трудови договори, които не им осигуряват сигурност, че ще запазят работните си места, и не предлагат почти никакво социално осигуряване.
В рамките на "Седмицата на Европейския съюз за сезонните работници" много от заинтересованите от сезонната заетост можаха да се запознаят с важна информация, освен чрез срещите на място, и онлайн - чрез видеопрезентация за правата на сезонните работници в You Tube канала на Агенция по заетостта.
Въпреки че според европейското законодателство трансграничните работници би трябвало да се третират по същия начин като местните работници, често се регистрират нарушения на техните права по отношение на работното време, условията на живот и стандартите за безопасност на работното място. 800 000 души е минималният брой сезонни работници, които се наемат всяка година в ЕС.
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..
Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува. "Моята..
Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..
Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..