Образованието е сред ключовите теми на Конференцията за бъдещето на Европа, която дава възможност на гражданите да споделят своите идеи за общо бъдеще. В приветствието си евродепутатът Ги Верхофстад, който е съпредседател на изпълнителния съвет на Конференцията, подчерта историческото значение на събитието и отбеляза, че за пръв път европейската политика ще бъде създавана не за гражданите, а от гражданите:
"В Европа говорим за реформи. Знаем, че имаме нужда от тези реформи, но е факт, че често се оказваме неспособни да се съгласим какви точно реформи са ни нужни, за да разрешим проблемите в Европейския съюз."
В Страсбург се проведе първият европейски гражданки панел. В продължение на три дни 200 европейци участваха в дискусиите, а сред темите, заедно с икономика и цифровизация, беше и образованието. През последната година образованието се промени, отбеляза Пиетро Титиера, преподавател в университета в Порто, който е сред експертите, участващи в Конференцията:
"Говорим за Конференция за бъдещето, ето защо ние трябва да помислим на първо място за най-младите хора. Образованието на ранен етап е една от областите, върху които се фокусира Европейският съюз. Разглеждаме също и социалните аспекти на образованието на най-малките деца. На първо място трябва да имаме добро, качествено образование още от най-ранна детска възраст, за да могат да се формират силни граждани по-късно. Втората тема, на която искам да се спра, се отнася до качеството и полагането на грижи в образованието. Ние знаем, много неща са направени по отношение на количеството, но предстои да се свърши още много, що се отнася до качеството. Европейският съюз също иска да се подобри този аспект. През последната година и половина образованието значително се промени. Как да преосмислим образованието, по какъв начин, така че то да остане релевантно и да помага на хората да се справят с всички промени, настъпващи в света, като цифровизацията например."
Влиянието на пандемията и обучението в електронна среда през последната година и половина отчитат и от българското министерство на образованието. В България дистанционното обучение задълбочи образователните неравенства, влоши знанията на голяма част от децата и заплашва да увеличи броя на отпадащите от образователната система. Това са само част от изводите на анализ на обучението от разстояние в електронна среда, изготвен от екип на Министерството на образованието и науката. Според анализа в по-малко от половината от училищата в големите градове всички деца имат достъп до интернет. В селата този процент се срива на 12,5%.
В училище "Цар Симеон Велики" във Видин достъп до обучението в електронна среда имат всички. Осигурени са компютри за децата, чийто родители не могат да си позволят да закупят електронни устройства, каза директорът Ирена Гъркова:
"Министерството още миналата година, в края на календарната година, с две поредни постановления на Министерски съвет отпусна допълнителни средства на училищата, с които да купим устройства. Тази година влезе в изпълнение един проект на Министерство на образованието "Равен достъп до качествено образование в условията на криза", чиято цел е точно това- да се осигурят устройства и обучение на деца, родители и учители да работят с платформи. Ние по този проект също получихме впечатляващ брой устройства и сега очакваме още сто устройства. От 950 ученици ние сме подсигурили почти 300, а може би ще станат и повече от 300 устройства, което е една трета за семейства, които нямат тази възможност."
В основното училище във видинското село Раковица, със статут на защитено, което събира децата от няколко села, обучението през електронни платформи е на практика невъзможно. Дори от учебното заведение да осигурят компютри, повечето от децата нямат достъп до интернет у дома си, обяснява директорът Борислав Тодоров:
"Доста училища с такива деца това им е проблемът-интернетът. Нямам достатъчно компютри, но мога да осигуря на семействата, там са братя, сестри. Проблем е интернетът, който е доста скъп, на флашка е над 7-8 лева. Да вземеш над 20, това са още 200-300 лева на месец."
През миналата учебна година дистанционното обучение в Раковица е било на хартия. Наложило се е учителите да носят по места материалите за училище на децата. Рени, която тази година завършва основното си образование, се надява поне през тази учебна година заниманията да са присъствено в клас, защото от успеха й зависи дали ще може да продължи в желаното училище:
„Онлайн не е добре.“
Въпреки всички негативи, се оказва обаче, че обучението от дистанция все пак има и положителни ефекти. „България успя да организира учебния процес така, че да няма пропуснато учебно време, обясниха от Министерството на образованието и науката.
Още през февруари Министерството подписа договор по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ за близо 110 милиона лева. Целта е да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи и да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние.
До пролетта на 2022 година пък се очаква конференцията да изготви заключения и да формулира насоки за бъдещето на Европа, включително и в областта на образованието.
Зима-Коледа- Нова година-Трифон Зарезан-Лозичка- Грозде - Вино. И "Неделник". Хайде първо "Неделник". Другото ще почака. "Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен...". Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със..
Неделята, в която се намираме днес е Неделя пред Рождество Христово , в която се подготвяме за празника Рождество Христово. "Всички тия умряха с вяра, без да получат обещанията, а само отдалеч ги видяха и се увериха, приветствуваха ги и изповядаха, че са чужденци и пришълци на земята" (Евр. 11:13). "Тъй говори апостолът..
Две поредни години "Българската Коледа" помага за рехабилитацията на 5-годишния Тихомир Тимчев от врачанското село Михайлово . Момченцето страда от спастична церебрална парализа и хидроцефалия и процедурите са единственият му шанс да може да ходи сам. Физиотерапия всеки месец е препоръчана след оперативно въздействие върху редица мускули...
Четене на откъси от любими произведения, както и на авторски творби събра ученици, родители и преподаватели във видинското училище "Цар Симеон Велики". Събитието е едно от тези, които в навечерието на Рождество Христово организираха с благотворителна цел в училището. Средствата от дарения ще са за изяви на талантливи деца, както и на ученици..
По това време на годината в почти всеки град се организират коледни базари - онези приказни места с дървени къщички, украсени със светлинки, където търговци и производители от региона събират магията на празника. На нашия коледен базар във Видин всяка година има едно неизменно присъствие, това на Ивайло Захариев , истински майстор бариста ,..
Днес Видин ще посрещне двама от най-обичаните изпълнители на българската музикална сцена – Торино и Пашата . Латино-регетон дуетът, който за кратко време спечели сърцата на хиляди фенове, ще изнесе концерт на площад "Бдинци" като част от празничната програма на фестивала "Зимна приказка" . Броени часове преди да излязат на сцената, те..
"Православен буквар" издадоха в навечерието на Рождество Христово монахините от Клисурския манастир . Книгата е възможност за децата да се запознаят с много от думите в православната вяра, каза протосингелът на Видинската митрополия архимандрит Антим . "Радваме се, че имаме възможността да представим в..