Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задължителен "зелен сертификат"- поредна стъпка в борбата с пандемията?

Снимка: Европейска комисия

Със заповед на министъра на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров от 00.00 часа на 21 октомври в страната ни влизат в сила нови ограничителни мерки заради скока на заразените с COVID-19 и високата смъртност. Според тях в сила влиза използването на "зелен сертификат". Заповедта предвижда всички дейности, които се извършват на закрито да се извършват само при наличието му и контрол на входа. Изискване за сертификат ще има за кина, театри, циркове, концерти, музеи, галерии, молове, магазини над 300 квадрата, фитнеси, спортни клубове и басейни. Зелен сертификат се издава срещу завършен цикъл на ваксинация, установено с PCR боледуване или тест срещу коронавирус, направен до 72 ч. Мерките са дискутирани с всички заинтересовани страни, браншовите организации, медици и Министерството на образованието и науката. Според д-р Стойчо Кацаров "зеленият сертификат" е бил предпочетеният от всички вариант. Разделя ли отново обществото поредната мярка в битката с пандемията? 

Страната ни е на последно място по броя на ваксинирани пациенти в ЕС. Решава ли проблема "зеления сертификат"? - това попитахме д-р Венцислав Владински, директор на РЗИ Видин:

"Въвеждането на "зеления сертификат" не е обвързано с процента на ваксинираните лица, а това е разработка на целия ЕС, така че не е никакъв проблем и при нас това да се случи. Ние сме с малък обхват на ваксиниране от цяла Европа ... Просто този сертификат трябва да бъде въведен, съответно хората да се ваксинират и да се спазват съответните противоепидемични мерки."- уточни д-р Венцислав Владински.

Какви са реакциите в обществото? Представителите на ресторантьорския бранш отново са силно притеснени и се чувстват особено уязвими, предвид събитията от последните месеци. Потърсихме Павел Петров, съпредседател на Българската Асоциация на заведенията:

"Бизнесът чака много спешно държавата да заработи в посока тестовете да станат безплатни. Ние ще бъдем съгласни да бъде въведен този зелен сертификат тогава, когато държавата е подсигурила безплатни тестове и когато държавата ясно и категорично заяви, че хората, които ще проверяват нашите обекти също ще отговарят на тези изисквания тоест да е преболедувал, да е с антигенен тест, да е с PCR-тест или с ваксина и да има документ. В противен случай този човек няма право да ни проверява."- каза Павел Петров.

Как ще се справят собствениците на заведения в Северозапада? Разговаряхме със Светослав Цветанов, собственик на заведение във Видин:

"По принцип е хубаво да ни оставят да работим, но като погледнем, че само 20% от населението ни е ваксинирано следователно тези хора трябва да се разпределят по заведенията, което значи според мен фалити за голяма част от бизнеса. Много е малък процента на ваксинираните за да може да се разпредели на заведенията. Според мен е нелогично да се въведе само за заведенията. за да се повиши процента на ваксинираните е хубаво да се въведе на повече места за да има някакъв смисъл от него ... Все още берем плодовете на предишните "локдауни", така че според мен това е най- лошият вариант."

Какви са реакциите в обществото от новото затягане на мерките? На театър със сертификат- що е то и какво предприемат видинските театрали през следващите дни? - това попитахме директора на видинския драматичен театър Дейвид Славчев:

"Едно, че броят на желаещите да присъстват намаля и второ, че сме ограничени до 30%. Това със сертификата не мисля, че е много разумно решение, защото според мен то пряко кореспондира с правото на избор на хората и не мисля, че това е правилно. Естествено, че тази мярка няма да помогне на културните институции да работят нормално. Много добре знаете, че ние в Европа сме с най- ниския процент ваксинирани. Вероятно Видин е с още по- малко ваксинирани хора и от тези ваксинирани хора какъв е процентът, който обича да ходи на театър?"- обясни Дейвид Славчев.

Видинчани също коментираха въвеждането на "зелен сертификат" при посещения на кина, театри, фитнеси и заведения:

"Аз съм твърдо "против". Не съм антиваксър, просто съм един нормален човек и смятам, че българското недоверие се крепи на този традиционен разум, който притежаваме. Болниците са препълнени от лошата система, която ни сервираха ... Ако разделим 5000 на 28 области, понеже си направих труда да го разделя и умножим по 100 000 се получава 0.028% заразени, а не болни ... Аз не нося маска от април 2020 година ... Мисля, че трябва да се ваксинират хората, защото с годините е доказано, че е полезна ваксината навсякъде , а ние сме на последно място в Европа и света. Не му е времето на "зеления сертификат", като трябва по- скоро да се наблегне на ваксинирането."

Какви са реакциите сред обществото от психологична гледна точка и как политическата обстановка в страната оказа допълнително влияние върху предприетите мерки за борба с пандемията- това обясни Крум Крумов, психолог от Видин:

"В момента сме в политическа ситуация пред избори и знаете, че политиците в България преди избори действат много меко и не въвеждат строги мерки, като не обичат да играят със страховете на хората ... Профилът на българите е такъв, че ние действаме в голям процент с недоверие към ваксинацията и към целия процес, което е една нормална защитна реакция, но не ни върши работа, защото отдолу стои един страх. Здравната обстановка в страната в момента не е добра. Предполагам, че евентуален пълен "локдаун" ще е необходим при тази изключително негативна обстановка."

Повече по темата можете за чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45