Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задължителен "зелен сертификат"- поредна стъпка в борбата с пандемията?

Снимка: Европейска комисия

Със заповед на министъра на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров от 00.00 часа на 21 октомври в страната ни влизат в сила нови ограничителни мерки заради скока на заразените с COVID-19 и високата смъртност. Според тях в сила влиза използването на "зелен сертификат". Заповедта предвижда всички дейности, които се извършват на закрито да се извършват само при наличието му и контрол на входа. Изискване за сертификат ще има за кина, театри, циркове, концерти, музеи, галерии, молове, магазини над 300 квадрата, фитнеси, спортни клубове и басейни. Зелен сертификат се издава срещу завършен цикъл на ваксинация, установено с PCR боледуване или тест срещу коронавирус, направен до 72 ч. Мерките са дискутирани с всички заинтересовани страни, браншовите организации, медици и Министерството на образованието и науката. Според д-р Стойчо Кацаров "зеленият сертификат" е бил предпочетеният от всички вариант. Разделя ли отново обществото поредната мярка в битката с пандемията? 

Страната ни е на последно място по броя на ваксинирани пациенти в ЕС. Решава ли проблема "зеления сертификат"? - това попитахме д-р Венцислав Владински, директор на РЗИ Видин:

"Въвеждането на "зеления сертификат" не е обвързано с процента на ваксинираните лица, а това е разработка на целия ЕС, така че не е никакъв проблем и при нас това да се случи. Ние сме с малък обхват на ваксиниране от цяла Европа ... Просто този сертификат трябва да бъде въведен, съответно хората да се ваксинират и да се спазват съответните противоепидемични мерки."- уточни д-р Венцислав Владински.

Какви са реакциите в обществото? Представителите на ресторантьорския бранш отново са силно притеснени и се чувстват особено уязвими, предвид събитията от последните месеци. Потърсихме Павел Петров, съпредседател на Българската Асоциация на заведенията:

"Бизнесът чака много спешно държавата да заработи в посока тестовете да станат безплатни. Ние ще бъдем съгласни да бъде въведен този зелен сертификат тогава, когато държавата е подсигурила безплатни тестове и когато държавата ясно и категорично заяви, че хората, които ще проверяват нашите обекти също ще отговарят на тези изисквания тоест да е преболедувал, да е с антигенен тест, да е с PCR-тест или с ваксина и да има документ. В противен случай този човек няма право да ни проверява."- каза Павел Петров.

Как ще се справят собствениците на заведения в Северозапада? Разговаряхме със Светослав Цветанов, собственик на заведение във Видин:

"По принцип е хубаво да ни оставят да работим, но като погледнем, че само 20% от населението ни е ваксинирано следователно тези хора трябва да се разпределят по заведенията, което значи според мен фалити за голяма част от бизнеса. Много е малък процента на ваксинираните за да може да се разпредели на заведенията. Според мен е нелогично да се въведе само за заведенията. за да се повиши процента на ваксинираните е хубаво да се въведе на повече места за да има някакъв смисъл от него ... Все още берем плодовете на предишните "локдауни", така че според мен това е най- лошият вариант."

Какви са реакциите в обществото от новото затягане на мерките? На театър със сертификат- що е то и какво предприемат видинските театрали през следващите дни? - това попитахме директора на видинския драматичен театър Дейвид Славчев:

"Едно, че броят на желаещите да присъстват намаля и второ, че сме ограничени до 30%. Това със сертификата не мисля, че е много разумно решение, защото според мен то пряко кореспондира с правото на избор на хората и не мисля, че това е правилно. Естествено, че тази мярка няма да помогне на културните институции да работят нормално. Много добре знаете, че ние в Европа сме с най- ниския процент ваксинирани. Вероятно Видин е с още по- малко ваксинирани хора и от тези ваксинирани хора какъв е процентът, който обича да ходи на театър?"- обясни Дейвид Славчев.

Видинчани също коментираха въвеждането на "зелен сертификат" при посещения на кина, театри, фитнеси и заведения:

"Аз съм твърдо "против". Не съм антиваксър, просто съм един нормален човек и смятам, че българското недоверие се крепи на този традиционен разум, който притежаваме. Болниците са препълнени от лошата система, която ни сервираха ... Ако разделим 5000 на 28 области, понеже си направих труда да го разделя и умножим по 100 000 се получава 0.028% заразени, а не болни ... Аз не нося маска от април 2020 година ... Мисля, че трябва да се ваксинират хората, защото с годините е доказано, че е полезна ваксината навсякъде , а ние сме на последно място в Европа и света. Не му е времето на "зеления сертификат", като трябва по- скоро да се наблегне на ваксинирането."

Какви са реакциите сред обществото от психологична гледна точка и как политическата обстановка в страната оказа допълнително влияние върху предприетите мерки за борба с пандемията- това обясни Крум Крумов, психолог от Видин:

"В момента сме в политическа ситуация пред избори и знаете, че политиците в България преди избори действат много меко и не въвеждат строги мерки, като не обичат да играят със страховете на хората ... Профилът на българите е такъв, че ние действаме в голям процент с недоверие към ваксинацията и към целия процес, което е една нормална защитна реакция, но не ни върши работа, защото отдолу стои един страх. Здравната обстановка в страната в момента не е добра. Предполагам, че евентуален пълен "локдаун" ще е необходим при тази изключително негативна обстановка."

Повече по темата можете за чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42