Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Маринов - строителят на нова България

Автор:
Виктория Пишурка и Димитър Маринов – сватбата на дъщеря им София-Зора с д-р Хаджистамов
Снимка: Личен Архив на Александър Александров

Димитър Маринов е известен български книжовник, езиковед, учител, правист, етнограф. Той е основател и първи директор на Етнографския музей. Роден е на 14 октомври 1846 година с името Петко. Още от тримесечно бебе остава сирак и е осиновен от Вълкана и Марин Бонови в Лом. През 1863 година Димитър Маринов отново остава пълен сирак и е изгонен от родната си къща в Лом, защото е храненик. От тук започва и неговата одисея, която ще продължи почти до края на дните му - за пътя и живота на будителя и строителя на нова България, след като напуска Лом, разказа за Радио Видин историкът от Лом Александър Александров:


"От Лом Димитър Маринов се озовава в Рилския Манастир, където под покровителството на Неофит Рилски остава почти една година. Но съдбата му го принуждава да се върне отново в родния град, където се среща с учителя Никола Първанов - високо образован, голям ерудит, който успява да плени неговото сърце завинаги... Кръстьо Пишурка - неговият първи учител, Неофит Рилски и Никола Първанов са хората, които правят от детето Митко - личността Димитър Маринов. През 1875, учил последователно в Цариград и Белград, Димитър Маринов се връща отново в Лом, но този път вече като учител... Първите дни след освобождението Димитър Маринов е избран за председател на Ломския съдебен съвет, като такъв той участва и в Учредителното събрание, което е проведено в стария конак в Търново... От този момент животът на Димитър Маринов продължава много динамично. За кратко време е председател на Съдебния съвет в Силистра и Русе. През 1883 година вече е учител в ломската гимназия. Това всъщност е и неговата мечта - той просто иска да е учител, но по стечение на различни обстоятелства - заради знанията си, заради опита си - той много често е ваден от любимото си училище и са му налагани административни длъжности, които да заема. Така от 1887 е назначен за окръжен управител на Лом, още от следващата 1888 до 1893, тоест 5 години е директор на русенската мъжка гимназия... 
От Русе Димитър Маринов заминава за София, където в рамките на 1 година е директор на Софийската девическа гимназия, за същия период от една година е директор и на Народната библиотека, след това продължава като учител в Софийската мъжка гимназия. Като през целия този период той сътрудничи активно на периодичния печат. През 1900 година по предложение на екзарх Йосиф Димитър Маринов е назначен за главен редактор на Екзархийския вестник "Вести". И той със семейството си се мести в Цариград... От 1906 година е пръв директор и основател на Етнографския музей. Тази му дейност не продължава много дълго - конкретно до 10 март 1908 година, когато на 62 годишна възраст Димитър Маринов се пенсионира. Но заради своя опит и знания по време на Първата световна война е изпратен като окръжен управител в Кавадарци, където остава 2 години. Там той става свидетел на втората национална катастрофа и на рухналите национални идеали, които изживява много тежко, като това го кара да се оттегли окончателно от обществено политическата си дейност. 
От там той се прибира в Лом, където продължава да работи над ръкописите си... Неизброимо е книжовното наследство на Димитър Маринов. Изпод неговото перо са излезли десетки хиляди страници в областта на етнографията, историята, политиката, мемоарите, публицистиката. Сред най-значимите му трудове се откроява поредицата "Жива старина". Това са седем книжки, излезли в периода 1891-1914 година, в които Димитър Маринов представя етнографско изследване, много богато, което обхваща района на Северозападна България... Към неговото творчество трябва да се причислят и първата история на българската литература, която той пише, "История на град Лом и ломска околия" - това е книга, която си остава в ръкопис почти 100 години и е отпечатана почти един век след нейното написване... Като венец на своето творчество пише през 20-те години на 20 век своята богата автобиография. Творчеството на Димитър Маринов е оценено много високо. Още приживе на него, като за неговите творби професор Иван Шишманов споделя: "Трудовете на Димитър Маринов ще се четат и тогава, когато моите научни изследвания ще гният по лавиците на библиотеките и в скоби доуточнява, ако въобще им се направи тази чест". 
През 1921 година Димитър Маринов приема духовен сан, а през 1929 година, когато губи своята спътница в живота Виктория Вишурка Димитър Маринов  се оттегля окончателно от обществения живот до смъртта си на 10 януари 1940 година".

На 14 октомври 2021, на 175-тата годишнина от рождението на Димитър Маринов, на сградата на Ломския районен съд беше открит барелеф на големия наш общественик. 

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Разликите между православния и католическия Великден

Днес е Велики четвъртък от Страстната седмица.   В първите три дена от Страстната седмица вниманието е насочено към някои притчи на Иисус Христос с важни поучителни послания в тях, а във Велики четвъртък и петък си припомняме Неговите спасителни страдания. Тази година православният и католическият Великден съвпадат. За никого не е тайна, че има..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Общините Белоградчик и Макреш финансирали зарибяване на Рабишкото езеро

Светослав Димитров последните години организира кампании за зарибяване на Рабишкото езеро. Водоемът и в момента е заблатен , за риболов почти не става, защото има около 15 метра зелена трева. Винаги има смисъл от зарибяване, каза Светослав Димитров: "Целият този бряг, който преди беше като плаж сега е станало просто горичка...

публикувано на 17.04.25 в 16:06

Забраниха риболова до края на май

От 15 април влезе в сила забраната за улов на риба по река Дунав и вътрешните водоеми. Целта е създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно и пролетно-лятно размножаващите се риби на водни обекти, в които се разрешава любителския риболов. Периодът на забраната е от 15.04.2025 г. до 31.05.2025 г. включително...

публикувано на 17.04.25 в 16:02

Как да подберем добър козунак за Великден

По традиция днес на Велики четвъртък и на Велика събота се приготвят козунаците за Великден. Колко жълт и колко скъп е, и как действа на небцето, истинският козунак - ще разберем от популярната врачанска сладкарка Мария Иванова : "Портокаловият козунак освен стандартните продукти - брашно, мая, мляко, яйца съдържа портокалови корички и..

публикувано на 17.04.25 в 15:57
СНИМКА: ПП ВРАЧАНСКИ БАЛКАН

Ще реставрират "Пустата църква" в Камено поле

Нови проекти по Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България - Сърбия ще развиват трансграничния регион с инвестиция от 8 млн. 382 хил. 491 евро. Първите 10 проекта поставят началото на реалното изпълнение на интегрираната териториална стратегия по програмата, насочена към разработване на атрактивен, всесезонен туристически продукт чрез интелигентни решения...

публикувано на 17.04.25 в 15:55

Ученици от Видин правят филм за видинската синагога

Стартираха снимките на първия ученически филм за видинската синагога. Това ще е първият филм във Видин и страната, изцяло направен от ученици за тази забележителна сграда.  Кампанията надгражда пилотната инициатива на Европейската комисия  "Детективи на европейски проекти“ , реализирана успешно с шест от областните информационни центрове в..

публикувано на 17.04.25 в 13:33

В "Музикална зона" на Велики четвъртък 2025 слушаме произведения от барокови композитори

От създанието на света до днес, музиката е неразривна част от богопоклонението. Работата на композиторите била да извайват своето изкуство за богослужебната практика. Освен че били автори  на музиката, те я и изпълнявали. Едни от най-вдъхновяващите образци идват от епохата на барока. Постепенно музикално-изразните средства започват да разширяват..

публикувано на 17.04.25 в 09:00