Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заведения във Видин затвориха заради зеления сертификат

Снимка: Радио Видин

Заведения във Видин затвориха заради неваксиниран персонал и клиенти. Тези, които все още работят, са с намален състав на хората и значително по-малко посетители. Изискването за зелен сертификат, тестове или документ за преболедуване, е в сила от 21 октомври за много от дейностите на закрито, включително за ресторанти, кафенета и големи магазини за нехранителни стоки.


В един от ресторантите, които са отворени, повечето от хора персонала са в неплатен отпуск. Казват, че на вечер са заети по една-две маси. В друго заведение, по преценка на собствениците, всички са в неплатен отпуск. Масово не са ваксинирани и не биха го направили, казват преди Виктория Топалска от персонала:


"Не работим, защото не е ваксиниран персоналът и шефовете решиха, че дори да ни накарат да се ваксинираме, клиенти също няма достатъчно, така че се обезсмисля да търсим каквато и да е било алтернатива за работа."  


В едно от малкото работещи заведения, заради мерките са загубили повечето от клиентите. На входа връщат тези, които са без сертификати. Наложило се е и да оставят в неплатен отпуск част от персонала, казва управителят Светослав Цветанов:


"Просто няма как със 100% разходи да се работи с 20 % от клиентите."  


Според него мерките са нелогични:


"Задължават само някои сектори да допускат хора със зелени сертификати. Държавата като най-голям работодател трябваше първа да даде пример и да задължи своите служители в администрацията да работят със зелени сертификати. Мисля че тогава щеше да има по-голям успех. Да не говорим за големите вериги хранителни магазини, където има най-голям поток. Сега идват и празници следващия месец. Знаем какво представляват големите вериги магазини по време на празниците, а там спокойно се пускат хора."


На разнопосочни мнения за мерките, които са наложени за заведенията, са потенциалните им посетители:


"Сега като е хубаво времето, можем и на пейката да си стоим. Няма да си бием ваксина в никакъв случай."


"Аз мисля, че трябва да се наложи пълен локдаун, за да се олекоти системата." 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Институции докладваха за дейността по безопасност на движение по пътищата във Видинско

Информация за пътно-транспортния травматизъм за първото тримесечие на годината и предприетите и планираните мерки за подобряване на безопасността на движението по пътищата бяха представени на заседание на Областната комисия за безопасност на движението по пътищата, председателствано от заместник-областния управител на Видин Ирена Николова...

публикувано на 09.04.25 в 15:16

Комитет се бори Въстанието в Северозапада да заеме мястото си в историята

Въстанието в Северозападна България , известно също като Видинско или Белоградчишко, да присъства по-сериозно в учебниците по история на българските ученици. Това настояват от Комитет "1850 лето", възстановен от жителите на Белоградчик във връзка с честването на 175 години от въстанието. Макар че е най-масовото, за него все още се знае малко,..

публикувано на 09.04.25 в 14:00

Видинското читалище "Цвят" просвещава повече от век и половина

Първата просветно-културна организация във Видин - Народно читалище "Цвят" , ще отбележи 155 години от своето основаване. Богатата му история започва няколко години по-рано, но до официалното му основаване се стига през 1870-та. Началото е поставено на големия християнски празник Благовещение, който тогава съвпаднал с Цветница. Основателите решили да..

публикувано на 09.04.25 в 13:00

"12 разгневени мъже" с премиера във Врачанския театър

Врачанският театър ще представи поредното си ново заглавие в репертоара. На 9 и 10 април в камерната зала ще се изиграят премиерните спектакли на „12 разгневени мъже" от Реджиналд Роуз, чийто режисьор е Петринел Гочев. В спектакъла, както показва заглавието, участват 12 мъже, но и две жени. Каква е тяхната роля разказва режисьорът Петринел Гочев..

публикувано на 09.04.25 в 09:53

Реплика на средновековен таран е възстановена в "Баба Вида"

Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено.  Тараните са мощни машини за разбиване на..

публикувано на 08.04.25 в 16:55

Ромски младежи от Видин - пример за успешна реализация

В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700" . В нея всеки..

публикувано на 08.04.25 в 15:25
Ясмина Витанова

Видинска ученичка получи награда за най-добра бизнес идея

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова, която учи специалност "Търговия" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се класира на трето място в Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". Съревнованието на тема "Устойчиво развитие на селския туризъм" се проведе в град Кюстендил.  Проектът на Ясмина и нейния екип показва..

публикувано на 08.04.25 в 14:20