Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кооперациите и мястото им в стопанския живот на България

Снимка: Радио ВИДИН


Какъв дял от земеделската земя се обработва от кооперации, ще има ли скоро Закон за кооперациите и имат ли бъдеще кооперациите у нас, как се печели доверието на член-кооператорите? За кооперациите и кооперирането говорим в "Земята, която ни храни" с председателя на Националния съюз на земеделските кооперации Николай Момчилов и председателя на ЗК "Единство" в монтанското село Комощица.

Над 5 милиона декара от земеделската земя у нас се обработва в кооперации, те не са отживелица и необходимостта от тази форма на управление на земеделската земя ще бъде все по-голяма- така малките собственици на земя ще могат да се противопоставят на големите арендатори. В това е убеден  Николай Момчилов председател на Националния съюз на земеделските кооперации:

"В България има около 900 кооперации, при нас членуват около 450. Място за кооперациите в стопанския живот на България има, все по-голяма ще е нуждата от такива кооперации, за да могат дребните собственици на земя да се противопоставят на по-едрите земевладелци... Начинът, по който могат да го направят, е единствено обединени и кооперирани... Иначе в кооперациите има фонд "Социален"- с решение на Общото събрание част от печалбата се разпределя за подпомагане на църквата, пенсионерския клуб, кметството, помага се и на по-бедните хора, които са членове на кооперацията. Кооперацията е социален феномен, тя има бъдеще и е задължително да ги има...." 

Кооперациите са структури, които са на светло, в тях решенията се взимат от Общо събрание, не може да има еднолично решение, затова и от това кой е начело, зависи до голяма степен и успеваемостта и устойчивостта на кооперациите, смята Николай Момчилов. Един от проблемите за тях е нелоялната конкуренция, а с възможността арендаторите да изкупуват идеални части от земята на кооператорите, намалява ресурсът на кооперациите. Затова и се променят уставите на земеделските кооперации, които включват клаузата, ако си член кооператор, земята ти да се обработва в кооперацията. В министерството на земеделието е създадена и Работна група, която работи за нов Закон за земеделските кооперации. 

Кооперация "Единство" в Монтанското село Комощица е пример за устойчивост, и добре стопанисвано социално предприятие, защото вече близо 30 години тя сплотява хората- и член кооператорите, и работниците, които не са малко на брой. От няколко години неин председател е Даниел Димитров. Хващам го минути след като е изпратил тракторите за засяване на последните декари с есенници. Признава, че всички в сектора са силно зависими от атмосферните условия, но е обнадежден, че ще се справят, дори и когато се поемат рискове:

"Силно се надявахме да завали, то пък наистина заваля и прекалено много валя. Мисля, че ще свършим работа, може би ни остават още 2-3 дни сеитба, ще успеем да се включим в оптималните срокове до края на октомври. Сяхме отново рапица, малко по-малко декари, отколкото сеем, но за нея е малко по-особено положението, защото й трябва по-топло време, за да се вкорени и да не измръзне през зимата... Иначе пшеницата и ечемика са добре- имахме засети около 4-5 хиляди декара преди дъжда, сега са в перфектно състояние.... Не се отказваме от рапицата, защото ни носи първите доходи. А ние даваме рента още от средата на август, това е първата ни продажба за годината, а тази година беше със страшна цена. Заслужава си да се поеме някакъв риск, макар и с по-малко декари." 

Кооперацията в Комощица обработва 25 хиляди декара земя. Могат да се похвалят с едни от най-високите добиви и ренти в региона, стабилни заплати, около 85 работни места и почти без текучество на кадрите. Кооперацията се развива и в сектор животновъдство- отглеждат се крави и овце, но там единственият плюс е, че се осигурява работа на местното население:

"За съжаление през последните години на национално ниво животновъдството замира, но ние се борим и все още, и с цената на загуби, го задържаме, защото там са заети около половината от работниците в кооперацията"- сподели Даниел Димитров. 
С общи усилия на ръководството и член кооператорите успяват да се справят с всякакви предизвикателства и трудности. Една от идеите, от които не са се отказали, е да се подпомагат млади хора, които искат да се обучават в областта на земеделието. Не липсата на работна ръка, а намаляването на земята в кооперацията заради покупката от големите арендатори е един от основните проблеми, затова и ръководството търси възможности за закупуване на земя:

"Можем да си позволим определена цена на декар, не можем да се борим с големите арендатори... Друг проблем е, че не винаги член-кооператорите съобщават, че искат да продадат земята си на друг. Опитваме се да запазим обработваемата си площ...", признава Даниел Димитров и пожелава на колегите си: 

"Да не сме алчни, а следващата стопанска година да е добра поне колкото тази!"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00