Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кооперациите и мястото им в стопанския живот на България

Снимка: Радио ВИДИН


Какъв дял от земеделската земя се обработва от кооперации, ще има ли скоро Закон за кооперациите и имат ли бъдеще кооперациите у нас, как се печели доверието на член-кооператорите? За кооперациите и кооперирането говорим в "Земята, която ни храни" с председателя на Националния съюз на земеделските кооперации Николай Момчилов и председателя на ЗК "Единство" в монтанското село Комощица.

Над 5 милиона декара от земеделската земя у нас се обработва в кооперации, те не са отживелица и необходимостта от тази форма на управление на земеделската земя ще бъде все по-голяма- така малките собственици на земя ще могат да се противопоставят на големите арендатори. В това е убеден  Николай Момчилов председател на Националния съюз на земеделските кооперации:

"В България има около 900 кооперации, при нас членуват около 450. Място за кооперациите в стопанския живот на България има, все по-голяма ще е нуждата от такива кооперации, за да могат дребните собственици на земя да се противопоставят на по-едрите земевладелци... Начинът, по който могат да го направят, е единствено обединени и кооперирани... Иначе в кооперациите има фонд "Социален"- с решение на Общото събрание част от печалбата се разпределя за подпомагане на църквата, пенсионерския клуб, кметството, помага се и на по-бедните хора, които са членове на кооперацията. Кооперацията е социален феномен, тя има бъдеще и е задължително да ги има...." 

Кооперациите са структури, които са на светло, в тях решенията се взимат от Общо събрание, не може да има еднолично решение, затова и от това кой е начело, зависи до голяма степен и успеваемостта и устойчивостта на кооперациите, смята Николай Момчилов. Един от проблемите за тях е нелоялната конкуренция, а с възможността арендаторите да изкупуват идеални части от земята на кооператорите, намалява ресурсът на кооперациите. Затова и се променят уставите на земеделските кооперации, които включват клаузата, ако си член кооператор, земята ти да се обработва в кооперацията. В министерството на земеделието е създадена и Работна група, която работи за нов Закон за земеделските кооперации. 

Кооперация "Единство" в Монтанското село Комощица е пример за устойчивост, и добре стопанисвано социално предприятие, защото вече близо 30 години тя сплотява хората- и член кооператорите, и работниците, които не са малко на брой. От няколко години неин председател е Даниел Димитров. Хващам го минути след като е изпратил тракторите за засяване на последните декари с есенници. Признава, че всички в сектора са силно зависими от атмосферните условия, но е обнадежден, че ще се справят, дори и когато се поемат рискове:

"Силно се надявахме да завали, то пък наистина заваля и прекалено много валя. Мисля, че ще свършим работа, може би ни остават още 2-3 дни сеитба, ще успеем да се включим в оптималните срокове до края на октомври. Сяхме отново рапица, малко по-малко декари, отколкото сеем, но за нея е малко по-особено положението, защото й трябва по-топло време, за да се вкорени и да не измръзне през зимата... Иначе пшеницата и ечемика са добре- имахме засети около 4-5 хиляди декара преди дъжда, сега са в перфектно състояние.... Не се отказваме от рапицата, защото ни носи първите доходи. А ние даваме рента още от средата на август, това е първата ни продажба за годината, а тази година беше със страшна цена. Заслужава си да се поеме някакъв риск, макар и с по-малко декари." 

Кооперацията в Комощица обработва 25 хиляди декара земя. Могат да се похвалят с едни от най-високите добиви и ренти в региона, стабилни заплати, около 85 работни места и почти без текучество на кадрите. Кооперацията се развива и в сектор животновъдство- отглеждат се крави и овце, но там единственият плюс е, че се осигурява работа на местното население:

"За съжаление през последните години на национално ниво животновъдството замира, но ние се борим и все още, и с цената на загуби, го задържаме, защото там са заети около половината от работниците в кооперацията"- сподели Даниел Димитров. 
С общи усилия на ръководството и член кооператорите успяват да се справят с всякакви предизвикателства и трудности. Една от идеите, от които не са се отказали, е да се подпомагат млади хора, които искат да се обучават в областта на земеделието. Не липсата на работна ръка, а намаляването на земята в кооперацията заради покупката от големите арендатори е един от основните проблеми, затова и ръководството търси възможности за закупуване на земя:

"Можем да си позволим определена цена на декар, не можем да се борим с големите арендатори... Друг проблем е, че не винаги член-кооператорите съобщават, че искат да продадат земята си на друг. Опитваме се да запазим обработваемата си площ...", признава Даниел Димитров и пожелава на колегите си: 

"Да не сме алчни, а следващата стопанска година да е добра поне колкото тази!"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 24 ноември 2024 година

Обичам да се разхождам и да гледам. Да забелязвам. Да откривам и да се опитвам да разбера за мен интересни неща, а за други напълно скучни. Сами трябва да търсим за да се открием и да се преоткрием. Същото важи и за това, което виждаме...Срещам различни хора. Забелязал съм, че са три типа. Първите /не в този ред, разбира се/остаряват видимо, но..

публикувано на 24.11.24 в 14:10

Там, където е Господ – там е истинският живот, любов и единство

Тринайсета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че ние като християни трябва да се стремим не само да изпълняваме закона на Бога просто ей така, без да вникваме в него. Той ни казва чрез съвета, който дава на един богат младеж, че не е достатъчно да изпълняваме на думи закона..

публикувано на 24.11.24 в 08:00

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30