Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Работните пчеларски групи в министерството са на принципа орел, рак и щука

Поредна слаба година за пчеларите

Петър Младенов: Държавата е мащеха за сектора

Снимка: Петър Младенов


Каква бе годината за пчеларите, климатичните промени или монокултурното земеделие са по-големият проблем, къде е мястото на държавата при защитата на бранша и кои са основните дейности, които те трябва да извършат преди зазимяване на кошерите? Отговори на тези въпроси търсим в "Земята, която ни храни" с Петър Младенов, председател на видинското пчеларско дружество "Димитър Балев". 

"При нас има повторяемост на някои негативни явления и събития през последните 5-6 години, но рисковете, когато работиш в този "завод на открлито" са известни, това не бива да е пречка и не бива да служи като оправдание, избрали сме си поминъка и полагаме усилия, за да вървят нещата в правилната посока.  Година беше слаба, много под средните очаквания, това се получи в резултат на дългогодишни натрупвания на събития и обстоятелства, които нямат позитивен знак. Това е характерно не само за нашата страна и нашите географски ширини, но и за почти цяла Европа. Интензивното земеделие отне много от възможностите на пчеларството да се развива с добри темпове в добра посока..."   

Ако някога среден добив от 50-60 кг е на границата на добрата година, сега тези количества са мечта, а 10-15  кг. добит мед само дават възможност на поминъка да съществува, посочи Петър Младенов. Наред с климатичните проблеми, проблем е и монокултурното земеделие, проблем са и загубите при пчелите, както и неглижирането на бранша. 

До 15 ноември пчеларите могат да  подават заявления за издаване на констативни протоколи за унищожени пчелни семейства. В гилдията обаче недоволстват, че според първоначалните изисквания условието за получаване на помощ е 30 % загуби, впоследствие се появяват още 10 %, т.е. пчеларите трябва да докажат 40 % смъртност. Недоразуменията на ниво държавна помощ не са единственият проблем, коментира Петър Младенов:

"Явно когато се залагат критерии за подпомагане, нещата не се оглеждат от различни посоки, защото има и друг аспект на разсъждения. каква е гаранцията, че загубите не са от некомпетентността на пчеларя и защо трябва да получат подпомагане некомпетентни хора в бранша?...  Много хора се юрнаха за помощи, видяха една торбичка, в която може да сложат стотинки, но това не е онази дългосрочна перспектива, която да дава устойчивост на съответния бранш и да гарантира една успеваемост в самата практика... Ако държавата иска да е на мястото си, тя трябва да тръгне по-отдолу. Първо трябва да спре нерегламентираната сеч - и в момента може да се видят камионите, които изнасят дървен материал за съседната ни страна, а залесителна кампания- почти никаква или по-скоро символична... Ако има последващ контрол върху действията н пчелари и земеделци, мисля, че субсидиите и подобен тип помощи биха се спестили от бюджета и биха се насочили на друго място, защото не е тайна, че някои пчелари съществуват само от тези държавни пари. Всъщност, производството на мед и пчелни продукти им е сведено до нулата..." 

Научната дейност в сектора също не се подкрепя, смята Петър Младенов. По думите му, оиптът на по-възрастните пчелари не се отхвърля, но всички се вглеждат и в постиженията в бранша по света, и в предприемчивостта на младите пчелари. 

Краят на есента е и условният край на работата около пчелините. 

"Сезонът е в своя "мъртъв" период. Отдавна пчелините са в покой и всичко би трябвало да е направено- подхранване- когато е необходимо и третиране, което е задължително. Активни мероприятия на пчелините няма, но сега е момента, в който пчеларят трябва да обърне внимание на онези неща, които ще му подготвят следващия сезон- ремонт на инвентар, снабдяване с инвентар, да си подготви документацията, ако не е регистриран, да го направи, есенните прегледи би трябвало да са направени, да си подготви ветеринарно-медицинските дневници..."   

Петър Младенов пожела на колегите: "Бъдете живи и здрави, пък нашият завод на открито ще си рабоитн всяка година и ние ще бъдем там, когато трябва! 
Къде е мястото на пчеларството в Общата селскостопанска политика и трябва ли да се подхранват пчелите през зимата- чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бъди милостив към ближния и към брат си

Осма неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Бог ни открива, че милосърдието, грижата за нашия ближен трябва да бъде неизменна част от нашия духовен и социален живот. В  притчата за добрия самарянин  Господ Иисус Христос ни открива смисъла на духовния живот и произхождащите от това дела като момент, който е гарант за..

публикувано на 10.11.24 в 08:00

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55