Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Ще се справи ли ЕС с растящите цени на енергията?

Снимка: Радио Видин

В началото на октомври евродепутатите настояха за защита на европейците, особено на най- уязвимите, от рекордно скъпите природен газ и електричество. Повечето от тях подчертаха социално- икономическите проблеми от повишаващите се цени на енергията и настояха за общи и бързи решения. Румънският евродепутат Зигфрид Мурешан, представител на Европейската народна партия заяви:

"Настоящата криза е притеснителна, отразява се на гражданите, засяга европейските предприятия, особено малкия бизнес, който вече понесе удара от пандемията. Наш дълг е да им помогнем да преодолеят кризата с повишените цени на енергията. Какво трябва да направим? На първо място да идентифицираме дали има манипулация на пазара в Европа през последните седмици и месеци от действащи лица от държавите или недържавни такива. Ако това е така, би трябвало да има много сериозни санкции, без значение дали става въпрос за частни предприятия или не. На следващо място трябва да разберем каква е причината за повишаване на цените в европейската схема за търговия с емисии. Трябва да действаме пряко на европейско равнище, като всички държави- членки не трябва да предприемат мерки, които се отразяват на други държави- членки. Когато една държава реши да подкрепи своите малки и средни предприятия, това не трябва да бъде за сметка на потребителите в друга държава."

Комисарят по енергетиката Кадри Симсон също посочи, че ценовият шок не може да бъде подценяван. Според нея, ако не бъде обуздан, ръстът заплашва да подкопае възстановяването на икономиката точно, когато то започва и трябва да бъдат предприети спешни мерки. Кадри Симсон подчерта, че Европа е преживявала високи цени на енергията много пъти в миналото и винаги е отговаряла чрез диверсификация на доставчиците и пазарни иновации. Настоящите повишения на цените, обаче не са свързани с климатичната политика на ЕС, а със зависимостта от вносни горива. За Филип Ламбертс, евродепутат от Белгия и представител на Европейския свободен алианс, проблемите с цените на енергията са възможност за ускоряване на прехода към възобновяеми енергийни източници.

"Ако има една поука, която трябва да си извадим от настоящия скок на цените на енергията, то тя е че трябва да увеличим нашите действия в преобразуването на енергийните източници. Това е нещо много важно и от икономическа и от геополитическа гледна точка. В краткосрочен план тези въпроси поставят на централно място солидарността, защото не можем да си позволим тази цена да бъде заплатена от най- бедните и най- уязвимите. Без социална справедливост енергийният преход няма да може се реализира, а без него обществата ще преживеят колапс".

Растящите цени на енергията през последните месеци се превърнаха в сериозен проблем и за българските предприемачи. Редица представители на малкия и среден бизнес са изправени пред много въпросителни, планирайки като цяло дейността си занапред. Това уточни Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение за малък и среден бизнес в България. 

"В България положението е много сериозно, тъй като от скоро имаме либерализиран пазар, в който участва особено малкия бизнес и това, че той не е подготвен е видимо от броя на стотиците хиляди предприятия, които реално са избрали доставчик от последна инстанция. Реално нямаше добра разяснителна кампания и в момента подкрепата, която се предлага е абсолютно недостатъчна."

Цените на енергията за бита у нас все още задържат цените си, но през зимните месеци се очаква повишение. Разчитат ли видинчани на подкрепа от ЕС за справяне с този проблем?

"Би трябвало да се случи такова нещо, но се съмнявам. Това е световна криза и би трябвало да се помисли ... Специално ние сме една от последните държави в ЕС и би трябвало много по- сериозно да ни се обърне внимание ... Цените обратно няма да се върнат, но поне да не се вдигнат драстично. Би трябвало ЕС да се намеси и може би има някакви механизми."- коментираха видинчани.

През следващите месеци предстоят сериозни реформи на енергийния пазар в Европа, които ще окажат сериозно влияние върху цените на енергията. Усилията на ЕС ще бъдат насочени към облекчаване на колебанията в цените и борба с енергийната бедност на стария континент.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Концерт на "Шоколадче" ще зареди Видин с рок енергия

Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията.  Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..

публикувано на 29.11.24 в 12:03

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00