Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Ще се справи ли ЕС с растящите цени на енергията?

Снимка: Радио Видин

В началото на октомври евродепутатите настояха за защита на европейците, особено на най- уязвимите, от рекордно скъпите природен газ и електричество. Повечето от тях подчертаха социално- икономическите проблеми от повишаващите се цени на енергията и настояха за общи и бързи решения. Румънският евродепутат Зигфрид Мурешан, представител на Европейската народна партия заяви:

"Настоящата криза е притеснителна, отразява се на гражданите, засяга европейските предприятия, особено малкия бизнес, който вече понесе удара от пандемията. Наш дълг е да им помогнем да преодолеят кризата с повишените цени на енергията. Какво трябва да направим? На първо място да идентифицираме дали има манипулация на пазара в Европа през последните седмици и месеци от действащи лица от държавите или недържавни такива. Ако това е така, би трябвало да има много сериозни санкции, без значение дали става въпрос за частни предприятия или не. На следващо място трябва да разберем каква е причината за повишаване на цените в европейската схема за търговия с емисии. Трябва да действаме пряко на европейско равнище, като всички държави- членки не трябва да предприемат мерки, които се отразяват на други държави- членки. Когато една държава реши да подкрепи своите малки и средни предприятия, това не трябва да бъде за сметка на потребителите в друга държава."

Комисарят по енергетиката Кадри Симсон също посочи, че ценовият шок не може да бъде подценяван. Според нея, ако не бъде обуздан, ръстът заплашва да подкопае възстановяването на икономиката точно, когато то започва и трябва да бъдат предприети спешни мерки. Кадри Симсон подчерта, че Европа е преживявала високи цени на енергията много пъти в миналото и винаги е отговаряла чрез диверсификация на доставчиците и пазарни иновации. Настоящите повишения на цените, обаче не са свързани с климатичната политика на ЕС, а със зависимостта от вносни горива. За Филип Ламбертс, евродепутат от Белгия и представител на Европейския свободен алианс, проблемите с цените на енергията са възможност за ускоряване на прехода към възобновяеми енергийни източници.

"Ако има една поука, която трябва да си извадим от настоящия скок на цените на енергията, то тя е че трябва да увеличим нашите действия в преобразуването на енергийните източници. Това е нещо много важно и от икономическа и от геополитическа гледна точка. В краткосрочен план тези въпроси поставят на централно място солидарността, защото не можем да си позволим тази цена да бъде заплатена от най- бедните и най- уязвимите. Без социална справедливост енергийният преход няма да може се реализира, а без него обществата ще преживеят колапс".

Растящите цени на енергията през последните месеци се превърнаха в сериозен проблем и за българските предприемачи. Редица представители на малкия и среден бизнес са изправени пред много въпросителни, планирайки като цяло дейността си занапред. Това уточни Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение за малък и среден бизнес в България. 

"В България положението е много сериозно, тъй като от скоро имаме либерализиран пазар, в който участва особено малкия бизнес и това, че той не е подготвен е видимо от броя на стотиците хиляди предприятия, които реално са избрали доставчик от последна инстанция. Реално нямаше добра разяснителна кампания и в момента подкрепата, която се предлага е абсолютно недостатъчна."

Цените на енергията за бита у нас все още задържат цените си, но през зимните месеци се очаква повишение. Разчитат ли видинчани на подкрепа от ЕС за справяне с този проблем?

"Би трябвало да се случи такова нещо, но се съмнявам. Това е световна криза и би трябвало да се помисли ... Специално ние сме една от последните държави в ЕС и би трябвало много по- сериозно да ни се обърне внимание ... Цените обратно няма да се върнат, но поне да не се вдигнат драстично. Би трябвало ЕС да се намеси и може би има някакви механизми."- коментираха видинчани.

През следващите месеци предстоят сериозни реформи на енергийния пазар в Европа, които ще окажат сериозно влияние върху цените на енергията. Усилията на ЕС ще бъдат насочени към облекчаване на колебанията в цените и борба с енергийната бедност на стария континент.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бедните и смирените

Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов.  Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..

публикувано на 03.11.24 в 08:00

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14