Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марая Цветкова: Ако отново не се състави правителство, следва конституционна криза

Снимка: Личен архив


В навечерието сме на 14 ноември, когато ще дадем гласа си за трети път тази година, а освен това - ще изберем и следващия президент.

Какви са изводите от предизборната кампания и зададени ли са вече следизборните посоки? Това попитахме политолога Марая Цветкова.

"Най-основният и песимистичен извод от предизборната кампания е, че всъщност дори черният PR вече не може да управлява кризите в България. Всичко издъхва под тежестта на тези множество кризи, които онези, които ще изберем, следва да разрешават и да управляват по най-добър начин. За жалост, не успяха по време на кампанията да покажат, че са готови и подготвени за тази си задача".

Ще окаже ли "умората" от поредните избори влияние за избирателната активност или съчетаният с избор на президент вот ще бележи повишение?

"Аз се надявам да гласуват повече хора, това е моят оптимизъм като политолог. Наистина не знам в каква степен пандемията ще се отрази на това, виждаме стряскащи данни и статистика. Отделно тази слаба кампания предполага по-ниска активност. Ако зависеше изборът на хората само от тази кампания, те не биха отишли да гласуват. Обаче много добре знаят, че България не може да бъде оставена в ръцете на вечно служебно правителство. Този път и политиците трябва да си свършат работата, все пак ние плащаме техните заплати".

Изгубиха ли своето място в политическата битка дебатите, аргументите, отстъпвайки място на едно съревнование между компромати и нападки?

"Този тренд беше наложен от конкретен политик, но другите го последваха. Огромен проблем е, че тези хора слушат прекомерно много своите PR, които имат нежелание да подготвят собствените си кандидати, решават да обясняват липсата на дебат като тактически и стратегически ход. Тези дебати се правят за гражданите, не за конкретните личности. Това не е мерене на его. Идеята на тези дебати е да разберем, да бъдем информирани. Всички, които отказват дебати, подхождат лицемерно към гражданите. Разбира се, че хората са демотивирани. Политиците се правят на големи мъже, искат доверието на гражданите, но не смеят да се покажат в такава среда, която е извън от контролираната".

Ще се откажат ли хора да гласуват с оглед на последния казус с машините, които породиха съмнения, че ще служат за манипулация?

"Колкото има шанс това да откаже хората да отидат до урните, толкова има и шанс да ги мотивира да гласуват. Основните заявляние на ЦИК препотвърждават, че няма направена заявка за закупуване на допълнителни машини. Когато дадеш обяснение, че това е нещо за лична цел, тогава се създава излишно напрежение. Макар и частна фирма, тя е приела да участва в обществените процеси. Нейният управител не постъпи добре. Трябваше да даде по-ясна позиция, за да не отключва кутията на Пандора с още куп конспирации по темата".
Ще окаже ли влияние върху разпределението на силите вчерашния случай с изтеклите фотоси от спалнята на един известен политик?
"Видяхме, че такива снимки излязоха и преди. Мисля си, че хората привикнаха, за тях това е нещо, което могат да очакват винаги. Не мисля, че ще се трогнат осезаемо. За жалост, в България това е ежедневие. Всяко чудо е за три дни. Няма да окаже особено влияние. Българинът е достатъчно притеснен за собственото си бъдеще, така че такива чутовни скандали, снимки, корупционни скандали, то той е оставен в невъзможността да погледне по-далеч от носа си. Простата причина е, че държавата не само не помага, даже пречи".

Темата за COVID-19 - т.е вижданията на дадена партия за пандемията и съответно за зеления сертификат, оказват ли влияние върху избирателя?

"Реално партиите лавират между капките. Малцина са хората в политиката, които ясно заявяват позиция за или против ваксините. Наблюдава се радикализация. От гледна точка на COVID темата - може да има и изненади в Народното събрание. Партии, които се обявяват против, може да получат по-голям резултат".

Зададени ли са вече предизборните посоки? Какво да очакваме от новия парламент?

"Не съм се втурнала да говоря, че със сигурност ще има правителство на промяната. Въпросът е отворен. Първата политическа сила със сигурност няма да откаже мандат, този път няма да наблюдаваме бутафорно предаване на документи. Залогът е голям, но ако се стигне до несъставяне на правителство, ще изпаднем в конституционна криза".

Ще има ли балотаж на президентските избори?

"Със сигурност основните претенденти ще се борят за победа на първи тур. Социологията показва втори тур, но ние не знаем какво точно ще се случи, защото определени партии заявиха неподкрепа към дадени кандидати. Най-вероятно има още компромати за вадене".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00