Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марая Цветкова: Ако отново не се състави правителство, следва конституционна криза

Снимка: Личен архив


В навечерието сме на 14 ноември, когато ще дадем гласа си за трети път тази година, а освен това - ще изберем и следващия президент.

Какви са изводите от предизборната кампания и зададени ли са вече следизборните посоки? Това попитахме политолога Марая Цветкова.

"Най-основният и песимистичен извод от предизборната кампания е, че всъщност дори черният PR вече не може да управлява кризите в България. Всичко издъхва под тежестта на тези множество кризи, които онези, които ще изберем, следва да разрешават и да управляват по най-добър начин. За жалост, не успяха по време на кампанията да покажат, че са готови и подготвени за тази си задача".

Ще окаже ли "умората" от поредните избори влияние за избирателната активност или съчетаният с избор на президент вот ще бележи повишение?

"Аз се надявам да гласуват повече хора, това е моят оптимизъм като политолог. Наистина не знам в каква степен пандемията ще се отрази на това, виждаме стряскащи данни и статистика. Отделно тази слаба кампания предполага по-ниска активност. Ако зависеше изборът на хората само от тази кампания, те не биха отишли да гласуват. Обаче много добре знаят, че България не може да бъде оставена в ръцете на вечно служебно правителство. Този път и политиците трябва да си свършат работата, все пак ние плащаме техните заплати".

Изгубиха ли своето място в политическата битка дебатите, аргументите, отстъпвайки място на едно съревнование между компромати и нападки?

"Този тренд беше наложен от конкретен политик, но другите го последваха. Огромен проблем е, че тези хора слушат прекомерно много своите PR, които имат нежелание да подготвят собствените си кандидати, решават да обясняват липсата на дебат като тактически и стратегически ход. Тези дебати се правят за гражданите, не за конкретните личности. Това не е мерене на его. Идеята на тези дебати е да разберем, да бъдем информирани. Всички, които отказват дебати, подхождат лицемерно към гражданите. Разбира се, че хората са демотивирани. Политиците се правят на големи мъже, искат доверието на гражданите, но не смеят да се покажат в такава среда, която е извън от контролираната".

Ще се откажат ли хора да гласуват с оглед на последния казус с машините, които породиха съмнения, че ще служат за манипулация?

"Колкото има шанс това да откаже хората да отидат до урните, толкова има и шанс да ги мотивира да гласуват. Основните заявляние на ЦИК препотвърждават, че няма направена заявка за закупуване на допълнителни машини. Когато дадеш обяснение, че това е нещо за лична цел, тогава се създава излишно напрежение. Макар и частна фирма, тя е приела да участва в обществените процеси. Нейният управител не постъпи добре. Трябваше да даде по-ясна позиция, за да не отключва кутията на Пандора с още куп конспирации по темата".
Ще окаже ли влияние върху разпределението на силите вчерашния случай с изтеклите фотоси от спалнята на един известен политик?
"Видяхме, че такива снимки излязоха и преди. Мисля си, че хората привикнаха, за тях това е нещо, което могат да очакват винаги. Не мисля, че ще се трогнат осезаемо. За жалост, в България това е ежедневие. Всяко чудо е за три дни. Няма да окаже особено влияние. Българинът е достатъчно притеснен за собственото си бъдеще, така че такива чутовни скандали, снимки, корупционни скандали, то той е оставен в невъзможността да погледне по-далеч от носа си. Простата причина е, че държавата не само не помага, даже пречи".

Темата за COVID-19 - т.е вижданията на дадена партия за пандемията и съответно за зеления сертификат, оказват ли влияние върху избирателя?

"Реално партиите лавират между капките. Малцина са хората в политиката, които ясно заявяват позиция за или против ваксините. Наблюдава се радикализация. От гледна точка на COVID темата - може да има и изненади в Народното събрание. Партии, които се обявяват против, може да получат по-голям резултат".

Зададени ли са вече предизборните посоки? Какво да очакваме от новия парламент?

"Не съм се втурнала да говоря, че със сигурност ще има правителство на промяната. Въпросът е отворен. Първата политическа сила със сигурност няма да откаже мандат, този път няма да наблюдаваме бутафорно предаване на документи. Залогът е голям, но ако се стигне до несъставяне на правителство, ще изпаднем в конституционна криза".

Ще има ли балотаж на президентските избори?

"Със сигурност основните претенденти ще се борят за победа на първи тур. Социологията показва втори тур, но ние не знаем какво точно ще се случи, защото определени партии заявиха неподкрепа към дадени кандидати. Най-вероятно има още компромати за вадене".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45