Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

44 паралелки от начален етап във Видинско готови да се тестват

Учители: Мястото на учениците е в клас

Снимка: Радио ВИДИН

44 паралелки от начален етап в област Видин са в готовност да преминат към присъствено обучение, каза изпълняващият длъжността на началник на Регионалното управление на образованието Галя Павлова. Връщането в класните стаи няма да е от утре, защото за региона ковид тестовете за малките ученици все още не са доставени.
 


"След, като ни бъдат доставени, те ще ги получат чрез РУО. След, като ги получим, имаме готовност да ги предадем на училищата и на следващият ден те ще преминат на присъствено обучение. 15 области в страната все още не са получили тестове", коментира Галя Павлова.


В училище "Петко Р. Славейков" присъствено ще са три от общо девет паралелки в начален етап, каза директорът Росица Илиева-Димитрова:


"Проведохме онлайн родителските срещи миналата седмица. Част от родителите изявиха съгласие децата да се върнат в училище при условие, че бъдат тествани. За съжаление, по-голяма част от родителите отказаха, като за част от тях доводите бяха несериозни, може би чути и споделени от Фейсбук. Те казват, че е възможно да бъде взет генетичен материал от слюнката която тестваме, което за мен е несериозно твърдение. Но както и да е, родителите имат право на своето мнение. Имаме готовност за три от общо девет паралелки в начален етап от 1 до 4 клас за присъствено обучение. Надяваме се и останалите родители да се убедят, че няма нищо страшно в тези неинвазивни тестове и че по никакъв начин не нарушават правата и здравето на децата. Тези тестове могат да гарантират, че условията в училище са безопасни и че тук изграждаме една безопасна среда. Учителите, които ще се завърнат с учениците, част от тях имат зелени сертификати, а тези които нямат, са изявили желание за тестване също два пъти седмично, както и децата. За съжаление няма как да започнем веднага защото нямаме тестове. За персонала те са подсигурени и очакваме тестовете за учениците."


"Мястото на учениците е в класните стаи", каза Горица Маджарска, преподавател в училище "Козма Тричков" във Враца:


"Всички знаете, че има плюсове и минуси в цялата тази ситуация. В това, което аз и колегите, както и родителите и децата сме убедени е, че мястото на учениците е в класните стаи... Виждам, че правителството се опитва да измисли някои нещо. Може би ще се покаже във времето дали са правилни... Ще бъде трудно. Това ще ангажира допълнително времето на учителите. Трябва обаче да осигурим на децата спокойна и безопасна среда."


Родителите също са единодушни, че децата трябва да са в класните стаи, но много от тях не одобряват как това ще се случи:


"Едното ми дете е в детска градина- не са ни казвали, че ще правят тестове. За училище не съм съгласна. Дадени са ни декларации да ги попълним, но никой не ни е обяснил дали ще има медицинско лице да ги тества. Учителите ли ще ги тестват? И съм против това, защото няма никаква яснота... Не съм съгласна с тестовете. Съгласна съм за връщането на децата в училище, но както беше от 15 септември. Ако е толкова важно да се тестват децата, да ни бяха дали тестовете и да си ги правим вкъщи..."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00