Европейските музеи и галерии пазят неоценимо културно богатство, а в концертните зали звучат музикални шедьоври, които заради пандемията сме ограничени да посетим, за да видим и чуем. Можем да го направим онлайн през уебприложението "Културните съкровища", което ни дава достъп до изложби и представления. Обновеното приложение беше представено по време на традиционната "Седмица на регионите и градовете" - най-голямата годишна проява, провеждана в Брюксел, посветена на регионалната политика.
Франческо Панела - един от главните изследователите от Съвместния изследователски център на Европейския съюз в град Испра, Италия, който работи по приложението:
"Културните съкровища на Европа" е безплатна и отворена oнлайн платформа за картографиране на културни събития и места в европейските градове. Тя обединява информация от местните администрации, изследователи и културни организации и е отворена за обогатяване от потребители, които биха искали да споделят информация, свързана с културната дейност в даден град. Началото на приложението беше поставено през 2018 година, като част от стремежа за съхраняване на Европейското културно наследство и включва повече от 120 хиляди културни и творчески локации в 207 града. Картата е с регистрирани 5 български града до момента, като София е един от тях, в който всъщност ние представихме и проекта наскоро пред местни координатори от администрацията и няколко културни организации. Също така имаме участие от Бургас и Пловдив, които се включиха в проекта, предоставяйки богата и разнообразна информация за активностите по тези места. Напоследък картата "Културни съкровища" е насочена към разширяването и включването на повече градове в посока Запад - към Западните Балкани. В момента покрива 27-те страни членки, плюс Норвегия, Швейцария, Великобритания и държави от Западните Балкани. "Културни съкровища" е отворена и абсолютно безплатна по начин, по който можете лесно да разглеждате дори отдалечени градове, получавайки ценна информация просто сърфирайки в самия сайт. Тя е също така и в процес на обогатявате, а това означава, че сте поощрени да създавате съдържание, само като се логнете и добавите информация за вашия град. Можете да я откриете просто като напишете "cultural gems" в интернет търсачката."
Тъй като пътуването и туризмът са ограничени, поради пандемията, приложението е възможност културата да се завърне в живота на хората, казва Марияна Гомилева, която е сред участниците в събитията от Европейската седмица на регионите и градовете:
"Също така благодарение на неговата нова функция EU Culture from Home, една допълнителна функция ("Културата на ЕС от дома"), могат да се разгледат най-добрите музеи и художествени галерии в Европа, седейки у дома. Буквално в някое видинско селце например, може човек да седне и да гледа безплатно качествени представления и концерти на световно ниво, които по принцип са малко по-трудно достъпни. Към този момент Бургас, Пловдив, София, Варна и Велико Търново са българските градове, които са включени в инструмента, създаден за да могат хората да се наслаждават от вкъщи на опера онлайн, виртуални художествени галерии, библиотеки, още много други дейности, но се надяваме, че в крайна сметка ще влязат и доста повече градове, защото приложението е отворено към абсолютно всички. На практика всеки може да допринесе като добави информация за културни или творчески места в своя град.
Допълнително предимство е, че така наречената творческа икономика по този начин улавя културните и творческите сектори и допринася за заетостта, създаването на работни места, иновативния капацитет, т.е ако един актьор от Видин търси работа, той може да бъде забелязан със своя талант и във Франция например и да се осъществи контакт, така че приложението наистина е нещо много полезно. Хубаво е, че се популяризира "Cultural Gems"- "Културните съкровища на Европа."
Уебприложението позволява да бъдат добавяни нови градове и забележителности. От Видин също има какво да покажем, казва археологът Ваня Ставрева:
"Това е една чудесна възможност, от която надявам се институциите, от които включването на Видин зависи, да се възползват и много скоро жителите на България, на Европейския съюз и въобще на света да могат през тази платформа да видят какво съкровище имаме в нашия град като започнем от културно-историческото наследство - "Баба Вида", крепостната система "Калето", антична Бонония, която в момента се проучва, средновековните църкви, църквата "Свети Димитър", прибавим културно-исторически обекти и така нареченото "живо съкровище" - фолклора на Видин, ако щете концертите на филхармонията, представленията на кукления театър, творбите, които могат да бъдат разгледани в художествената галерия. Всичко това са неща, които ние можем да покажем. Наистина се надявам Видин да се възползва от тази възможност."
Платформата е една възможност, опознавайки на картата културните забележителности в Европа, да научим повече за местата, които в бъдеще да посетим.
"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..
Неделята, която отбелязваме днес е Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..