Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Монтана - пред погледа на Балкана и ласката на Огоста" вече е в интернет

Автор:
Снимка: РБ "Гео Милев" Монтана

Трета регионална краеведска конференция организира Регионална библиотека "Гео Милев" - Монтана. Мотото на конференцията е "Монтана - пред погледа на Балкана и ласката на Огоста" - то е заимствано от химна на града. Конференцията бе днес и се проведе онлайн, за да е достъпна за абсолютно всеки. Чрез видеозаписи, авторите представят резюме на докладите си. Видеофайловете са сглобени под формата на филм, който вече е достъпен в YouTube канала на библиотеката. Повече подробности за идеята и организацията на конференцията разказа за Радио Видин Пи-арът на библиотеката Веселина Младенова:


а 2 декември Монтана ще отбележи 130 години от повторното обявяване на градски статут на общината. По този повод Регионална библиотека "Гео Милев" град Монтана организира Трета регионална краеведска конференция която нарекохме "Монтана - пред погледа на Балкана и ласката на Огоста". Заради въведените противоепидемични мерки, тя не може да се проведе присъствено, затова направихме видеозаписи, в които авторите представят резюме на докладите. Те ще могат да бъдат видими от 25 ноември в YouTube канала на библиотеката. Всички видеозаписи ще бъдат качени, а през 2022 година Регионална библиотека "Гео Милев" ще издаде сборник с докладите от конференцията. Регионална библиотека "Гео Милев", освен че съхранява написаното, чрез организирането на конференции, стимулира краеведи, историци, музейни работници, архивисти, библиотекари и общественици да проучват и допълват знанието за самобитната култура и локална идентичност на град Монтана. В YouTube канала ще могат да бъдат видени също така и картини, които талантливите художници от студио "РениАрт" - Монтана, с ръководител Таня Василева нарисуваха по темата "Монтана - пред погледа на Балкана и ласката на Огоста".


Творбите на талантливите художници могат да бъдат видени и във фоайето на библиотеката, като там може да се видят също и библиотечни материали от фонда на отдел "Креазнание", които отразяват развитието на Монтана от древността до наши дни. Показани са историческа литература, автобиографични книги, фотоалбуми и краеведски проучвания в областта на икономиката, образованието, културата, спорта и обществения живот на селището, обясни още Веселина Младенова.

Един от участниците в конференцията е Ангелина Емилова, директор на отдел Държавен архив Монтана. Тя участва с два доклада в конференцията:

"След поканата на колегите от Регионалната библиотека за участие в тяхната конференция, темите на които се спрях - това са за туристическото дружество в град Фердинанд, неговите първи стъпки и втората тема, за която бих искала днес да поговоря малко повече - това е за една личност, която със своите дела допринася за издигането и просперитета на селището, а именно Гаврил Душков. Гаврил Душков е учител и общественик от град Фердинанд, малко известен на днешното поколение. Той е роден на 27 декември 1868 година в град Копривщица в многолюдното семейство на Душко Бойдашек и неговата съпруга Цона. Гаврил Душков е едва на осем години, когато избухва Априлското въстание и той е пряк свидетел на гръмването на първата пушка в Копрившица. Гаврил Душков членува в демократическата партия на Петко Каравелов и това често му създава проблеми, което налага да сменява и работата си. Идвайки в Кутловица като учител, в последствие той работи и като касиер в земеделската банка, комисар по прехраната, наемател на колетната служба, преподава уроци на частни ученици, касиер е в популярната банка, а дълги години е агент на чиновническото застрахователно дружество. Наред с всички тези служебни ангажименти Гаврил Душков е един активен общественик и то предимно на културния фронт. Още като учител осъзнава, че читалищното дело е високо благородно, самия той казва, че учителя на невръстните граждани не трябва да изоставя родителите, които също трябва да се култивират. Самия той е инициаторът за въстановяване на читалището в град Фердинанд през 1894 година и е избран за негов председател... Това, което ме впечатли най-много у този човек е неговото верую, тук ще цитирам "Изгубиш ли пари - нищо не си изгубил, изгубиш ли здраве - доста си изгубил, изгубиш ли дух - всичко си изгубил". През целия си живот той остава верен на това верую и го предава и на своите деца. Гаврил Душков умира на 6 май 1963 година в София, когато е на 95 години. Тук само ще спомена, че негов син е един от създателите и класиците на съвременната българска детска литература, а именно Атанас Душков, който оставя след себе си над 60 книги за деца".
Досега съм участвала в конференции чрез зуум платформата и други подобни, но така на видеозапис не ми се беше случвало - нетрадиционно е, но колегите бяха подготвени и оператора си свърши перфектно работата, сподели за видеозаснемането на доклада ѝ Ангелина Емилова.

Хубавото на този начин за провеждане на конференция е, че филмът с резюметата на докладите ще остане в интернет пространството и всеки ще може да ги види и чуе, когато пожелае. Другото важно нещо е, че ще бъде издаден печатен сборник с пълния текст на всички доклади. Очакваме го догодина.
 
Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Агенцията по заетостта представи програми за безработни и млади хора във Видин

Агенцията по заетостта продължава с приема на заявки по инициативата "Възможности за повишаване на професионалната компетентност на заети и незаети лица на територията на община Видин". Днес бяха представени програмите по 3 проекта в тази сфера. Инициативата „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“ е насочена към неактивни и безработни лица,..

публикувано на 25.02.25 в 16:56

Предвижда се бивше училище да стане място за спорт на видинчани

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо..

публикувано на 25.02.25 в 15:00
Огнян Исаев

Огнян Исаев: Зрелостниците в област Враца намаляват заради бедността

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 25.02.25 в 14:00

Гимназия в Мездра разкрива паралелка по изкуствен интелект

В Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра ще бъде разкрита първата в Северозападна България паралелка по програмиране на изкуствен интелект . Това се случи с подкрепата на Комисията по заетост на Областния съвет за развитие в област Враца, областния управител Николай Николов и началника на Регионално управление по образованието Лорета..

публикувано на 25.02.25 в 13:00
Д-р Олга Папушева

Д-р Олга Папушева: Зъбните импланти не са за всеки

Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация.  "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..

публикувано на 25.02.25 в 11:00
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00