Помощна сграда за обслужване на посетителите на синагогата- бъдещия туристически обект "Културен център Жул Паскин", се изгражда в момента. В сградата ще се помещават Информационен център, кафе - аперитив, зона за отдих и изчакване на посетителите, както и санитарен възел, обяснява ръководителят на проекта арх. Ангел Недялков:
"Тази сграда е т.нар. помощна сграда за обслужване на посетителите, защото синагогата по принцип има определени функции, за които сме се споразумели с еврейската общност. Тези функции не включват информационно обслужване на туристи, кафе, рекреационна зона, полагане на външни маси през лятото, където да създадем по-интересна и атрактивна среда в рамките на самата синагога. Синагогата е паметник на културата, но освен това ще има двор, алеи и тази сграда ще предлага кафе, безалкохолни напитки, диплянки, ще има и санитарен възел, кафе -бар. Синагогата има строго определени функции. На партерния етаж, кота 0 - това ще бъде многофункционална зала, която ще има различни предназначения, в зависимост от това какво мероприятие предстои, включително и концерти. В същата зала ще има постоянна площ - експозиция на Жул Паскин, както и постоянна изложба с банери, на които ще се показват отделни моменти от историята на самата сграда. Ще има и 50 кв.м. помещение за дарителите, еврейската общност, както и малка библиотека, където ще се провеждат различни срещи... Целта е да има по-голямо удобство за посетителите..."
В момента продължават укрепващите дейности покрай синагогата отвън и отвътре, за да може да се постави скелето, и да се работи по стените и арките, допълни арх. Ангел Недялков:
"В момента трябва да се обърне внимание по укрепване на конструкцията на сградата и се работи в тази насока. Изливат се ивични фундаменти, индивидуални фундаменти, основно от бетон, да се създаде здрава основа на самата сграда. За да може да се работи във височина е необходимо да се създадат условия за външно и вътрешно скеле , за да се работи във височина и реставриране на самите стени... Основно се укрепват ивичните фундаменти както и създаване на обща фундаментална плоча вътре в сградата. И вече ще може да се монтира външното скеле ... Стените са разрушени, сводовете са разрушени...Съгласно договора - зима, лято няма, има работа, която трябва да се свърши... Трябва да се направи временно покритие, за да се осигури възможността да се работи и през зимата..."
Общата стойност на проектираните дейности е около 10 млн. лева европейско, национално и общинско финансиране. Срокът за изпълнение е края на ноември 2022 година. Очаква се да се получи един красив и завършен комплекс от три сгради - синагогата, крепостта "Баба Вида" и Турският склад, в който се помещава Епиграфският център.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Петата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Евангелското четиво ни напомня за Божието величие и Неговата любов към човешкия род. Днес почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. "И когато стигна на отвъдния бряг, в страната Гергесинскa, срещнаха Го двама, хванати от бяс" (Мат. 8:28)..
2021 г. Светът е в локдаун. Ковид-19 вършее, убивайки хиляди на ден. В разгара на пандемията и точно след погребението на майка си, последното от което има нужда Холи Гибни е да поема нов случай на изчезнал човек. Но Пени Дал изглежда умее да е упорита, не само защото в случая става дума за изчезналата ѝ дъщеря. Очевидно класическото..
Фотоизложба представя успешни млади хора, отраснали с приемна грижа. Докато са в приемните семейства, Законът за закрила на детeто налага ограничения те да бъдат показвани и успехите им остават невидими, казват от Националната асоциация за приемна грижа. Видин е първият град, в който е показана изложбата, а след това ще гостува и в други градове в..
От началото на годината пожарите със засегнати гори на територията на "Държавно горско стопанство Видин" са пет. Четири от тях- през последните дни. Засегната обща площ е близо 860 декара. Служителите на горското стопанство са гасили превантивно и пожари в земеделски територии, за да не влязат в горите. Първият пожар е бил през март..
Днес отбелязваме Световния ден на населението. Отбелязва се от 1990 г. по повод раждането на петмилиардния жител на планетата (11 юли 1987). Целта на деня е да се насочи вниманието на обществеността към проблемите на населението. Защо обаче Светът се увеличава, а ние - не? И дали това е така? За да разберем отговорите потърсихме д оц...
Кучетата порода Западносибирска Лайка са северна порода и могат да се приемат като една от най-старите породи кучета, служещи на човека. До наше време те са запазили характерните белези, говорещи за близкото им родство с вълка и чакала. Николай Иванов е от град Кула. Запален ловец е, но днес ще говорим не за ловните му постижения, а за..
Днес в рубриката професия хоби ще ви запознаем с една млада дама, която е родена в Благоевград, но детството и съзнателният й живот е преминал в Бяла Слатина. Тя се казва Андриана Радиум Тутовска. Всъщност това е моминското й име, защото вече е Андриана Радиум Миткова . Споменаваме обаче неслучайно предишното й име, защото то е свързано с една друга..