Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Климат на промяна" за устойчиво бъдеще

Снимка: БГНЕС

В предаването "Еко Свят" днес говорим за климатичните промени и възможните решения, за есетрите- изчезващите господари на Дунав, за тона- как в селата могат да се направят компостери и какви са ползите от ашладисването.

Младежи от 13 държави на Европейския съюз, сред които и България, се събраха в Брюксел за международния финал на турнира по дебати за климата. Събитието е част от кампанията "Климат на промяна"; Кампанията започна миналия април в 13 европейски страни, водена от италианската организация "WeWorld",  подкрепена е от консорциум от 15 организации и институции, чийто представител у нас е фондация "ЕкоОбщност". Организациите работят в посока разясняване на изменението на климата и защо това е важно за хората.

"Младежите сами проучваха темите, които им бяха зададени. Една от темите беше: следва ли климатичните бежанци да имат правата на другите бежанци. Бих казала, че младите хора имат много  отворено виждане и са човешки отворени към темата. Виждат и разбират, че трябва да променим нещо в начина си на живот", обясни Любомира Колчева от "ЕкоОбщност". 

Кампанията "Климат на промяна" ще продължи и през следващата година. Ще има събития, работилници за обсъждане на различни теми, като икономика на благосъстоянието, различна от чисто потребителската икономика, която функционира в момента.

есетриВтората тема в предаването е посветена на есетрите- изчезващите господари на Дунав. Въпреки забраните за улов на есетри, бракониерството процъфтява. Според последното изследване на WWF от 2021 г., месо и хайвер от диви есетри се продават свободно на българския пазар, а броят на конфискуваните незаконно използвани риболовни принадлежности се увеличава. Есетрите, оцелели през последните 200 милиона години, днес са застрашени от изчезване. 


"Последните 50 години са подложени на толкова много натиск от страна човека, както с унищожаване на тяхната естествена среда, така и със свръх улов, че в момента те са най- застрашената група животни в света. В целия Европейски съюз има само в България и в Румъния възпроизвеждащи се популации на есетри и това са в нашия Дунав и Черно море", каза Екатерина Войнова, старши експерт "Опазване на видове" в природозащитната организация WWF.

За да уловят есетрите, бракониерите използват дълги въжета с куки и тежести, които поставят на дъното на Дунав - наричат се кърмаци и са забранени за ползване. Данните обаче показват, че само за 2020 г. от реката са извадени 260 такива въжета - най-много за целия период от 2016 г. насам. Общата дължина на всички заловени кърмаци за периода от българската част на Дунав е над 23 километра, посочват от WWF.

Снимка- Фейсбук: Ослен КриводолИ третата тема в "Еко Свят"- миналия четвъртък в предаването ви разказахме за изграждането на детски център за екологично обучение в село Ослен Криводол, община Мездра. Днес кметският наместник Роман Иванов обясни как се прави компостер, който може да се ползва от всички жители на селото:

"Вместо да се чудят какво да правят тези органични отпадъци да си направят по един компостер... Бионеразградимите да отиват само в кофите за смет... Нашият компостер е 20-кубиков, а той няма да се пълни само и да не се изпразва. Ние в него ще пуснем и калифорнийски червеи, които ще обогатяват торта. И догодина пак може да се пълни. А той лесно се прави. Аз съм го направил от дебели талпи- той е дълъг 20 метра, 1 метър е дълбок и 1 метър е широк."

Пешо Николов от село Ослен Криводол в община Мездра помага активно на местния кмет във всички начинания. През пролетта ще преподава знания по присаждане на плодни дървета върху диви подложки в новоизградения детски център за екологично обучение.

Още по темите може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинска гимназия ще обучава безплатно хора с основно образование за готвачи

Във видинската Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" се състоя днес съвместна кампания с "Бюро по труда" - Видин, насочена към хора с основно образование, които искат да продължат в по-висока степен своята професионална квалификация. Събитието бе част от Деня на отворените врати в гимназията. В съвместната инициатива участваха..

публикувано на 29.04.25 в 16:15

За опасни улични лампи в Крайдунавския парк алармира видинчанин

В идинчанинът Ивайло Петков  алармира з а опасен стълб за улично осветление в Крайдунавския парк в града . Впоследствие се оказва, че в близост има още три повредени улични лампи.  За проблема той подава сигнал до институциите преди една година. Тази пролет, когато си идва във Видин за празниците, се оказва, че нищо не се е променило. Като..

публикувано на 29.04.25 в 15:00

Ученички от Видин се отличиха в конкурса "Мечтите на Венци Станев“

Десетокласничките Ния Ивайлова и Симона Тинчова от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин заеха призовите места в традиционния конкурс „Мечтите на Венци Станев“. Тази година конкурсът беше под надслов „Който вярва, вижда“.  Симона впечатли журито със силата на въздействащото си и искрено есе, в което акцент е връзката между училището и Венци..

публикувано на 29.04.25 в 14:00

Видински ученици ще участват в Международната олимпиада „Английски без граници“

В есислава Лазарова от 9-и клас и Даниел Велков 10-и клас от ГПЧЕ “Йордан Радичков“ във Видин се класираха за европейските квалификации на Международната олимпиада „Английски без граници“ (HIPPO).  Надпреварата ще се проведе във Венеция,  Италия, от 26-и до 28 май. Условията да се стигне до този кръг са много, но едно от тях е отлично да..

публикувано на 29.04.25 в 13:00

Нова книга за комунизма в България ще бъде представена в Монтана

  Днес, 29 април, в Монтана ще бъде представена книгата „Комунистическата идеология в Михайловградски регион (1944-1989)“, с автор Лиля Гигова. Издаването на книгата и събирането на документи става възможно с помощта на Държавен архив - Монтана и Регионална библиотека „Гео Милев“ в града. Корицата на изданието е дело на монтанския художник Венелин..

публикувано на 29.04.25 в 12:00

Какво е състоянието на детските площадки във Видин в началото на пролетта

Днес на фокус ще поставим детските площадки във Видин и тяхното състояние. А причината е по-топлото време, когато са по-често посещавани. Община Видин, като всяка друга местна власт в България, носи отговорност за поддръжката на детските площадки. Тяхното добро състояние зависи от това колко често се полага грижа за тях, колко бързо реагират на..

публикувано на 28.04.25 в 17:10

Видинчани сигнализират за лошото състояние на улица в ж.к. "Крум Бъчваров"

Жители на Видин  сигнализират за лошото състояние на улица пред жилищния блок, който обитават в ж.к. "Крум Бъчваров" . Успоредна е на ул. "Райко Жензифов" и   се намира точно пред входа на потърпевшите. Неизбежно е преминаването оттам с автомобил, особено неприятно е за майки с детски колички.  Хората казват, че вече дори..

публикувано на 28.04.25 в 15:00