Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Цветан Топчиев: Животните в населените места намаляват

Снимка: Радио ВИДИН

Д-р Цветан Топчиев е официален ветеринарен лекар на общините Брегово и Ново село. Неговата дейност е свързана с контрол върху здравеопазването на животните- изпълнението на Държавната профилактична програма за заболяванията по животните от частно практикуващите лекари. Говорим с д-р Топчиев за професията и труда на ветеринарния лекар в навечерието на професионалния празник за ветеринарните специалисти, който се отбелязва 14 декември.

"От 2011 година всеки частно практикуващ лекар има право да сключи договор с всеки стопанин, което за мен не е много удачно, много практично. Губи се връзката, губи се контролът, но за съжаление така е... Когато аз започнах работа, имаше ветеринарни участъци. И съм убеден, че това е най-удачната форма за контрол. Знаеш, че един лекар отговаря за определен район... Самите лекари, те са еднолични търговци и където има повече животни, там сключват договор. Примерно за една овца и коза тук от Видин да тръгне до Брегово или до Ново село, няма да иде. И затова не се обхващат всички животни. И нашата работа е това- да подсещаме стопаните, че трябва да сключват договор, иначе нямат право да си ги извеждат на паша и т.н.. Нашата работа е да контролираме това нещо да се случва", обясни д-р Цветан Топчиев.

Домашните прасета трябва да бъдат регистрирани, припомни д-р Топчиев и обясни, че когато установят нерегистрирано прасе, трябва да се изследва за африканска чума, а изследването е скъпо. 

В момента се провежда разяснителна кампания чрез кметствата какви мерки да предприемат хората по селата за предпазване от птичия грип. Тази година по отношение на заразните заболявания при животните няма регистрирани огнища на заболявания в област Видин:

"Колегите се стараят, извършват си мероприятията и това нещо си има ефект."

Д-р Топчиев не отказва да помогне, когато хората го търсят. Последният случай е на пострадали ловни кучета. От стоя опит може да каже, че хората, които гледат животни, са добри хора.

"Не съм имал случаи на нехуманно отношение към животните. Винаги се стараят да подобрят условията, храната, защото в края на краищата очакват нещо от това животно- килограми, мляко и т.н. Гледат ги и се грижат според възможностите си", смята ветеринарният лекар.  

Продуктивните животни в населените места намаляват прогресивно:

"Овце, крави. Вече рядко може да видите магаре. Коне по- се виждат. Говедата също намаляват. Нямат стимул. Млякото го изкупуват някъде 45-50 стотинки литър мляко."

Целия разговор с д-р Цветан Топчиев може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Опозицията подготвя вот на недоверие през септември

Всички опозиционни партии, с изключение на "Възраждане", ще внесат общ вот на недоверие през септември за провала във вътрешната сигурност.  Основната тема, която обединява партиите, е "завладяната държава", обясни Радостин Василев , лидерът на МЕЧ, основната партия инициатор на единен вот на недоверие срещу Тройната коалиция. "Разговаряме в..

публикувано на 31.07.25 в 10:00

Ще достигне ли Социалният план за климата до най-уязвимите българи?

България ще разпредели 5 млрд. лв. за подкрепа на енергийно и транспортно бедни домакинства и микропредприятия в периода 2026-2032 година. Тези домакинства се очаква да бъдат засегнати от въвеждането на новата схема за търговия с емисии (СТЕ 2) на ниво Европейски съюз. Новата схема за търговия с емисии ще постави цена върху емисиите на..

публикувано на 30.07.25 в 10:45

Горещо политическо лято

Градусът на политическото напрежение се покачи в средата на горещото лято и края на парламентарния сезон. Този път в ябълка на раздора се превърна Антикорупционната комисия . За закриването ѝ първо се обявиха от "Демократична България", след като по-рано този месец започна акция срещу излъчения от ПП-ДБ варненски кмет Благомир Коцев, която доведе до..

публикувано на 29.07.25 в 12:23

Ще станат ли продължителните екстремни температури новата реалност?

Свикнали сме да приемаме лятото като нещо нормално, но през последните години то все по-често идва с предупреждения - да не излизаме навън, да избягваме физическо натоварване, да внимаваме с възрастните хора и децата. Горещините вече не са просто неудобство - могат да бъдат сериозна заплаха. В разгара на лятото температурите неумолимо се покачват, а..

публикувано на 28.07.25 в 11:40

Село Плешивец - трудолюбиви хора и желание за по-добър живот

Екипът на радио Видин е в село Плешивец, община Ружинци, област Видин. К расиво селце, разположено в полупланински терен, с красиви и здрави къщи, големи дворове, чист и подреден площад. В селото работи уютен и много добре снабден магазин, в който местните хора могат да поседнат на приказка и да обсъдят това, което ги вълнува. Собствениците са..

публикувано на 25.07.25 в 12:50

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45