Европейският парламент даде "зелена светлина" праз ноември на новата Обща селскостопанска политика (ОСП) на Европейския съюз. Реформата ще влезе в сила през 2023 г. Новата политика укрепва биологичното разнообразие и се придържа към законодателството и ангажиментите на ЕС в областта на околната среда и климата. Държавите членки ще бъдат задължени да гарантират, че най-малко 35% от бюджета за развитие на селските райони и най-малко 25 на сто от преките плащания са насочени към мерки в областта на околната среда и климата. Най-малко 10% от преките плащания ще се използват за подпомагане на малките и средните земеделски стопанства и най-малко 3% от бюджета на ОСП ще бъдат предоставяни на млади земеделски стопани.
Евродепутатите настояха да има кризисен резерв с годишен бюджет от 450 млн. евро. Той трябва да бъде постоянно на разположение на земеделските стопани и да ги подпомага при нестабилност на цените или на пазара. С Общата селскостопанска политика ще има също по-голяма прозрачност и по-добро спазване на трудовото законодателство. При гласуването на реформата в Европейския парламент докладчикът за обща организация на пазара Ерик Андрийо заяви:
"За първи път от повече от 30 години насам, благодарение на общата организация на пазара, което е част от реформата на ОСП, одобрените днес реформи ще означават повече регулиране на пазара, отколкото дерегулиране. Можем да се гордеем с извървения път, защото постигнатият напредък е важен за земеделските стопани, за сектора и за потребителите. Общата организация на пазара със сигурност е първата стъпка в правилната посока."
Новата Обща селскостопанска политика, освен по-екологосъобразна, трябва да бъде и гарант за икономическата и социална устойчивост на земеделските стопани и селските райони, отбеляза българският евродепутат от групата на Европейската народна партия Асим Адемов:
"След почти година интензивни преговори, днес гласуваме окончателно одобрения пакет по ОСП, за да може да влезе в сила от първи януари 2023 година. Фермерите са в основата на ОСП и трябва да бъдат справедливо възнаградени за труда си. Затова бих искал да благодаря на докладчика и на неговия екип, че успя да запази интересите на земеделските стопани в центъра на новата политика. Въвеждането на задължителното преразпределително плащане в полза на малките и семейните земеделски стопанства, както и допълнителната подкрепа за младите фермери, са необходима инвестиция в бъдещето на сектора. Изключително се радвам, че успяхме да защитим приложението на преходната национална помощ с нова референтна година и на обвързаната подкрепа-два изключително важни инструмента, които частично компенсират по-ниските нива на подпомагане на държави като България и имат важен социален ефект в селските райони."
Комисията ще преценява дали националните стратегически планове по ОСП са в съответствие с тези ангажименти. Земеделските стопани обаче са тези, които трябва да прилагат практиките, щадящи климата и околната среда. Според Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите, има опасност новите мерки да доведат до намаляване на доходите на земеделските производители у нас, а от там и обема на общото производство:
"Основният проблем, който се поставя през следващия програмен период е свързан с така наречената "зелена сделка" или задължително преминаване към 25% от производствената площ на страната към биологично производство. Другото нещо, което е от съществено значение, е промяна на начина на финансиране на обработваемата земя. Въвеждат се горни прагове с прогресивно намаляващи ставки, които са свързани с размера на обработваемата земя и третото нещо, което е основно според мен, това е въвеждане до 10% от общата субсидия за преразпределителното плащане. Съществен дял ще заемат както финансирането за младите земеделски производители, така и за развитие на животновъдството. Трябва да се има предвид, че във връзка с изпълнение на плана за зелената сделка през следващите години освен достигане на 25% биологично производство, използването на торове и препаратите за растителна защита съществено ще намалее. Всичко това ще доведе според мен до значително намаляване доходите на земеделските производители и до намаляване обема на общото производство, което е свързано пък с осигуряване на достатъчно храна за населението. За мен това е проблем, който тепърва ще видим как ще бъде решаван."
Ключов момент в новата политика е въвеждането на стратегически планове на ниво държави членки, които позволяват на националните правителства да приспособят разпоредбите на ОСП към нуждите на своите земеделски общности.
До 1 януари 2022 г. държавите членки трябва да представят своите проекти на стратегически планове, след което Комисията ще започне да ги оценява и да дава обратна връзка.
Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..
Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..
Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..
Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят: "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..
Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..
Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...
Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..