Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как енергийните сътресения се отразиха на икономиката на Северозапада?

Снимка: Радио Видин

Още през септември от КНСБ прогнозираха, че поскъпването на тока ще излезе от параметрите на социално поносимата цена, а според представители на бизнеса, индустрията в България няма да издържи на това нарастване. От Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори заявиха, че освен това вече се наблюдава и нарастване на всички останали стоки по веригата. От Асоциацията на индустриалния капитал в България предложиха и през декември да се използва създаденият вече механизъм за компенсиране на високите цени на електроенергията, който важеше за месеците октомври и ноември. Според тях, предвид повишената цена на тока, компенсацията трябва да се увеличи до 3/4 от цената за ноември, което е 190 лева за мегаватчас. През октомври и ноември компенсацията беше 110 лева за мегаватчас. Пред колапс ли е бизнесът заради високите цени на тока и защо се стигна в крайна сметка дотук? Потърсихме за коментар икономиста Ваня Григорова от КТ "Подкрепа":

"Още, когато ние проведохме протеста в София на 13 октомври, още тогава имахме среща с представители на Европейската комисия, ние от "Подкрепа" бяхме инициатори. Беше ни казано ясно, че не ни задължават да си затворим ТЕЦ-овете към определена година- това ние си го решаваме, но ако ползваме парите от фонда за справедлив преход, то тогава трябва да ги затворим до 2030-та година, което очевидно е вече предопределено."- подчерта Ваня Григорова.

Как се отрази върху бизнеса в Северозапада шоковото поскъпване на тока? Потърсихме Диана Върганова, управител на дружество във Враца, занимаващо се с проектиране, производство и асемблиране на електронни изделия.

"Държавата е абдикирала от всички задължения и е оставила бизнеса на самотек, както виждате. Не може АЕЦ да изнася енергия, а ние да купуваме на 780 лева, това е някакво безумие и аз честно казано не го разбирам. Надяваме се следващата година да бъде някак си по- разумно от страна на управляващи и сега общо взето се стараем да завършим годината. До такава степен съм разочарована от политическата обстановка в страната, че за мен тук се прехвърлят едни топки от едни в други и така."

Андрей Колев е президент на фирма в Монтана, специализирана в производството на машини за раздуване на полиетиленови продукти. Фирмата е специализирана в производството и на нужната екипировка за крайна продукция, за да могат клиентите да произвеждат висококачествени преформи и бутилки. Поскъпването на тока за бизнеса не е оказало съществено влияние върху работата на предприятието, обясни Андрей Колев:

"Няма сътресения, а според мен има много спекулации с тая тема. Например аз вчера проверих сметката за тока и тя е същата като миналата година. Може би си зависи от производството. Тук има игра и с междинните фирми, които продават. Тук постоянно ни обсипваха с всякакви оферти. При нас има варианти за оптимизация, например заварчик, който заварява като намали дъгата и компенсира разходите."- обясни Андрей Колев.

Разговаряхме и с Мартин Петров, директор на предприятие за технологични компоненти във Видин:

"Предприятието и индустрията ни не е толкова енергоемка, както други такива. Отделно, от много време работим по повишаване на енергийната ефективност на производството ни. Да, цените на енергията вече са двойни в сравнение с миналата година, визирам електричество, газ за отопление, технически газове, по които пера разходите ни са двойни, но поради горните причини това все още не се отразява значително негативно върху работата ни. В последните 24 месеца търсенето на продуктите ни, значително и в пъти надминава производствените ни капацитети, затова в момента правим всичко възможно да ги увеличим до максималния потенциал на сградата и оборудването. От ноември преминахме и на непрекъснат режим на работа 24/7, като това отвори възможност за наемането на още 100-130 служителя. Така че, не само нямаше съкращения а напротив, в кампания сме по набирането на още персонал ... Имаме предостатъчно работа, персоналът вече е над 150 служителя и продължаваме наемането до достигане на максималния капацитет на съоръженията, а това значи около 220-240 ... Така, че сме оптимисти и оставаме такива."

От началото на януари работодателите предлагат помощта да бъде в размер на 75% от разликата между борсовата и прогнозната цена на КЕВР, съобщи Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал. Той се аргументира с непрекъснатото нарастване на цените. 

В крайна сметка бизнесът ще получи компенсация за цената на тока през декември, съобщи вицепремиерът Корнелия Нинова след среща с работодателските организации в понеделник. Снощи пък министърът на енергетиката Александър Николов обясни, че компенсации на обща стойност 1.5 млрд. лв., които да действат до края на месец март 2022 г. предлага Министерството на енергетиката в защита на потребителите от високите енергийни цени. Заради поскъпващия ток на енергийната борса бизнесът ще получи от държавата компенсации и за декември, както и за първото тримесечие на новата година. Планирано е новите мерки, които надграждат програмата на служебното правителство за компенсиране на бизнеса, да обхващат също и потребителите на природен газ на битовия пазар, както и електроразпределителните дружества за технологичните им разходи. Компенсациите за бизнеса за м. декември се изчисляват като 75% от разликата между базовата цена 185,59 лева за мегаватчас и реалната средномесечна борсова цена на сегмента "ден напред" на БНЕБ (Българската независима енергийна борса) за съответния месец, но не повече от 30% от реалната борсова цена за месец юли 2021 година. Този вид подпомагане на бизнеса е на обща стойност около 940 млн. лв. до края на периода. Финансовият източник за всички тези компенсации са приходите във фонда "Сигурност на електроенергийната система", държавните енергийни дружества под шапката на БЕХ, както и Държавният бюджет. Обявените мерки трябва да получат одобрение и от Европейската комисия, която да прецени дали въпросната помощ не противоречи на правилата за конкуренцията.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45

Внимание! Рекорден брой пожари

Рекорден брой пожари са гасили пожарникарите в цялата страна през изминалото денонощие, алармират от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Само за 24 часа огнеборците са реагирали на 281 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 231 пожара . Част от тях са били в област Видин. Огнеборците са гасили пожари с материални..

публикувано на 08.07.25 в 13:05

Очаква ли ни водна криза и това лято

Тази година още през юни се наблюдава засушаване и високи температури.  Заради сушата миналото лято на воден режим за две- три седмици са били хората от мездренското село Лютиброд. Градини не се поливаха, всичко беше изсъхнало, спомня си кметът Елена Коцева : "Всяко лято има проблем, но за по много малко, за по една-две седмици примерно...

публикувано на 07.07.25 в 14:50
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00