Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За съживяване на овцевъдството: Механизация, достойно финансиране, пасища и категоризация на труда

Снимка: Радио ВИДИН


Сектор овцевъдство и други уязвими сектори са намерили място в Националния стратегически план по Общата селскостопанска политика на България. Стратегическият план се обсъжда в Тематичните работни групи, а председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев защитава правата на заетите в сектора. 

"Препоръките са относно приоритетите, които са в бъдещия Стратегически план и липсата на адекватни приоритети най-вече към малките и средни животновъди и производители, неглижиращотно отношение към сдружаването на земеделските производители от чувствителните сектори... Нашите претенции и предложения са били взети под внимание и в Стратегическия план има корекции..."

Симеон КараколевКонкретно за сектор овцевъдство от НОКА искат да има по-голям интензитет на помощта за проекти, да се обърне внимание и на сдружаването, посочи Симеон Караколев: 

"Не може с 35 % интензитет да привличаш инвестиции в сектор, в който в близо 80% от стопанствата механизацията е никаква, примитивна, там имаме крещяща нужда от инвестиции... След един предприсъединителен и два програмни периода и толкова милиарди, хвърлени в мерките на ПРСС- какъв е резултата?"    

Овцевъдството и козевъдството са несъмнено най-уязвимите сектори на животновъдството в Европейския съюз. Процентът на изоставяне на дейността и застаряване на специалистите в тази област е много висок. Това, заедно с тежките здравни кризи, засегнали тези отрасли на животновъдството през последните години, доведе до загубата на 25 милиона животни от 80-те години досега, се посочва в доклад на Европейската комисия. У нас картината не е по-различна.

През 2020 година се проведе преброяване на земеделските стопанства, а цифрите показват, че у нас се отглеждат 244 000 кози и 1  276  800 овце. Стопяват ли се стадата у нас и какво ни казват цифрите? 

"Цифрите показаха, че има окрупняане на стадата, че много земеделски стопанства са прекратили своята дейност- малки и средни... Средното стопанство в страната е около 130 до 150 овце." 

Според Симеон Караколев, политиката по обвързаната подкрепа, която се прилага от 2015 година, е довела до роене на развъдните организации, което отблъсква хората. В Стратегическия план е залегнало и предложение, което касае начина на сдружаване, посочи Караколев:

"Има предложение, в което са дадени критерии за представителност на регионално, областно и национално ниво на различните организации... Подкрепяме това, което е предложено и касае националната представителност..."   

Според предложението, за да бъде национално представителна една организация, то тя трябва да представлява собствениците на 30% от даден вид отглеждани животни. В противен случай, те са областни или регионални. 

Симеон Караколев е категоричен, че за да се съживи овцевъдния сектор у нас, трябва да има повече финансиране и инвестиции за механизация, да се работи в посока сдружаване, да се уреди въпроса с пасищата и те да се отдават с приоритет на местни животновъди. Трябва да се промени категоризацията на труда на животновъдите  - най-вече по отношение на малките и средни фермерии  и те да могат да се пенсионират като втора категория труд. Положителна тенденция според него е това, че макар и с бавни темпове, през последните години се увеличава консумацията на овче месо и продукти от овче мляко, но държавата и съответните региони трябва да помислят как местната храна може да бъде  включена като част от обща концепция за развитието на туристически маршрути... Все неща, за които трябва дългосрочна визия. Има ги заложени и в коалиционното споразумение, остава да видим дали и кога ще се осъществят. 

Извън темата за Стратегическия план, на Атанасовден Светла Бондова ни среща с един именик от Ново село- Наско от Агроаптеката, за да ни каже как един млад човек може да развива успешен малък бизнес в едно не много голямо населено място. 

Атанас Николов  е от семейство на агрономи, самият той е завършил "Растителна защита" и с удоволствие се занимава с продажба на семена и торове, включва се и в отглеждането на зеленчуци през лятото, които предлагат по пазарите във видинска област. И макар да е малко срамежлив, винаги е готов да даде съвет на своите клиенти. През пролетта зарежда своята аптека с посадъчен материал,  есента доставя фиданки по заявка на хората, затова и неговата агроаптека е търсена не само от новоселяни, но и от жители на цялата община, че и Бреговско. От близо десет години удовлетворява още една нужда на любителите градинари - поставя капкови системи за напояване. Да отговаря на безброй въпроси, да търси нови сортове и да ги предлага на населението, ако трябва да откара със своя превоз голямата торба тор, торфена смес или друга обемиста стока до дома на клиента, за него е ежедневие. Аптеката е отворена шест дни в седмицата от 9 до 13 часа. А след обяд продължава работата в семейната градина от около 20 дка, в която отглеждат предимно домати, пипер, зеле, праз. Трудолюбието на младия човек  се отплаща. Учтивост, коректност, проучване и предлагане на новостите в професията правят малкия бизнес на Наско от Агроаптеката, както го наричат всички в Ново село, успешен и му позволява да получи лично удовлетворение и да задоволи нуждите на семейството си. Честит празник! 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Каква е съдбата на бившето училище "Христо Ботев" във Видин

Какво се случва с бившето Основно училище "Христо Ботев" във видинския квартал Строител"?  Преди храм на знанието, а днес живеещите там го оприличават на джунгла. Около сградата на бившето училище се забелязва разрухата и отпечатъкът на природата, която винаги си взима своето, когато човешката ръка е оставила нещо без грижа. Рушаща се сграда,..

публикувано на 03.07.24 в 16:29

С доброволен труд ремонтираха покрива на църквата в село Делейна

С дарения и доброволен труд ремонтират църквата "Св. Георги Победоносец" в село Делейна. Дарителската кампания за ремонт на покрива бе обявена в края на февруари от ентусиасти и съмишленици от селото, които са обезпокоени от състоянието на църквата след последния ремонт. Голяма част от необходимите средства бяха събрани за около два месеца, в края..

публикувано на 03.07.24 в 15:59

Дизайнерка представя уникална колекция във Видин

Уникални рокли с приказна визия ще представи на първото си самостоятелно ревю модният дизайнер Иванка Найденова . Под мотото "Еклектика" авторката е събрала изцяло нови модели, ръчно рисувани, чрез прилагане на няколко японски текстилни техники.  "В последните четири месеца подготвям ревю на тема "Еклектика" - това е съчетание на различни..

публикувано на 03.07.24 в 14:49

Видински аптеки се включват в националния протест на фармацевтите

Възможно е видински аптеки да спрат работа в знак на протест срещу проекта за промени в Наредба 4, публикуван за публично обсъждане на сайта на Министерството на здравеопазването. Има опасност да се стигне и до затваряне на аптеки. Това обясни председателят на Регионалната колегия на Българския фармацевтичен съюз във Видин Николай Тодоров. По думите..

публикувано на 03.07.24 в 14:31

Експозиция връща посетителите на видинската крепост в Късното средновековие

"Късносредновековно българско облекло и въоръжение" представя нова постоянна експозиция в крепостта "Баба Вида" във Видин . Тя дава възможност на посетителите да се запознаят с облеклата, въоръжението и снаряжението от Късното средновековие, представени върху фигури в цял ръст, както и точни реплики на оръжия, обясни уредникът в крепостта..

публикувано на 03.07.24 в 13:00
ВиК-Видин

ВиК - Видин: Към момента водоизточниците са в добро количествено състояние

Летните горещини са честа причина за безводие или усложнения с водоподаването у нас. Наскоро от "Водоснабдяване и Канализация" (ВиК) - Монтана отправиха призив към жителите на областта да бъде ограничено използването на водата за непитейни нужди заради силно намаления дебит на някои водоизточници. Въпреки високите температури в нито едно населено..

публикувано на 02.07.24 в 15:40

Насилието над лекарите - кои са причините и възможните решения

Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение , като 11% от медиците са били обект на физическа агресия от пациентите си или от техните близки, а 49% - на вербална. За около половината от пациентите (47%), обаче, лекарите сами са си виновни за проявената спрямо тях агресия, а близо една пета (17%) от тях са на мнение, че..

публикувано на 02.07.24 в 15:00