Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

78 години от бомбардировките над Враца

Автор:
Разрушената фасада на сградата на читалище "Развитие" във Враца
Снимка: Архив Ива Антонова


Днес се навършват 78 години от бомбардировките над Враца. При бомбардировките загиват 124 и са ранени 250 души. Напълно унищожени са много къщи и обществени сгради. В този ден е трябвало да се бомбардира София, но защо самолетите се отправят към Враца - отговор на този въпрос и други подробности за черната дата разказа за Радио Видин Маргарита Василева- началник отдел "Държавен Архив"- Враца:


"На 24 януари 1944 г. 300 американски тежки бомбардировачи трябва да бомбардират София. Но в този ден природата е на страната на софиянци. Цялото Софийско поле е потънало в дебел слой мъгла. Ето защо самолетите на 15-а въздушна армия на САЩ се отправят към други градове на страната. Съдбата спасява софиянци, обаче се оказва неблагоприятна към други българи. Една група самолети бомбардира град Скопие, тогава на територията на Царство България. И на 24 януари 44-та година, около 13:30 ч. 40 военни самолети изсипват над град Враца смъртоносен товар от 380 бомби, с тежест около 250 кг. всяка. 370 от тях се възпламеняват, а 10 са обезвредени. В резултат на въздушното нападение 160 къщи са напълно разрушени, а 180 остават необитаеми. Жертвите възлизат на 106 убити и около 300 ранени. Разрушени са и много значими за града обществени сгради - сградата на читалище "Развитие", училища в града. Изтребителите слизат ниско и обстрелват града, а мирното население е разстрелвано от упор с бордните картечници и оръдия. Бомбардирани са също селата Кунино и Беглеж, и още много други селища в Северна България. Общо в този ден над страната са пуснати около 800 бомби и са разрушени 234 сгради... Според пилот на свален американски самолет в този ден, желанието на военните било да разрушат жп линията край Мездра, но заради мъглата нападнали Враца... Общинското управление във Враца, обаче много бързо взема адекватни мерки за защита на населението и за да се отговори на нуждата от солидно скривалище, което дотогава няма в града, за неевакуираните жители, чиновниците в различните служби, както и да се обезпечи на същите спокойствие в работата и чувството за лична отговорност, със съдействието на специалисти по минно дело, областния инженер и в съгласие с началника на гарнизона се разработва план за подземно скривалище. Като според плана последното се състои в издълбаване на система от тунели в намиращия се непосредствено до града Балкан."


На 1 юни 2014 година на централния булевард "Никола Войводов" във Враца е открит Мемориал на загиналите врачани във Втората световна война и жертвите от въздушните бомбардировки над града. Мемориалът представлява 8-метрова плоча от мрамор и гранит, проектант и изпълнител е арх. Петър Златарски.


Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18