Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Карова: "Цял живот музиката ми е била на сърце, това е"

В това малко селце Търняне се мъчим да поддържаме духа

9
Мария Карова
Снимка: личен архив

В това издание на "Калейдоскоп", пълен с истории за живота на хората от българския Северозапад, разтваряме поредната страничка, а това е страницата на живота на Мария Карова. Една прекрасна жена, отдала живота си на музиката, фолклора и на българското. Дошла в нашия дивен Северозапад от магичната Родопа планина, за да ни донесе  силата на тамошните хора, чистотата и енергията на  планината. Мария Карова работи като секретар-библиотекар в Народно читалище "Радост" - село Търняне, община Видин. 

Родена е на деня на голяма Богородица, 28 август 1964 година в Широка лъка. В семейството са три момичета, а Мария е най-малката. Семейството ѝ е музикално, баща ѝ свири на тромпет. Още от малка Мария проявява своята артистичност. Затова я включват във всяко тържество,  представление и културно събитие. В първи клас ѝ купуват пиано и тя свири упорито и с голямо желание на този музикален инструмент. Но е принудена  да спре да свири, защото получава заболяване на ръцете. Така се ориентира към друг музикален инструмент- тамбура. По това време откриват школа към Музикалното училище в Широка лъка и тя решава да кандидатства, но не с тамбура, а с гъдулка. Тръгва отново на уроци, за да успее да се подготви за изпитите. Влизането в Музикалното училище е много трудно, но тя се представя отлично и е приета. И днес с благодарност си спомня за учителите си, които я оформят като личност  - Гълъбина Стайкова, Детелина Тодорова. През 1983 година завършва средното си образование с профил "инструмент гъдулка". Решава  да кандидатства в Пловдив в специалност "Фолклор". Оказва се ,че няма такава възможност, защото обявяват две нулеви години за тази специалност. За да не губи време, Мария се преориентира и кандидатства в Институт за детски учителки с музикален профил в Пазарджик. Завършва с отличен успех.


Първото ѝ работно място е по разпределение в село Елховец, община Рудозем. Там работи като учител по музика. Успоредно с това започва да се занимава с художествена самодейност. Задълженията ѝ многократно се увеличават. Води пионерски хор, битови фолклорни  групи, театрални състави, естраден състав, хор на войниците. Художествен ръководител е на 10 читалища и  води групи по художествена самодейност. Така неусетно и с много работа минават трите години в Елховец. Мария Карова все още има амбицията да продължи да учи в Музикалната академия в Пловдив. Кандидатства два пъти, но не е приета. През това време си намира работа като фонокар в музикалното училище в Широка лъка.


Мария Карова

Тук се запознава с бъдещия си съпруг, който също е музикант. Решават да се установят да живеят във Видин. През 2002 година се ражда дъщеря ѝ и тя излиза по майчинство. Започва да си търси работа. Едно от първите ѝ работни места е  в СУ "Свети Свети Кирил и Методий" Видин,  после става музикален ръководител в няколко детски градини. С намаляването на децата, се налага да си търси друга работа.


Така се озовава в читалището в село Търняне. Тук съществува певческа група от възрастни жени, които имат желание да обогатяват репертоара си. Мария започва да работи с тях и успоредно с това  да издирва народни песни от Северозапада, автентични, малко известни. Така съставът започва да печели грамоти и награди в Национални фестивали и конкурси.



ДЕТСТВОТО
"Аз имах страхотно детство. Първо, защото съм израснала в голямо семейство, аз съм трето дете, трето момиче в къщата. Двете ми сестри са по-големи от мен с 5 и с 6 години. И са ме отгледали. И тогава майчинството е било малко и се е наложило да тръгна на детска градина на 1 годинка. Това много ми помогна по-късно. Участвах във всяко едно тържество, бях на сцени... в кръщенета в Съвета. Имах страхотно детство и родители, които ни обръщаха много внимание. В първи клас отивам и се записвам на пиано. 10 лв. беше един урок. Свирих известно време, майка ми отиде при учителката и ѝ каза, че не можем да плащаме. Тя каза, че ще ми преподава без пари. Трябваше ми пиано, за да свиря, майка ми и баща ми заем теглиха, кола имахме, продадоха я, и ми купиха пиано. Знаете ли какво е през 1973 година да ти купят пиано за 1200 лв., това са страшно много пари.  Нищо не ми е отказвано за развитието ми, както на мен, така и на сестрите ми. Въпреки че не сме имали финансови възможности. .."


малката Мария в родопска носияМУЗИКАТА
"Цял живот музиката ми е била на сърце и съм искала да се занимавам с музика, това е."

МУЗИКАЛНОТО УЧИЛИЩЕ В ШИРОКА ЛЪКА
"Училището беше на пълна държавна издръжка... Ползвахме безплатна храна, общежитие и бяхме едно голямо семейство... Работата ни беше да учим, да свирим, да пеем... Много ми даде ученето тук, първо, като професионално израстване... и второ, всичко, свързано с живота... Много дълбоки приятелства имам от тогава, които поддържам и до ден днешен.  С всеки мой съученик, с който се срещам днес, си спомняне хубавите моменти..."


Мария КароваПРЕПОДАВАНЕТО
"Десет години работех в Широка лъка като учител. Страхотна работа. Преподавала съм специален предмет - гъдулка и камерна музика През ръцете ми минаха страхотни ученици, толкова много ги обичам и до ден днешен като видя някои от моите ученици в някой ансамбъл, аз се просълзявам. Спомням си когато  преди 2-3 години в Кула дойдоха ансамбъл "Тракия" и аз отивам да ги слушам, излизат 4 мои ученички, поздравяват и ме гледат в очите и виждам как пеят за мен. Най-хубавото в учителската  професия е уважението, което децата демонстрират към теб. Много е сложно учителстването, първо, да поставиш бариерата, защото трябва да има бариера учител-ученик, второ, така да се отнасяш с него - да види, че го уважаваш. Учителстването е преди всичко призвание. Работата като учител ми харесва, сега ми липсва най-много работата с децата."

МЕЧТАТА
"Цял живот ми е било мечта да водя голям хор, ама голям,  с деца с хубави, бистри гласове... Но, за съжаление, не може да ми се осъществи тази мечта.."


Мария Карова и нейната певческа групаЧИТАЛИЩЕТО В ТЪРНЯНЕ
"Заварих една група, която изпълняваше песни, които нямаха нищо общо с песните от този край... Започнах и сега имаме доста успехи... Рових се в сборници, за да бъдем по-атрактивни,  правихме и обработен фолклор, аз си ги обработвах, но песни от Северозападна България и то от видинския регион. Поканиха ме за ръководител на още две читалища - в Извор и в Бойница. Въпреки всичко в това малко селце се мъчим да поддържаме духа. "

Повече може да чуете в интервюто с Мария Карова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00