Сред шестте исторически града е и Видин, център на отделна българско царство през 14 век. Статут на стари български столици се предлага и за Плиска, Велики Преслав, Велико Търново, Силистра и Никопол. Тези историческите градове трябва да са обект на особена грижа, коментира Пламен Николов, парламентарен секретар на "Има такъв народ":
"Това не е нова идея, която се ражда сега, а просто подновяване на един стар проект, който би трябвало да бъде направен в един по-организиран вид, с оглед не само да акцентира върху историческите и културните последствия от един такъв законопроект или пък оценка във връзка с въздействието, опазването на старите столици, но така и да постигне някои икономически ползи, които биха могли да бъдат директно генерирани във връзка с него."
През годините са правени два опита за прокарване на такъв закон, но по различни причини се провалят, припомни Пламен Николов. Според него градовете, включени в този законопроект са символи на българската историческа памет, а техният потенциал досега е силно подценяван.
Въпросът е поставен още по време на коалиционните преговори за съставяне на кабинет и по думите на Пламен Николов, тогава коалиционните партньори са се обединили около идеята, че "един такъв законопроект би бил чудесно решение в икономическия смисъл за туристическия бранш в тези пет области, в които са предложени шестте исторически града, които са били стари столици."
Призив към всички народни представили да подкрепят закона за старите български столици отправи професор Вили Лилков. Като депутат от 43-то Народно събрание той е сред вносителите на предишен законопроект за старите столици на България. Добави, че предложението е с дълга история. Още през 2014 година подобен законопроект е внесен от групата на ГЕРБ, но той не стига до разглеждане в зала. През 2016 година е вторият опит за прокарване на такъв закон. Предложението на "Реформаторския блок", от която група тогава е и професор Лилков е разглеждано в три от парламентарните комисии, но среща отпор от патриотичните формации. Отново в 44-то НС отново ГЕРБ е инициатор на такъв закон. Тогава от него отпада Видин, а предложението не стига до обсъждане в зала:
"Сега аз прегледах законопроекта. Радостното е, че Видин е включен в Закона за старите столици. Законопроектът е подписан от всички депутати от парламентарната група на "Има такъв народ", което ми дава основание да вярвам, че вероятно той ще бъде съгласуван и с другите партии в управляващото мнозинство. Би трябвало да получи и подкрепата на ГЕРБ, тъй като ГЕРБ са участвали като инициатори през 2014 година на внасянето на такъв закон и аз не виждам причина той да не бъде приет. Разбира се, той ще бъде променен в някои части, но основните принципи на законопроекта са спазени- засилено взаимодействие между институциите при планиране и управление на дейностите в старите столици, участие на местната общност в изготвянето на програмни документи, целево финансиране на старите столици, т.е предвиждахме всяка година държавата да определи целеви средства в бюджета, които да осигуряват популяризирането и развитието на старите столици, да се развива политика по рекламиране на старите столици, целенасочено с цел туризъм, защото, ако такива градове като Видин, Плиска, Преслав, дори и Велико Търново разчитат само на своите сили, за да рекламират историческите си ядра и историята, през тях и историята на България, няма да може това да се случи, така че се разчита на сериозна държавна помощ."
Подкрепа на предложението за Закон за старите български столици обяви и заместник-председателят на 47-о Народно събрание Росица Кирова, народен представител от Видинския регион:
"Аз категорично ще подкрепя законопроекта за старите столици на България по една основна причина- Видин е включен в този законопроект. Този законопроект ще ни даде възможност за достъп до много по-лесно финансиране по отношение на културните ценности, които имаме."
"Ако предложението бъде прието, ще е от огромна полза за развитието на Видин и за развитието на туризма в България по начин, по който той да бъде насочен към старите столици, още повече, че сега не само че Видин не е пренебрегнат, но обхватът е разширен, разбира се, абсолютно заслужено. Въз основата на исторически данни в него влизат Плиска, Велики Преслав, Велико Търново, Видин, Силистра и Никопол. Когато бъде създаден един такъв общ туристически продукт, една туристическа марка със старите столици на България, това ще е изключително полезно" коментира Ваня Ставрева от Регионалния исторически музей във Видин.
Вече са насрочени дати за обсъждане на законопроекта в някои от парламентарните комисии.
Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..
Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание. Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта? Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..
България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..
Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..
Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..
"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града. "Ние от около 8..
В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път. Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи? Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания? Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки? Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков..