Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русенският университет ще подготвя медицински сестри, акушерки и лекарски асистенти

Обучават здравни кадри за видинската болница

Снимка: Радио ВИДИН


Недостигът на медицински кадри е проблем за цялата страна, но в региони като Видинския той е особено сериозен заради високата средна възраст на работещите в сферата на здравеопазването и липсата на млади попълнения. След среща в Народното събрание вчера стана ясно, че Русенският университет "Ангел Кънчев" ще обучава медицински сестри за видинската болница. За това се договориха ректорът на Русенския университет "Ангел Кънчев" акад. Христо Белоев, административният директор на филиала на университета във Видин Момчил Станков и изпълнителният директор на МБАЛ "Света Петка" във Видин д-р Ивета Найденова. 

През новата академична година ще бъдат приети първите 10 студенти, които ще се обучават в специалността "Здравни грижи", обясни зам. председателят на парламента Росица Кирова, чиято бе инициативата за срещата.

"Като начало това, което може да бъде предложено, е обучение в специалностите "Здравни грижи", което обхваща медицински сестри, акушерки и лекарски асистенти - специалност, която е като фелдшер... Тъй като Русенския университет обучава точно в тези специалности, взехме решение да започнем с едни 10 бройки на студенти от област Видин, които ще бъдат обучавани в Русенския университет. Записването и приема ще става през филиала във Видин... Ще подготвим тристранен договор между  болницата, конкретния студент и университета, по силата на който, освен че ще имат възможност за безплатно обучение и ще получат общежитие и ще им бъдат  осигурени всички условия за обучение в Русе, ще бъде обвързано това обучение с практика във видинската болница. четвъртата година, която изцяло е свързана с практика също ще преминава изцяло във видинската болница... Като клауза може би ще залегне да могат да практикуват три години след това в болницата. като допълнителен стимул ще бъдат предвидени годишни стипендии, за което ще потърсим съдействие и от общините, както и от бизнеса, защото това е инвестиция в здравни грижи за всеки един от областта...  Ще дадем възможност на децата не само да се обучават пи много добри условия, защото има деца, които не постъпват в университети в по-отдалечени места, защото не могат да поемат разноските... Осигуряването на здравни кадри е важно както за видинската болница, така и за всяка една от общините в областта. Общините са акционери във видинската болница и ако ние не сами не си помогнем, няма кой да ни помогне. Има желаещи, трябва да им се помогне и да създадем стимул за тези деца..." 

139 медицински сестри работят във видинската болница. Много от тях са на пенсионна възраст, но остават на работа, за да помогнат на видинското здравеопазване, обясни изпълнителят директор д-р Ивета Найденова. Тя смята, че постигнатата договореност с Русенския университет ще е от полза за лечебното заведение. 

"Мисля, че се постави добро начало на това начинание, в което месеци наред се старахме да постигнем някакъв резултат, с акредитирането на болницата. Разбрахме се още от следващите дни да инициираме среща с директори на учебни заведения във Видин и областта, с кметове, и да се види каква е необходимостта от здравни кадри, да създадем някакъв план, който да се следва и да работим за нашата болница. 100 медицински сестри трябват не само за болницата, а и за цялата област..." 

Подписването на договори с кандидат-студенти, които желаят да се обучават по специалността "Здравни грижи", може да започне още от следващия месец. След като завършат обучението си, младите здравни специалисти ще трябва да останат да практикуват във видинската болница поне три години. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25