Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русенският университет ще подготвя медицински сестри, акушерки и лекарски асистенти

Обучават здравни кадри за видинската болница

Снимка: Радио ВИДИН


Недостигът на медицински кадри е проблем за цялата страна, но в региони като Видинския той е особено сериозен заради високата средна възраст на работещите в сферата на здравеопазването и липсата на млади попълнения. След среща в Народното събрание вчера стана ясно, че Русенският университет "Ангел Кънчев" ще обучава медицински сестри за видинската болница. За това се договориха ректорът на Русенския университет "Ангел Кънчев" акад. Христо Белоев, административният директор на филиала на университета във Видин Момчил Станков и изпълнителният директор на МБАЛ "Света Петка" във Видин д-р Ивета Найденова. 

През новата академична година ще бъдат приети първите 10 студенти, които ще се обучават в специалността "Здравни грижи", обясни зам. председателят на парламента Росица Кирова, чиято бе инициативата за срещата.

"Като начало това, което може да бъде предложено, е обучение в специалностите "Здравни грижи", което обхваща медицински сестри, акушерки и лекарски асистенти - специалност, която е като фелдшер... Тъй като Русенския университет обучава точно в тези специалности, взехме решение да започнем с едни 10 бройки на студенти от област Видин, които ще бъдат обучавани в Русенския университет. Записването и приема ще става през филиала във Видин... Ще подготвим тристранен договор между  болницата, конкретния студент и университета, по силата на който, освен че ще имат възможност за безплатно обучение и ще получат общежитие и ще им бъдат  осигурени всички условия за обучение в Русе, ще бъде обвързано това обучение с практика във видинската болница. четвъртата година, която изцяло е свързана с практика също ще преминава изцяло във видинската болница... Като клауза може би ще залегне да могат да практикуват три години след това в болницата. като допълнителен стимул ще бъдат предвидени годишни стипендии, за което ще потърсим съдействие и от общините, както и от бизнеса, защото това е инвестиция в здравни грижи за всеки един от областта...  Ще дадем възможност на децата не само да се обучават пи много добри условия, защото има деца, които не постъпват в университети в по-отдалечени места, защото не могат да поемат разноските... Осигуряването на здравни кадри е важно както за видинската болница, така и за всяка една от общините в областта. Общините са акционери във видинската болница и ако ние не сами не си помогнем, няма кой да ни помогне. Има желаещи, трябва да им се помогне и да създадем стимул за тези деца..." 

139 медицински сестри работят във видинската болница. Много от тях са на пенсионна възраст, но остават на работа, за да помогнат на видинското здравеопазване, обясни изпълнителят директор д-р Ивета Найденова. Тя смята, че постигнатата договореност с Русенския университет ще е от полза за лечебното заведение. 

"Мисля, че се постави добро начало на това начинание, в което месеци наред се старахме да постигнем някакъв резултат, с акредитирането на болницата. Разбрахме се още от следващите дни да инициираме среща с директори на учебни заведения във Видин и областта, с кметове, и да се види каква е необходимостта от здравни кадри, да създадем някакъв план, който да се следва и да работим за нашата болница. 100 медицински сестри трябват не само за болницата, а и за цялата област..." 

Подписването на договори с кандидат-студенти, които желаят да се обучават по специалността "Здравни грижи", може да започне още от следващия месец. След като завършат обучението си, младите здравни специалисти ще трябва да останат да практикуват във видинската болница поне три години. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04