"Книгата беше замислена като един сборник с приказки, посветени на Цар Борис III. Оказва се, че въпреки че е много популярен сред народа, през последните 30 години има една реабилитация на неговата личност и в средите на историците, но няма нищо, посветено на него, което да е достъпно за малки деца. Михаил Кунчев, който е журналист, писател, се зае с тази задача да направи един сборник с приказки, посветени на неговия живот, като акцентът е главно върху ранните му години, когато той като офицер за свръзка е на фронта. Стилът е именно приказен, на достъпен за деца език е написана книжката и това поведе и всъщност и илюстрациите. Когато разговаряхме първоначално с него за идеята за този проект ,малко се колебаех какъв стил на рисуване да избера, но в крайна сметка се спрях на един реалистичен стил на илюстрациите"- разказа за Радио Видин Александър Въчков.
Илюстрациите на униформи, две сценки от детството на Царя в двореца, както и канапе, и тапетите, които са част от мебелировката на двореца, са пресъздадени от Александър Въчков абсолютно автентично. С тези илюстрации той помага на децата да придобият една визуална представа за епохата. Споделя, че доста е мислил, преди да реши кои епизоди точно да илюстрира:
"Трудно беше, защото всеки разказ сам за себе си е интересен, но тъй като бяхме се договорили, че ще има десетина илюстрации, за да не се надуе прекалено обема - трябваше да избера от двайсетина разказа на 10 да направя илюстрации. Опитах се да вкарам един ритъм - горе-долу през епизод да бъдат илюстрациите, за да се получи едно равномерно присъствие в книгата. Има едни епизоди, които бяха по-интересни за илюстриране - например историята с тегленето на камъка, паднал на пътя, с автомобила, беше интересна история и мисля, че си заслужаваше илюстрирането. Още повече, че аз нарисувах именно автомобила, който тогава престолонаследника е шофирал през Първата световна война, така че той си е много автентичен. Тогава не са имали регистрационни номера, иначе щях и него да сложа, но нямаше такава информация. Това беше принципа, с който се съобразявах при избора на разкази, които да илюстрирам - да има една ритмичност в книгата".
С издаването на тази книга авторите подемат и една благотворителна инициатива. След като половината от тиража бъде продаден, парите ще бъдат вложени в нов тираж, който ще бъде дарен на деца, които нямат възможност да си закупят книгата, а дарителската инициатива ще стартира от Видин:
"По замисъл половината от тиража трябва да бъде с благотворителна цел разпространен. Това беше първото, което ме грабна в тази идея, дори не толкова преклонението пред личността на Цар Борис, а по-скоро тази идея да се представи на деца, които не могат да си позволят неговия образ. Реално един пълен тираж ще бъде разпространен, тъй като от първия тираж половината ще се разпространява по този начин, а със средствата от продажбата на другата половина от тиража ще се направи един ре-тираж, който ще бъде толкова, колкото ще е този за продажба. Така че, при 1000 бройки книга - 1000 ще бъдат разпространени безплатно, а 500 ще бъдат в продажба. Относно Видин, чисто географски, Мишо беше избрал първо във Видин да започне, така някак си логично от Северозапад, по часовниковата стрелка да се върти маршрутът на тези дарителски акции. Мен това допълнително ме мотивира, тъй като детството ми и спомените ми са свързани много тясно с град Видин".
Всеки, закупил "Последният рицар на България", става част от кампанията "Минало за бъдещето", чрез която изцяло с лични средства, събрани от продажбата на книгата, половината от тиража ще бъде дарен на деца, лишени от родителски грижи, на ученици в най-бедните райони на България, както и на второкласници и третокласници от цялата страна.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
Поредна премиера в афиша на врачанския драматично-куклен театър. Спектакълът "Слугините" по Жан Жьоне е новото заглавие, с което трупата ще развълнува публиката от града. "Слугините“ е най-известната пиеса на френския писател и драматург Жан Жьоне. Заради многото допирни точки с българската действителност, често е поставяна на театралната сцена..
Родовият терапевт Маргаритка Благоева ще проведе среща-беседа на тема: "Здравето в моя род". Маргаритка Благоева е журналист, работила е в различни вестници повече от 25 години, автор е на детската книжка "Приключенията на врабчето Незабравко", родов терапевт от Школата "Задругата на родонавтите" на Аида Марковска, както и член на Българската..
Папа Франциск е на едно по-добро място, казва Джузепе Гуарнери от католическата общност във Видин. Заедно със съпругата си е изпратен от папата като мисионер в страната ни, а след това го среща отблизо отново при посещението му в България. Ще запомни папа Франциск с уважението, с което се отнася към хората. "Какъв е споменът ми?..
С "Нощ в библиотеката" ще бъде отбелязан Световният ден на книгата и авторското право - 23 април, във Враца. Инициативата е на регионалната библиотека "Христо Ботев" и включва няколко прояви за деца и възрастни, обясни Милена Николова от културната институция: "Вълшебната ни нощ стартира в 18 часа и ще бъде открита със спектакъл на театрална..
Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов , който дълго време е бил кмет на село..
Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..
Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" . В 23- ото издание на конкурса участниците са 59 от различни краища на България, каза Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището: "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..