"Книгата беше замислена като един сборник с приказки, посветени на Цар Борис III. Оказва се, че въпреки че е много популярен сред народа, през последните 30 години има една реабилитация на неговата личност и в средите на историците, но няма нищо, посветено на него, което да е достъпно за малки деца. Михаил Кунчев, който е журналист, писател, се зае с тази задача да направи един сборник с приказки, посветени на неговия живот, като акцентът е главно върху ранните му години, когато той като офицер за свръзка е на фронта. Стилът е именно приказен, на достъпен за деца език е написана книжката и това поведе и всъщност и илюстрациите. Когато разговаряхме първоначално с него за идеята за този проект ,малко се колебаех какъв стил на рисуване да избера, но в крайна сметка се спрях на един реалистичен стил на илюстрациите"- разказа за Радио Видин Александър Въчков.
Илюстрациите на униформи, две сценки от детството на Царя в двореца, както и канапе, и тапетите, които са част от мебелировката на двореца, са пресъздадени от Александър Въчков абсолютно автентично. С тези илюстрации той помага на децата да придобият една визуална представа за епохата. Споделя, че доста е мислил, преди да реши кои епизоди точно да илюстрира:
"Трудно беше, защото всеки разказ сам за себе си е интересен, но тъй като бяхме се договорили, че ще има десетина илюстрации, за да не се надуе прекалено обема - трябваше да избера от двайсетина разказа на 10 да направя илюстрации. Опитах се да вкарам един ритъм - горе-долу през епизод да бъдат илюстрациите, за да се получи едно равномерно присъствие в книгата. Има едни епизоди, които бяха по-интересни за илюстриране - например историята с тегленето на камъка, паднал на пътя, с автомобила, беше интересна история и мисля, че си заслужаваше илюстрирането. Още повече, че аз нарисувах именно автомобила, който тогава престолонаследника е шофирал през Първата световна война, така че той си е много автентичен. Тогава не са имали регистрационни номера, иначе щях и него да сложа, но нямаше такава информация. Това беше принципа, с който се съобразявах при избора на разкази, които да илюстрирам - да има една ритмичност в книгата".
С издаването на тази книга авторите подемат и една благотворителна инициатива. След като половината от тиража бъде продаден, парите ще бъдат вложени в нов тираж, който ще бъде дарен на деца, които нямат възможност да си закупят книгата, а дарителската инициатива ще стартира от Видин:
"По замисъл половината от тиража трябва да бъде с благотворителна цел разпространен. Това беше първото, което ме грабна в тази идея, дори не толкова преклонението пред личността на Цар Борис, а по-скоро тази идея да се представи на деца, които не могат да си позволят неговия образ. Реално един пълен тираж ще бъде разпространен, тъй като от първия тираж половината ще се разпространява по този начин, а със средствата от продажбата на другата половина от тиража ще се направи един ре-тираж, който ще бъде толкова, колкото ще е този за продажба. Така че, при 1000 бройки книга - 1000 ще бъдат разпространени безплатно, а 500 ще бъдат в продажба. Относно Видин, чисто географски, Мишо беше избрал първо във Видин да започне, така някак си логично от Северозапад, по часовниковата стрелка да се върти маршрутът на тези дарителски акции. Мен това допълнително ме мотивира, тъй като детството ми и спомените ми са свързани много тясно с град Видин".
Всеки, закупил "Последният рицар на България", става част от кампанията "Минало за бъдещето", чрез която изцяло с лични средства, събрани от продажбата на книгата, половината от тиража ще бъде дарен на деца, лишени от родителски грижи, на ученици в най-бедните райони на България, както и на второкласници и третокласници от цялата страна.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..