Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди 100 години е създадена "духовата музика" в Долна Кремена

Снимка: НЧ "Просвета" Долна Кремена, архив

Още през 1920-1921 г. в мездренското село Долна Кремена се събират няколко човека, които създават първата музика. Това са Цеко Йотов (Буачката), Илия Ив. Узунов, Христо Генкин, Рашко Христов. В началото на 30-те години в музиката се включват Владимир Иванов, Коцо Петков Генов, Панталей Кирков, Никола и Вачо Комарски, Борис и Харалампи Нинови и др. Те закупуват сами своите инструменти. Основните са тромпет, флигорна, бас флигорна, кларинет, тъпан, барабанче. Отначало музикантите репетират в къщите си. За разучаването на някои пиеси са канили музиканти от Враца. Един такъв е бил Върбан Попов. Свирят се главно маршове, хора, а и почти всички произведения на Дико Илиев, особено най-популярните- „Александрийка“, „Дунавско хоро“, „Искърско хоро“, „Елено моме“ и др. Историята е съхранена, благодарение на Бистра Цолова от местното читалище "Просвета 1897".

Любомир Петрински има голяма заслуга за израстването на кременската духова музика. По професия е начален учител. Той кара войнишката си служба като музикант (както и четирима от музикантите) и по-нататък през целия си живот ръководи духови оркестри. В началото работи като учител в с. Вировско. Там създава известната Вировска музика. След това е учител и в с. Селановци. И там ръководи духов оркестър. А през ваканциите свири и със своята музика. В началото на 40-те години започва работа като учител в с. Долна Кремена и е неразривно свързан с организирането и израстването на духовата музика. Той разписва партитурите за всички инструменти, ограмотява нотно музикантите, разширява изпълнявания репертоар. Петрински е активен обществен деятел, настоятел и председател на читалището в Долна Кремена. С негово съдействие се закупуват инструменти и музиката се превръща в колектив на читалището. Така тя свири на всеки празник в селото, всяка неделя - „на мегдана“. 

Интересен факт от 1935 г. е случилото се на сватбата на Цоло Кръстев. Музикантите свирят Земеделския марш, за което на другия ден всички са привиквани в кметството и порицавани. 

През духовата музика на Кремена са преминали много музиканти, няколко поколения. В по-ново време свирят Илия Йорданов, Иван Николов (Вачо Даскала), Йордан Ничовски, Иван Цеков, Димитър Христов (Митко Турчина) и др. Тя се е славела като една от добрите музики в района- с богатото и ясно звучене, благодарение на добрите музиканти, които били и нотно подготвени.

"Моето детство е свързано и със спомените за празниците в Долна Кремена, на които свири задължително духовата музика - зиме в салона на читалището, лятото- на площада", споделя Цолова. "Така си спомням и последното нейно изпълнение- на 9 септември 1990 г. Това беше краят на една славна част от историята на селото, свързана с богатото духовно минало, с много емоции и преживявания на жителите. Една история, която е без продължение…"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Деца от социални жилища в Ново село беседваха как да се боят с агресията

За агресията в училище и как да ѝ се противопоставят беседваха в Център за превенция и консултации към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Ново село. Центърът отвори врати в края на август. П редоставя възможност специалистите да обърнат повече внимание и да помогнат за възпитанието и..

публикувано на 04.10.24 в 17:40

Историята зад фотопроекта "летящите рокли" в Белоградчик

В днешното изданието на "Професия хоби" ще се докоснем до вълшебството на Белоградчишките скали през очите на създателката на фотосесиите с "летящи рокли" . Тези уникални фотопроекти, съчетават красотата на природата с елегантността на облеклото. Идеята идва от Виктория Славчева , която е от Белоградчик, по професия е юрист и активно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат-студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16