Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Върбовчец си мечтаят да има магазин

17
Снимка: Радио Видин



Село Върбовчец е в община Димово. Посреща ни със силен вятър, но във въздуха се усеща полъха на идващата пролет. 


Кметството е в стабилна двуетажна сграда на площада. Срещу нея има малък парк с нова беседка, до която се извисяват борове. Красива и достолепна е сградата на старото училище, построено през 1930 година, със собствени сили и средства на местните хора. В селото има вековно дърво - зимен дъб, който се извисява към небето и краси селото.
 

Село Върбовчец , община Димово












32- годишната Матилда Матеева е кметски наместник на три села - Върбовчец, Фалковец и Яньовец. Родена е във Върбовчец, тук и живее. Познава всички жители, а те през зимата са 35, и предимно възрастни хора:

"Възрастни са хората, над 75 години нагоре, не останаха хора. Пазарувам им, нямаме магазин. Сега има кандидати да го вземат, дано да го вземат, защото оттук минават и много хора за пещера "Венеца" и е добре да има магазин. Само хляб ни карат.  Преди 3 месеца го затвориха магазина. Всеки понеделник идва подвижна аптека с лекарства, работят и с рецептурни книжки... Работни места няма, дори пощата ни затвориха. Сега един път в седмицата ни идват вестници, който се е абонирал и пенсиите ни носят тук в кметството... Моето дете го карам всеки ден до Белоградчик- около 20 км е до там. По проект на община Димово вече четвърти месец идва веднъж месечно лекар и хората са доволни. Минаваме с лекаря  по къщите..."
Кметският наместник на село Върбовчец Матилда Матеева














Село Върбовчец не е голямо, но близостта на станалата популярна пещера "Венеца" го прави доста атрактивно. Минават много туристи, които посещават пещерата или пък Белоградчишките скали. Има и желаещи да изградят къщи за гости. 


Във Върбовчец има много къщи, но голяма част от тях се рушат, тъй като собствениците им отдавна са починали, а наследниците не ги поддържат и с години не си идват, казва Матилда Матеева:


"120 къщи са в селото, но са разрушени, понеже не се стопанисват, постепенно падат... Идват, питат да ги купят, обаче, много пари искат собствениците  по 5-10 хил лв, много скъпо излиза, не са запазени къщите. Хубав е въздухът, приятно ни е селото, имаме изворни чешми ... Има общинска гора, частните гори са продадени още от времето... От Белоградчик един човек кара дърва за огрев, поръчват си май месец последно 75 лв на метровки, това беше лятото..."

Село Върбовчец , община Димово

Матилда Матеева сама поддържа центъра на Върбовчец:  

"Сама се грижа за селото - косене, пръскане на тревата, подрязване, само площада успявам да изчистя... Старите хора не могат да си почистят. Чисти се само главната улица зимата от сняг, хората не излизат, аз ходя до тях, газя през снега и така... До Орешец и Белоградчик се чисти пътя... Земята си хората я дадоха под аренда, дават им пари, или жито, царевица."


Един от проблемите в село Върбовчец е честото спиране на електрическото захранване, най-вече през лятото.:


"Водата не спира, ама токът през лятото- постоянно аварии, даже не ни уведомяват, че ще го гасят... Цяло лято аварии, спрат уж за профилактики и това от юни месец като почне от 9 до 16 часа сме без ток, а ние имаме животни, а без вода е ужас!.. В селото има бунари, имаме и язовир, стопанисва го общината. "


Матилда Матеева споделя за основните приоритети, които залага в бъдещата си работа :

"Най-важното за селото е да има магазин и най-вече има 2-3 улици, които трябва да се асфалтират и пътя Орешец-Фалковец трябва да се ремонтира, дупките, и храстите да се изчистят, защото не може да се мине. Идваха и чистиха, но трябва  по-навътре... Сега се асфалтира пътя до язовира, направиха ми и беседката в парка, в нея се събират децата през лятото."

Интересен факт е, че през 1931 година във Върбовчец живее и твори Антон Страшимиров.  Къщата, в която е живял писателят, се поддържа от собственика. Поставена е и паметна плоча, в която се посочва годината на пребиване на писателя във Върбовчец. Възхитен от китното селце, от природата и от хората, той пише книга "Село Върбовчец", с наслов: "Да проучим селата си!". Книгата е издадена през 1932 г в София. Книгата е като изследване на топонимията- писателят описва названия на местности и тълкува тяхното значение. 

Село Върбовчец , община Димово - къщата, където е живял Антон Страшимиров












Във Върбовчец живеят 35 души в пенсионна възраст. Пред Кирил Кирилов те споделиха проблемите си:  


"Не е добре, две години съм безработна, 50 лв ми дават за две седмици, които отработвам... Магазина затвориха, пощата затвориха... Нямаме и автобус, с такси ходим до Орешец и Белоградчик. Младите са по чужбина... С мъка живеят хората в селото, хората са възрастни вече, не могат да се движат... Добре живеем, но няма магазин, аз си намирам, защото мойто момче ми донася, но е хубаво да има магазин... Доволни сме от доктора ни, ходим и до Орешец при личния лекар. зимата изкарвам с дръвца, чакам пролетта и да прекопавам градината... Голяма красота е тук с тоя Балкан , с тази бистра вода... Но..."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13