Четирима народни представители от управляващата партия "Продължаваме промяната"- Настимир Ананиев, Димитър Ташев, Йордан Терзийски и Петър Миланов, пристигнаха във Видин, за да чуят на място какви са проблемите на видинчани и на региона. Трима от депутатите са в комисията по регионално развитие в Народното събрание.
"Срещнахме се с предприемач, който пожела малко повече държавата да се фокусира в развитието на Индустриалната зона тук. Локацията на зоната е на доста конкурентно място- много близо до огромен пазар като Румъния, също така- Сърбия. Като цяло Видин е на много стратегическа локация и е неглижирана самата област в последните 10-15 години. Това, което ние от "Продължаваме промяната", искаме да заявим и това, което и коалиционно даваме много контретен знак към всички общини, е, че вдигаме с 30% капиталовите разходи, не правим никаква дискриминация на "наши" и "ваши" общини, искаме качеството на живот, регионалното развитие да бъде равномерно навсякъде, за съжаление в момента не е така, а пък Видин за съжаление е най-бедният регион в целия ЕС. Трябва да е наказуемо, че нищо не се прави, а географски е на страхотно място и в един момент ще се окаже, че тук ще започне да се развива бизнес, а няма да има хора, което и в момента е проблем. Но ако се вдигне качеството на живот, ако има добре платена работа, хората ще се върнат", обясни Настимир Ананиев.
"Аз съм впечатлен от града, от неговите дадености, от връзката му с реката и от потенциала, който има. Наистина има дадености, които ще му позволят да привлича както гости, така и инвеститори. Сигурен съм, че при една по-добра инфраструктура наистина тук трябва да закипи живот, защото не е нормално, че пътувахме от София четири часа до Видин, а като километри не е чак толкова далече. Разговарях с областния управител, със заместник-областния управител, със заместник-кмета на града. Обсъдихме потенциални проекти, които се планират в региона, обсъдихме крепостните стени, общежитията, които се планира да се реновират. Виждам, че има нагласа у местната власт да се работи в тази посока и съм сигурен, че ако се оползотворят правилно средствата, които се предвиждат по фонда за регионално развитие и наистина се акцентира върху проекти, които ще дадат добавена стойност за града и за неговите жители, ще има видим ефект върху визията на града и върху живота на хората тук", добави Йордан Терзийски.
"За първи път съм във Видин. Наистина много красив град, с огромен потенциал. Наистина се надявам местната власт да успее да привлече инвеститори и да върне млади хора в града. това е и един от приоритетите на "Продължаваме промяната". За Фонд "Регионално развитие" са предвидени 1 млрд. лева, всяка община може да кандидатства с готови проекти и с издадено разрешение за строеж. Това ще се случи до юни месец. Препоръката ни към всички кметове в областта е да изготвят, ако нямат, проекти и да кандидатстват по този фонд", каза Димитър Ташев.
Настимир Ананиев е председател на комисията по регионално развитие в Народното събрание:
"От гледна точка на изпълнителна власт, мисля, че министър Събев е доста активен- самата заявка за транспортна свързаност с Румъния и която до момента беше тотално подценявана. Когато се подобри тази свързаност, ще се повиши икономическата активност, което ще повиши стандарта на живот и качеството на живот. Това е един от нашите основни и предизборни, но и следизборни приоритети. Много е ясна заявката и конкретните действия, които се предприемат. Министър Караджов и министър Събев вече проведоха среща с румънските си колеги, които са откликнали доста позитивно към тази свързаност, която ще се отрази и на региона като цяло. Но, това си говорихме и с областния управител, тук трябва да се фокусираме към възможностите и разширяването на индустриалната зона, която да бъде по-атрактивна, за да може да привлече инвеститори да я ползват, а след като я ползват, това би отворило работни места и би поставило Видин на картата за потенциални инвеститори, които съм сигурен, че всеки един инвеститор, който направи анализ, би го привлякла локацията. Единственото притеснение е работната ръка и кадрите. Но ако тук има сериозен инвеститор, който може да дава хубави заплати, това ще привлече и хората."
Росица Кирова е заместник-председател на Народното събрание, депутат от Видин от опозиционната партия ГЕРБ. Обяснява, че използва възможностите на парламентарния контрол, за да следи дали изпълнителната власт има намерение да работи за подпомагане на най-бедния регион в ЕС, но досега не е получила конкретни и оптимистични отговори:
"Област Видин едва ли някога до момента е имала от четирима депутати, трима управляващи. Тези хора могат да направят много. Не са много областите в България, които имат такъв процент от представителството в управляващото мнозинство. Това би трябвало да е напълно достатъчно, за да може да се откликне на нашите нужди. Аз, като представител на онези граждани, които са гласували за мен и на всички, гласували за нашата коалиция, продължавам да правя всичко възможно да се преборя не само за финансиране, а и за адекватно отношение към областта. Все още чакам да видя ще има ли фонд за Северозападна България, какъвто е залегнал в коалиционното споразумение, ще има ли адекватно отношение към Северозападна България изобщо и конкретно към Видин, кои ще са мерките конкретно за област Видин. Смятам, че търпението трябва да си има граници. Когато през 2016 година разбрахме, че границата на нашето търпение минава и отношението към Видин и Северозапада не е такова, каквото бихме искали, започнахме действи, с които инициирахме протестите, които последваха. Това направих тогава, това ще направя под една или друга форма и сега, ако няма адекватна реакция и отношение. В тази връзка, относно Стратегическия план за развитие на селските райони, относно целева финансова подкрепа на Северозападния район и още много такива, съм задала въпроси. За голямо съжаление отговорите, които получих до момента, най-общо казано, освен че луната е кръгла, слънцето грее ярко и пред нас предстои едно прекрасно бъдеще, получих отговори, че няма конкретни програми, свързани със Северозападна България и с Видин и специални преференции по отношение на изостаналите периферни райони няма да има по отношение на Плана за възстановяване и устойчивост и те не могат да бъдат заложени. По отношение на програмата за регионално развитие, има изработена методика, който е свързана с Брутен вътрешен продукт на глава от населението, брой население и т.н., която би могла да даде възможност за някакви допълнителни точки при кандидатстване за проекти в съответните региони. Такова нещо имаше и в предишния програмен период. За голямо съжаление, аз лично не виждам ясен и конкретен ангажимент- отговаря ти се нещо просто, за да не ти се каже нищо. Няма ясна политика, а тя трябва да е на управляващото мнозинство, за това как онези малки периферни общини и региони, които поради демографски срив, поради геополитика, поради всички процеси след 1989 година са се обезлюдили, как да задължим там населението, как да създадем по-добри условия за работа, как да привлечем бизнес."
Според заместник-председателя на Народното събрание Росица Кирова, само целенасочена държавна политика би спомогнала за развитието на изоставащите региони, каквито са Видин и цяла Северозападна България:
"Бизнесът няма да дойде да инвестира в област Видин, при условие че няма път и не може да стигне до Видин, при условие че няма адекватен ЖП транспорт. Никой няма да дойде. Няма да инвестират и защото освен работна ръка, им трябва и съответна преференция, за да инвестират точно тук. Първото и основно нещо, за да има инвестиции на едно място, това е инфраструктурата. Трябва да направим всичко възможно целият скоростен път Видин-Ботевград да бъде направен в кратки срокове. Това е възможност за икономическо развитие. Тогава можеш да привлечеш инвеститор с нещо конкретно. Искрено се надявам идеята, която имам от много време, чух, че и г-н Миланов прие моите идеи и беше започнал да ги повтаря, че трябва да има специална политика за развитието на региона, която да е свързана с преференции за тези, които регистрират дружествата си тук, инвестират в реално производство и разкрият работни места. Ето начин, по който можем да привлечем инвеститори. По друг начин няма как да стане."
БСП също е част от четворната коалиция. Народния представител от левицата Крум Зарков също смята, че е необходим специален закон и фонд за Северозападна България:
"Абсолютно необходимо е. БСП трябва да припомни и този път да се бори за своята идея за специална политика за Северозапа със специален закон и специален фонд, който да обезпечи тази политика. Видинският регион е много силно засегнат от феномени, които засягат цялата страна, но сякаш се концентрират при вас- феноменът на обезлюдяване, на липса на перспектива, на напускане на младите хора и застаряване на населението. Всичко това са много сериозни предизвикателства и те няма да могат да бъдат преодолени просто от пазара. Тук трябва целенасочена държавна политика и аз вярвам, че това правителство може да я направи."
Възможност за допълнителни инвестиции във Видин е и внесеният в Народното събрание законопроект за старите столици. Това обясни депутатът от "Продължаваме промяната" от Видин Петър Миланов. Той допълни, че ако законът бъде утвърден, Видин ще има шанса да получи 50 млн. лева за реставриране и съхранение на културно-историческото си наследство.
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол. От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..
Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..
Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия: "През последните две години изключително много..
"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград. Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..
Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..
В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..
Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата. На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата. Реализацията на..