Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Настроения и реакции след отчетената от НСИ рекордна инфлация

Снимка: Радио Видин

Националната статистика отчете най- високия ръст на инфлация от 14 години насам. Годишната инфлация за януари 2022 г. спрямо януари 2021 г. е 9,1%, показват данни на Националния статистически институт. Това е най- високото темпо на поскъпване от ноември 2008 г., когато бяха отчетени същите стойности. За година с 21,3% са поскъпнали транспортните услуги, с 13,2% тези за жилища, вода, електроенергия, газ и други горива. Хранителните стоки са поскъпнали с 11,2%. Скокът на цените на газообранзните горива е със 143,8%, а на течните горива и смазочните материали за автомобили- с 35,2%. Топлоенергията е нагоре с 19%, спрямо януари 2021 година. Хранителните продукти, които са поскъпнали най- много за 12 месеца са животински и растителни масла и мазнини, плодовете(28,2%) зеленчуците(17,5%) и хляба и зърнените храни (17,2%). Как се справят домакинствата и какви са реакциите в обществото? Потърсихме Цветан Цветков, началник отдел Видин към към Териториалното статистическо бюро Северозапад:

"Последните данни на НСИ, които отчита индекса на потребителските цени сочат, че инфлацията за януари спряма декември от предходната година е 1.5%. При нехранителните стоки увеличенито на цените за един месец е с 0.6%, докато на годишна база е с 10%. При общественото храна увеличението за месец е с 2.1%, докато на годишна база е с 9%, а при услугите увеличението за месец е с 1.4%."- каза Цветан Цветков.

Как видинчани коментират високите нива на инфлация и оптимисти ли са за скорошно излизане от ситуацията?

"Не съм експерт, но цените дърпат от спестяванията на хората. Дърпат, докато заплащането не достигне цените. Получава се едно изсмукване от резервите на човека, докато му вдигнат заплатата, докато се нагоди към тия цени. Това си е един вид "нежен обир" ... Малко трудно ще се овладее тази инфлация от новите управляващи, защото просто такава им е ситуацията. Нещата не тръгват от вчера, а те са наслагвани много отдавна- да му мислим ние, потърпевшите ... Не можем да се заблуждаваме с европейските държави, пък даже и неевропейските. Нивото, от което ние се опитваме да вървим и тяхното ниво са коренно различни."- коментираха видинчани.

Процесите на инфлация през последните месеци засегнаха почти всички държави на стария континент, твърдят управляващите. За да направим една съпоставка от първо лице потърсихме Светослав Ставрев от Видин, който живее със семейството си от 22 години в испанската столица Мадрид. Инфлационни процеси се наблюдават през последните месеци и в Испания, но колко осезаеми са те?

"От началото на годината има леко завишение на някои цени, незначителни 10-ина процента. Това са тока, бензина и водата. Бенцинът за пръв път от 30 години е 1.80 евро. Преди беше по 1.20, нафтата беше около 1 евро. Цената на олиото за масова употреба е около 1.30 и 1.40 евро и държи тази цена от години. Краставиците са между 1.40 и 1.70 малките, нормалните, а тези вакуумираните холандските са окло 1 евро."- обясни Светослав Ставрев.

Каква е равносметката на синдикатите за последната година за инфлационните процеси у нас? Разговаряхме с Виолета Иванова, научен секретар в Института по социални и синдикални изследвания към КНСБ:

"Равносметката за изминалата 2021-ва година показва доста разнопосочни процеси за възстановяване на българската икономика от кризата. За периода януари- септември 2021-ва година БВП нараства в реално изражение с 3.6%, наред с това нарастват и работните заплати- отчетохме ги преди няколко дни, близо 11% на годишна база. Наред с тези положителни тенденции от средата на миналата година, сме свидетели и на едно ускорено нарастване на цените, както на стоките от първа необходимост, така и на горивата и енергоносителите. Драстичният скок на цените на петрола с близо 55%, както и на природния газ с близо 5% доведоха до галопиращо нарастване на цените на електроенергията за бизнеса. Нарастнаха и крайните потребителски цени на пазара. Това се дължи и на нарастването на цените на производителите в промишлеността- близо 31%."- подчерта Виолета Иванова.

Новите управляващи увериха, че бюджет 2022-ра ще бъде актуализиран в средата на годината. Ще има ли, обаче ново повишаване на доходите на българите, според синдикатите?

"Нашето предложение по отношение на проекта за бюджет е минималната работна заплата да се увеличи още веднъж от средата на годината, защото тогава ще има актуализация на бюджета. 710 лева е увеличението на минималната работна заплата, но това увеличение почти вече е изядено, затова ние ще настояваме от средата на тази година да има ново нарастване на 760 лева на минималната работна заплата у нас."- подчерта Виолета Иванова, научен секретар в Института по социални и синдикални изследвания към КНСБ.

Какво ни съветват специалистите? Във времена на сериозна инфлация и повишаване на цените- за какво да харчим парите си? 

"Това, което се случва през последните няколко месеца е увеличение на групи стоки и услуги, които много трудно можем да не потребяваме. По- скоро вариант е да потребяваме по- малко и да спестяваме от такъв тип разходи, но като цяло това са много нееластични неща. Очевидно е, че не можем да не потребяваме хляб, бензин и други такива неща. По- скоро проблема е в спестяванията, тъй като инфлацията успява да ги изяде доста бързо. В този смисъл спасението е в покупка на акции или недвижимости, въпреки, че този метод, който е един от любимите за спестяване на българите, сега не изглежда толкова добра идея, тъй като особено в по- големите градове на страната има една много бърза тенденция на повишаване на цените на жилищата."- коментира Адриян Николов, икономист от Института за пазарна икономика:

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05