Той допълни, че 3 март най-точно олицетворява политическата еманципация на българския народ.
"Сходствата между онази и тази Русия са в претенциите, в имперските амбиции. Русия обаче притежава множество метаморфози от тогава до сега. Преданите на съветската идея в годините след 44 година в България, почитайки освободителите на България, почитат именно императора и неговото обкръжие, разстреляни от комунистите. Същевременно сега, в днешно време, на фона на всеобщата пропаганда, на подмяната на международното право, което си играе с истината и справедливостта, се създава такива демонични образи на държави. Несъмнено е, че русофилията в България има дълбоки корени. Обаче си мисля, че се прави голяма грешка между това да си русофил и това да си човек, който се поддава на някаква пропаганда. Да не забравяме, че хората, които са носители на идеята за славянофилството, това са представители на литературните, културните кръгове, а те винаги са били опозиционно настроени срещу управлението на държавата - Солжиницин, Достоевски. Няма знак на равенство между едното и другото: това, че обичаш руската култура, не те прави задължително враг на цивилизованния свят, не те превръща в привърженик на диктатор като Владимир Путин".
Бившият народен представител е убеден, че "не трябва да се гледа с днешния аршин, да се мерят събития, които са далеч назад в миналото".
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..