В селото преди години е живяла незабравимата Невена Коканова. Това е било в детските й години, когато тя дошла тук с баба си и дядо си. Играехме си заедно като деца, защото живеем наблизо, разказа Васил Макариев:- един от бившите кметове на селото, а днес пенсионер:
"Тук е дошла на 2-3 месеца, както аз знам. Помня, че си играехме заедно. Не помня обаче да е учила тук, заминали са си преди това. Дядо й- майстор Мито, работеше в мелницата близо до тях. Тук са били на квартира в една от хубавите тогава къщи в селото..."
Мелницата, където навремето е работел дядото на известната актриса, днес е разбита и превърната в козарник.
В Княжева махала днес живеят малко повече от 100 души. Населението е смесено, повечето от жителите му са роми. Безработицата и зависимостта от социалните помощи създават условия за напрежение. Защото хората тук живеят скромно, грижат се за дворчетата си, като така си помагат допълнително в трудните времена и са категорични, че който наруши този ред, трябва да си понесе последствията.
"Кражби има колкото искаш. Наскоро обраха една самотно живееща жена. Влезли в мазето й и източили виното и прибрали зимнината. Имаме полицейско присъствие, идват редовно. Дори сега в селото има полицейска кола да разследва. Но, вижте- това си е и до човека. Всеки трябва да знае как да се пази. Защото крадците знаят къде няма да им попречат и отиват там. При мен защо не смеят да дойдат? Защото знаят, че съм военен и имам оръжие... Вярно е, че не всеки може така да се отбранява, а пък и не е редно, но какво да правим? Синът й на тази жена обаче е доста едър, а тя знае, кои са я обрали. Така че скоро този проблем ще бъде решен и аз съм сигурен, че всичко ще върнат..."
Проблем местните срещат и с лошата инфраструктура в селото, която не е променяна от десетки години.
"Аз съм зет в това село от 50 години и все така помня тези улици- кръпка до кръпка, локва до локва. Едва идвам до магазина с колелото. Улично осветление имаме, но е до 10:30 заради цената на тока. Точно за удобство на крадците. Преди тази мярка нямаше толкова кражби.
Почнаха да гасят осветлението и почна да се краде... Животни не крадат, защото хората ги махнаха вече, но взимат зимнина, разглобяват електрожени, прибират желязо, влизат в гаражите на хората. С една дума- всичко. Това ще продължи, докато не променят законите. Сега трябва да е откраднал вещи на стойност до 3 минимални заплати, за да го съдят. Няма дело, няма нищо. Пипнат ли го, веднага да влиза в затвора. Така трябва да стане! Да ходи да си търси мястото там. Сега гледам, в горната махала почнали да къртят дюшеметата на необитаемите къщи.", коментират местни жители, които помнят и едни други времена, когато животът тук не е бил същия.
" В селото навремето имаше повече от 100 биволи, кози също имаше над 100. Два булюка кози бяха, пет булюка овце... Сега имаме тук едно момче с 3 крави и един друг, който гледа стотина овце..."
"Не е лесно да си кмет на село със смесено население, но засега се справяме.", обясни кметският наместник на Княжева махала, Николай Никитов. Той не отрече, че има и моменти на напрежение сред местните.
"Ето през миналата седмица имаме три кражби и сега полицията обикаля. Две години нямахме нито една кражба и сега пак се започна. Още нищо не се знае, работят по случаите. Дано да открият извършителите...
С общинското ръководство работим добре. Отзивчиви са. Каквото съм поискал- дават, когато имат възможност. Що се отнася до улиците в селото, почти всичките ги бях насипал с каменна настилка. С течение на годините обаче, тя се разрушава и локвите отново се появиха.
Последната придобивка за селото е отпреди 3-4 години. Тогава направихме беседката и люлките в градинката пред кметството, където децата да си играят. Иначе, сградата на кметството боядисах, гробищата бяха в плачевно състояние- аз ги заградих, защото нямаха ограда и ги почистих. Смятам, че така е редно.
Социално слаби жители в Княжева махала има много. Част от тях ходят по градовете да работят, други са на социални помощи. Труден е животът тук. Много труден стана.
А навремето си спомням, че нямаше човек, който да не работи. По-леко се живееше. В Брусарци имаше завод, където работеха много хора от селото. Имахме и ТКЗС- крави и овце се гледаха тука. Имахме 4 ферми край селото и още 3 в него... Тогава по мои спомени нямаше празна къща в Княжева махала. Във всяка къща имаше хора - по 3, по 4, по 5 човека... Сега като погледнеш, имам улици, които от началото до края са с необитаеми къщи. Няма нищо, всичко е разбито..."
Целите интервюта с кметския наместник Николай Никитов, Васил Макариев, собственика на овцефермата в Княжева махала и анкета с жители на селото - чуйте в звуковия файл.
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..