Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Княжева махала още пази спомен за Невена Коканова

6
Къщата, където е живяла Невена Коканова
Снимка: Радио ВИДИН

Днес виртуалната ни разходка е в село Княжева махала - едно от малките села в община Брусарци. Разположено е на десния бряг на река Лом. Край него минава и ж.п. връзка с областния град Монтана.

 

В селото преди години е живяла незабравимата Невена Коканова. Това е било в детските й години, когато тя дошла тук с баба си и дядо си. Играехме си заедно като деца, защото живеем наблизо, разказа Васил Макариев:- един от бившите кметове на селото, а днес пенсионер:


"Тук е дошла на 2-3 месеца, както аз знам. Помня, че си играехме заедно. Не помня обаче да е учила тук, заминали са си преди това. Дядо й- майстор Мито, работеше в мелницата близо до тях. Тук са били на квартира в една от хубавите тогава къщи в селото..."

Мелницата, където навремето е работел дядото на известната актриса, днес е разбита и превърната в козарник.


В Княжева махала днес живеят малко повече от 100 души. Населението е смесено, повечето от жителите му са роми. Безработицата и зависимостта от социалните помощи създават условия за напрежение. Защото хората тук живеят скромно, грижат се за дворчетата си, като така си помагат допълнително в трудните времена и са категорични, че който наруши този ред, трябва да си понесе последствията. 


"Кражби има колкото искаш. Наскоро обраха една самотно живееща жена. Влезли в мазето й и източили виното и прибрали зимнината. Имаме полицейско присъствие, идват редовно. Дори сега в селото има полицейска кола да разследва. Но, вижте- това си е и до човека. Всеки трябва да знае как да се пази. Защото крадците знаят къде няма да им попречат и отиват там. При мен защо не смеят да дойдат? Защото знаят, че съм военен и имам оръжие... Вярно е, че не всеки може така да се отбранява, а пък и не е редно, но какво да правим? Синът й на тази жена обаче е доста едър, а тя знае, кои са я обрали. Така че скоро този проблем ще бъде решен и аз съм сигурен, че всичко ще върнат..."

 

Проблем местните срещат и с лошата инфраструктура в селото, която не е променяна от десетки години.

"Аз съм зет в това село от 50 години и все така помня тези улици- кръпка до кръпка, локва до локва. Едва идвам до магазина с колелото. Улично осветление имаме, но е до 10:30 заради цената на тока. Точно за удобство на крадците. Преди тази мярка нямаше толкова кражби. 

Почнаха да гасят осветлението и почна да се краде... Животни не крадат, защото хората ги махнаха вече, но взимат зимнина, разглобяват електрожени, прибират желязо, влизат в гаражите на хората. С една дума- всичко. Това ще продължи, докато не променят законите. Сега трябва да е откраднал вещи на стойност до 3 минимални заплати, за да го съдят. Няма дело, няма нищо. Пипнат ли го, веднага да влиза в затвора. Така трябва да стане! Да ходи да си търси мястото там. Сега гледам, в горната махала почнали да къртят дюшеметата на необитаемите къщи.", коментират местни жители, които помнят и едни други времена, когато животът тук не е бил същия.

 

" В селото навремето имаше повече от 100 биволи, кози също имаше над 100. Два булюка кози бяха, пет булюка овце... Сега имаме тук едно момче с 3 крави и един друг, който гледа стотина овце..."



 "Не е лесно да си кмет на село със смесено население, но засега се справяме.", обясни кметският наместник на Княжева махала, Николай Никитов. Той не отрече, че има и моменти на напрежение сред местните.


"Ето през миналата седмица имаме три кражби и сега полицията обикаля. Две години нямахме нито една кражба и сега пак се започна. Още нищо не се знае, работят по случаите. Дано да открият извършителите...

С общинското ръководство работим добре. Отзивчиви са. Каквото съм поискал- дават, когато имат възможност. Що се отнася до улиците в селото, почти всичките ги бях насипал с каменна настилка. С течение на годините обаче, тя се разрушава и локвите отново се появиха.


Последната придобивка за селото е отпреди 3-4 години. Тогава направихме беседката и люлките в градинката пред кметството, където децата да си играят. Иначе, сградата на кметството боядисах, гробищата бяха в плачевно състояние- аз ги заградих, защото нямаха ограда и ги почистих. Смятам, че така е редно.











Социално слаби жители в Княжева махала има много. Част от тях ходят по градовете да работят, други са на социални помощи. Труден е животът тук. Много труден стана.

А навремето си спомням, че нямаше човек, който да не работи. По-леко се живееше. В Брусарци имаше завод, където работеха много хора от селото. Имахме и ТКЗС- крави и овце се гледаха тука. Имахме 4 ферми край селото и още 3 в него... Тогава по мои спомени нямаше празна къща в Княжева махала. Във всяка къща имаше хора - по 3, по 4, по 5 човека... Сега като погледнеш, имам улици, които от началото до края са с необитаеми къщи. Няма нищо, всичко е разбито..."



Целите интервюта с кметския наместник Николай Никитов, Васил Макариев, собственика на овцефермата в Княжева махала и анкета с жители на селото - чуйте в звуковия файл.
 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Има ли място изкуственият интелект в училище

Изкуственият интелект променя пазара на труда, сочи анализ на Икономическия и социален съвет.  Препоръката е да се инвестира в обучение, но готово ли е образованието за това? Говорим с преподаватели по информатика в Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин. Попитахме какво мислят и учениците. Държавата трябва..

публикувано на 09.10.24 в 15:54

Изкуственият интелект променя пазара на труда, препоръката е да се инвестира в обучение

Изкуственият интелект създава нови възможности на пазара на труда, трансформирайки работните места, професиите и работната сила, сочи анализ на Икономическия и социален съвет . Препоръката е да се инвестира в обучение. Анализът "Очакваните ефекти от влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда в България. Предложения за конкретни..

публикувано на 09.10.24 в 13:10

Каква подкрепа за местните общности осигурява МИГ- Лом

Местна инициативна група- Лом е регистрирана през 2017 година. Какви са ползите от сдружението за местните хора показа екипът на организирана обиколка на част от бенефициентите. "Смисълът е за формиране на една общност и хора като междинно звено и хора, които да подпомагат местния бизнес, земеделците и неправителствените организации в лицето..

публикувано на 07.10.24 в 12:04

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53